Złota myśl Racjonalisty: Idźcie do kościoła i zostawcie filozofów w spokoju. Nie żądajcie przynajmniej, by dostosowywali swe nauki do waszej myślowej tresury: to czynią nicponie, półmędrkowie, u których możecie zamawiać sobie doktryny według upodobania.
Wyjaśnienie pochodzenia i trwania współpracy zawsze było wielkim wyzwaniem biologii, ekonomii i socjologii. Niestety, mechanizmy, o których wiadomo, że promują współpracę, albo wymagają opracowania strategii, albo działają tylko pod ściśle określonymi warunkami.
Badacze opracowali model, w którym gracze mogą gromadzić majątek i inwestować jego część. Im większa inwestycja, tym większy może być potencjalny zysk lub strata. Odkryto, że współpraca ma większe szanse działać, kiedy gracze mogą gromadzić bogactwa, i, co bardziej zaskakujące, występuje znacznie częściej, niż oszustwa.
Jest to rażąco sprzeczne z ewolucyjnym dylematem więźnia, ..(jeszcze 515)»
Programy ukierunkowane na wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci wywodzących się z rodzin o różnym poziomie zamożności mogą być bardziej skuteczne, o ile będą również uwzględniały potrzebę rozwijania umiejętności czytania i pisania u dorosłych opiekujących się dziećmi, czyli głównie rodziców. Naukowcy z amerykańskich National Institutes of Health (NIH) doszli do tego wniosku na podstawie wyników badań, które wskazują, że poziom umiejętności czytania u matki jest czynnikiem w największym stopniu odpowiedzialnym za przyszłe osiągnięcia szkolne dziecka, przewyższając pod tym względem takie zmienne, jak wpływ sąsiedztwa czy poziom dochodów rodziny. Badaniami, przeprowadzonymi przez ..(jeszcze 2993)»
W dniu 26.10.2010 Główny Urząd Statystyczny opublikował "Notatkę na temat szkół wyższych w Polsce". Zgodnie z przedstawianymi danymi statystycznymi największymi ośrodkami akademickimi w Polsce pozostają: Warszawa, w dalszej kolejności Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Lublin oraz Gdańsk i Katowice. W wymienionych kilku ośrodkach akademickich kształciło się łącznie 43,4% ogółu studentów, przy czym studenci studiów stacjonarnych stanowią 53,3% łącznej liczby studentów w tych ośrodkach akademickich. Choć począwszy od roku 2000 sukcesywnie przybywa szkół wyższych, to jednocześnie w ostatnich dwóch latach odnotowano spadek ogólnej liczby studentów. Liczba absolwentów stale rośnie. ..(jeszcze 3026)»
Naukowcy odkryli, że długotrwały stres może powodować zmiany w DNA w mózgu u myszy, prowadząc w konsekwencji do zmian w ekspresji genów. Nowe odkrycia mogą stanowić wskazówkę do zrozumienia, w jaki sposób wystawienie na działanie przewlekłego stresu wpływa na zachowanie nie tylko u zwierząt, ale również u ludzi.
W stresujących sytuacjach wydzielane są hormony steroidowe, a mianowicie glikokortykoidy, które oddziałują na wiele układów ludzkiego organizmu. Główną rolę odgrywa tu oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, sieć obejmująca w mózgu podwzgórze i przysadkę mózgową, a także gruczoły nadnerczowe, położone w okolicach nerek.
Wyniki poprzednich ..(jeszcze 4071)»
Dla pierwszych etapów romantycznego związku charakterystyczne jest uczucie euforii, dobre samopoczucie i troska o ukochaną osobę. Te emocje są związane z aktywacją ośrodka nagrody w ludzkim mózgu. Badania na zwierzętach wykazały, że aktywacja ośrodka nagrody może istotnie zmniejszyć odczuwany ból.
Rzeczywiście, okazało się, że oglądanie zdjęć ukochanej osoby zmniejsza ból. Naukowcy postawili hipotezę, że wywołana w ten sposób ulga jest związana z ośrodkiem nagrody.
Aby sprawdzić hipotezę, naukowcy badali funkcjonalnym rezonansem magnetycznym piętnastu zakochanych, w pierwszych dziewięciu miesiącach związku. Uczestnicy oglądali zdjęcia ukochanej ..(jeszcze 817)»
Pokaz jednominutowego filmu przedstawiającego zmieniające się kształty, przypominające klasyczne wygaszacze znane z komputerowych monitorów, wyświetlanego obok filmu z roztańczoną gromadką dzieci, może posłużyć jako tani i prosty test przesiewowy do wczesnego wykrywania zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Wyniki ostatnich badań amerykańskich wskazują, że na zaburzenia ze spektrum autyzmu, w tym na autyzm dziecięcy o różnej głębokości, zespół Aspergera, zaburzenie Retta i dziecięce zaburzenie dezintegracyjne, choruje średnio 3,4 na 1000 dzieci w wieku do 3 do 10 lat. Tym samym zaburzenia ze spektrum autyzmu rozpoznaje się u dzieci częściej niż wiele innych problemów ..(jeszcze 4952)»
W ostatniej dekadzie byliśmy świadkami olbrzymiego postępu w genetycznych badaniach tzw. cech złożonych. Był on możliwy dzięki rozwojowi technologii i metod statystycznych oraz idącego w ślad za nimi wzrastającego zrozumienia relacji miedzy genotypem a fenotypem. W odróżnieniu od cech monogenowych, cechy złożone determinowane są wpływem olbrzymiej liczby wariantów genetycznych (z których każdy z osobna ma bardzo niewielki efekt), w połączeniu z czynnikami środowiskowymi. Genetyczne badania takich cech u ludzi (GWAS czyli genome-wide association study) wymagają prób badawczych o niespotykanych dotychczas rozmiarach (mowa tutaj o 'n' sięgających dziesiątek tysięcy uczestników ..(jeszcze 4870)»
Rola zabawy w przezwyciężaniu ksenofobii jest u ludzi dobrze poznanym zjawiskiem. Jednak dowody na występowanie tego zjawiska u innych zwierząt społecznych były ograniczone. Naukowcy postanowili zatem sprawdzić, czy zabawa sprzyja tolerancji wobec obcych u niższych naczelnych.
Obserwowano dwie grupy dzikich lemurów podczas godów. Zbierano również informacje o dziewięciu przybyszach - samcach spoza grupy. Naukowcy porównywali dane dotyczące czasu poświęcanego na zabawę, uwodzenie i agresywne zachowania.
Zwierzęta częściej zachowywały się agresywnie wobec przybyszów, niż wobec znajomych. Jednak po tym, jak zwierzęta pobawiły się, poziom agresji ..(jeszcze 567)»
Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) poinformowała w dniu 08.10.2010, że firma Abbott Laboratories zgodziła się na całkowite wycofanie z rynku leku przeciwko otyłości o nazwie Meridia - pod tą nazwą preparat jest również dostępny w Polsce.
Abbot Laboratories zgodziły się wycofać lek z rynku w Stanach Zjednoczonych, ponieważ badania kliniczne wykazały, że przyjmowanie głównej substancji czynnej wchodzącej w skład preparatu, mianowicie sibutraminy, skutkuje wzrostem ryzyka wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.
"Nie można niczym usprawiedliwiać dalszej dostępności leku na rynku, zwłaszcza biorąc pod uwagę bardzo niewielką osiąganą ..(jeszcze 2756)»
Zespół dr Jennifer Fenton z Michigan State University donosi, że w przeprowadzonych przez nich badaniach oleje rybie wywołują u myszy laboratoryjnych poważne stany zapalne jelita grubego a także ...raka jelita grubego. Wyniki badań są tym bardziej ciekawe, że do tej pory powszechnie uważało się, że kwasy omega-3 (zwłaszcza dokozaheksaenowy - DHA) wykazują działanie przeciwzapalne oraz sprzyjają zdrowiu serca i stawów.
Myszom, którym podano duże dawki tłuszczów rybich, wystarczały 4 tygodnie na rozwinięcie się raka jelita grubego na podłożu stanu zapalnego jelit. Co gorsze - mniejsze dawki również prowadziły do rozwoju choroby.
Obecnie większość ..(jeszcze 1545)»
Ekspedycja National Geographic odkryła w północno-wschodnich Indiach, należący do grupy tybetańsko-birmańskej, język koro.
Mówi nim około 1000 osób, większość powyżej 20 roku życia, nie został nigdy spisany - jest zatem zagrożony wyginięciem.
Plemię posługujące się koro należy do grupy Aka, jednak ich języki zawierają zaledwie 9% wspólnego słownictwa i nie są podobne. "Brzmią tak różnie jak angielski i japoński" - powiedział członek ekspedycji K. David Harrison.
[tłum. Kuba Śruba]
Źródło: "Hidden"..(jeszcze 46)»
Nowe odkrycia naukowe, dokonane przez badaczy z amerykańskich National Institutes of Health pomagają wyjaśnić, w jaki sposób bakterie Salmonella, które nadal pozostają częstą przyczyną zatruć pokarmowych, rozprzestrzeniają się tak łatwo i skutecznie. Wyniki badań zostały opublikowane niedawno na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences" (L. Knodler et al., Dissemination of invasive salmonella via bacterial-induced extrusion of mucosal epithelia. Proceedings of the National Academy of Sciences DOI: 10.1073/pnas.1006098107 (2010)). Naukowcom udało się odkryć rezerwuar szybko dzielących się baterii w komórkach nabłonkowych. Jeden rodzaj bakterii Salmonella..(jeszcze 3951)»
Obecna sytuacja stwarza korzystny kontekst polityczny i ekonomiczny dla produkcji biopaliw i innych odnawialnych źródeł energii; zachęca również amerykańskich farmerów do zajęcia się produkcją biomasy, zwłaszcza w typowo rolniczych rejonach Górnego Środkowego Zachodu, obejmujących między innymi terytoria stanów Illinois, Indiana, Iowa, Michigan, Minnesota, Ohio i Wisconsin.
Zmiana profilu upraw rolnych w tym regionie może w znaczący sposób wpłynąć na funkcjonowanie tamtejszych ekosystemów i przełożyć się na ich bioróżnorodność. Warto jednak zwrócić uwagę, że wspomniane zmiany mogą mieć różny przebieg w zależności od rodzaju upraw roślin energetycznych.
<p ..(jeszcze 2071)»
Długofalowe wysiłki podejmowane na rzecz ograniczenia ilości antropogenicznych zanieczyszczeń spływających do wód Zatoki Chesapeake zdają się przynosić wymierne efekty. Takie wnioski można w każdym razie wyciągnąć z artykułu autorstwa Henry'ego A. Ruhla i Nancy B. Rybicki, opublikowanego we wrześniu 2010 na łamach Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS September 21, 2010 vol. 107 no. 38 16566-16570).
Na całym świecie podejmuje się znaczne wysiłki w celu przywracania pierwotnego stanu ekosystemów oraz ograniczania ilości zanieczyszczeń, w tym składników odżywczych i nawozów, wprowadzanych do środowiska naturalnego przez człowieka. W związku z tym, że ..(jeszcze 2958)»
Około 20% amerykańskich dzieci w wieku 13-18 lat doświadczyło w swoim życiu jakiejś formy zaburzeń psychicznych, nasilonych w stopniu utrudniającym funkcjonowanie w dniu codziennym. Wyniki szeroko zakrojonych badań, przeprowadzonych przez National Institute of Mental Health (NIMH) opublikowano w październikowym wydaniu "Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry". Uzyskane dane zgodne są z wcześniejszymi doniesieniami, że zaburzenia psychiczne występujące w wieku dorosłym często mają swój początek w dzieciństwie.
Wyniki dotychczasowych badań na ten temat, prowadzonych w wielu regionach Stanów Zjednoczonych, wskazywały, że jedno na czworo-pięcioro ..(jeszcze 3697)»
W klasycznej neuropsychologii za półkulę mózgową związaną z ekspresją i rozumieniem mowy uchodziła głównie półkula lewa. Wyniki współczesnych badań wskazują jednak, że mowa jest procesem o bardziej złożonej lokalizacji mózgowej. Tezę tę wspierają również wyniki eksperymentów, przeprowadzonych z użyciem technik neuroobrazowania, opublikowane w najnowszym wydaniu Proceeding of the National Academy of Sciences (PNAS, October 5, 2010, vol. 107 no. 40 17439-17444). Autorami badań są Mirjana Bozic, Lorraine K. Tyler, David T. Ives, Billi Randallb i William D. Marslen-Wilson, naukowcy pracujący w różnych ośrodkach naukowych w Cambridge (Wielka Brytania) i Paryżu (Francja).
Zgodnie ..(jeszcze 2157)»
Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) to przewlekłe schorzenie, które leczy się zazwyczaj środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Leki te, zwłaszcza długotrwale używane, mają niestety rozliczne skutki uboczne, szczególnie niekorzystnie mogą wpływać na przewód pokarmowy i układ sercowo-naczyniowy; działają poza tym głównie objawowo. Od dawna poszukuje się preparatów, które mogłyby nie tylko przynosić ulgę w bólu towarzyszącym osteoartrozie, ale również bezpośrednio modyfikować przebieg choroby. Wielokrotnie pojawiały się sugestie, że za takie środki można uznać glukozaminę i chondroitynę, substancje wchodzące w skład chrząstki stawowej. Obie pojawiają się w ..(jeszcze 2515)»
Rozpoznawanie swojego odbicia w lustrze wskazuje na wysoki poziom samoświadomości. Oprócz ludzi, niektóre szympansy i orangutany wykazały taką świadomość. Małpy generalnie traktują swoje odbicie w lustrze jak innego osobnika.
Dlatego zachowanie rezusów w ostatnim badaniu jest kompletnie zaskakujące. Małpy, którym wszczepiono implant nagrywający ich aktywność elektrofizjologiczną, szybko przestały traktować odbicie lustrzane jako innego osobnika. Zaczęły korzystać z lustra, np. aby obserwować implant albo fragmenty narządów płciowych, których bez lustra nie da się zobaczyć.
Naukowcy podejrzewają, że wystający na głowie implant zaintrygował rezusy, ..(jeszcze 666)»
W artykule opublikowanym we wrześniu 2010 na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America dr Halvard Buhaug z Centre for the Study of Civil War, Peace Research Institute Oslo (PRIO) zwraca uwagę, że nie jest usprawiedliwione patrzenie na sytuację polityczną na kontynencie afrykańskim, a także w innych rejonach świata, jedynie przez pryzmat obserwowanych zmian klimatycznych. Naukowa analiza sytuacji politycznej na kontynencie afrykańskim i prognozy dotyczące dalszego rozwoju wypadków wymagają uwzględnienia całego szeregu czynników, z których tylko niektóre pozostają w bezpośrednim związku z sytuacją klimatyczną.
W polityce ..(jeszcze 1719)»
Reakcje związane z unikaniem wyrządzania realnych lub jedynie wyobrażonych krzywd w sytuacjach społecznych mają istotne znaczenie w przebiegu myślenia moralnego i motywowaniu zachowań prospołecznych. Ostatnio przeprowadzone badania, opublikowane na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, których autorami są Molly J. Crockett, Luke Clark i Trevor W. Robbins z Behavioural and Clinical Neuroscience Institute, Department of Experimental Psychology, University of Cambridge oraz Marc D. Hauser z Department of Psychology and Human Evolutionary Biology, Harvard University, wskazują, że serotonina, jeden z najważniejszych neuroprzekaźników ..(jeszcze 2697)»