Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.015.738 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Tylko ludzie intelektualnie rozwinięci są wolni."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Neuronauki
Zróżnicowana rola półkul mózgowych w rozumieniu mowy (06-10-2010)

W klasycznej neuropsychologii za półkulę mózgową związaną z ekspresją i rozumieniem mowy uchodziła głównie półkula lewa. Wyniki współczesnych badań wskazują jednak, że mowa jest procesem o bardziej złożonej lokalizacji mózgowej. Tezę tę wspierają również wyniki eksperymentów, przeprowadzonych z użyciem technik neuroobrazowania, opublikowane w najnowszym wydaniu Proceeding of the National Academy of Sciences (PNAS, October 5, 2010, vol. 107  no. 40  17439-17444). Autorami badań są Mirjana Bozic, Lorraine K. Tyler, David T. Ives, Billi Randallb i William D. Marslen-Wilson, naukowcy pracujący w różnych ośrodkach naukowych w Cambridge (Wielka Brytania) i Paryżu (Francja).

Zgodnie z podejściem reprezentowanym przez autorów rozumienie mowy angażuje dwa rodzaje procesów neuropoznawczych: zlokalizowany w obu półkulach system podtrzymujący przetwarzanie postrzeżeniowe i poznawcze, pierwotny pod względem neurobiologicznym, oraz bardziej wyspecjalizowany system zlokalizowany w lewej półkuli mózgowej, odpowiedzialny za gramatyczne funkcje językowe, z którymi mamy do czynienia tylko u ludzi. Lokalizacja pierwszego systemu obejmuje okolice płatów czołowych i skroniowych w obu półkulach mózgowych. System ten odpowiedzialny jest głównie za przypisanie dźwiękom mowy odpowiedniego znaczenia, ogólne przetwarzanie postrzeżeniowe oraz funkcje pragmatyczne komunikacji językowej. Drugi, bardziej wyspecjalizowany system, zlokalizowany jest w lewej półkuli, w okolicach bruzdy bocznej (m.in. obszary czuciowe i ruchowe mowy).

Słuchanie dźwięków mowy skutkuje w obu półkulach aktywacją okolic środkowej części płata skroniowego, zakrętu kątowego i przedniej części zakrętu obręczy, choć jednocześnie obserwowano stosunkowo silną aktywację dolnych okolic czołowych i zakrętu kątowego półkuli lewej. Aktywacja środkowej części płatów skroniowych obu półkul przy zadaniach językowych angażujących rozumienie mowy ma miejsce w przypadku kontaktu ze słowami prostymi (krótkimi, o nieskomplikowanej budowie, np. sen). Gdy trudność zadania rośnie, angażując procesy selekcji i podejmowania decyzji, aktywowana jest okolica dolnych zakrętów czołowych zarówno w lewej, jak i w prawej półkuli. Jednak w zadaniach angażujących gramatyczne funkcje językowe, występuje silna aktywacja zlokalizowanych w lewej półkuli obszarów przedczołowych oraz tylnych okolic lewego płata skroniowego, co odzwierciedla funkcjonowanie szerszego systemu połączeń czołowo-skroniowych zaangażowanych w proces rozumienia i nadawania mowy w półkuli lewej.

[Tłumacznie/opracowanie: C. O. Reless]

Źródło:
Bihemispheric foundations for human speech comprehension


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365