Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.015.905 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Dzięki Bogu, siedzę u stóp Darwina i Huxleya.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Neuronauki
Dlaczego bardziej boli, gdy ból zadaje ktoś inny? (03-09-2011)

Wprowadzenie

Do wielu ciekawostek związanych z funkcjonowaniem ludzkiego układu nerwowego i ludzkiej psychiki należy również zjawisko polegające na tym, że ten sam bodziec wywołuje wrażenie o różnym natężeniu w zależności od tego, czy jego działanie jest wynikiem własnej aktywności ruchowej, czy też jego działania doznajemy biernie.

Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że aktywność neuronalna w systemie motorycznym, odpowiedzialnym m.in. za wykonywanie ruchów dowolnych, oddziałuje jednocześnie hamująco na system sensoryczny (czuciowy), jakkolwiek nie jest dotąd do końca jasne, w jaki sposób to się odbywa w przypadku odczuwania bólu.

Odpowiedzi na pytanie, jak to się dzieje, że doznania bólowe związane z wykonywaniem ruchów dowolnych są odczuwane jako mniej dojmujące niż doznania bólowe spowodowane działaniem czynników niezależnych od woli, próbują w swojej pracy udzielić naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie. Artykuł opublikowano online w PLoS ONE w wydaniu z dnia 26 sierpnia 2011 r.

To, że aktywność motoryczna związana jest z hamowaniem systemów sensorycznych przez mózg, jest faktem dobrze udokumentowanym. Najlepszym przykładem tego rodzaju zależności między aktywnością systemu motorycznego i sensorycznego są łaskotki, a dokładnie fakt, że nie można się samemu połaskotać.

Bardziej subtelne hamowanie systemu sensorycznego, występujące równolegle do aktywności motorycznej, umożliwia nam m.in. widzenie: ruchom sakkadowym gałek ocznych towarzyszy wyhamowanie aktywności systemów sensorycznych, dzięki czemu świat widziany oczyma nie zlewa się w jedną zamazaną plamę (intensywnym ruchom sakkadowym towarzyszy nawet wrażenie mniejszej jasności i upośledzenie zdolności wykrywania poruszającyh się obiektów). W czasie wykonywania ruchów związanych z wydawaniem dźwięków mowy hamowana jest aktywność ośrodków słuchowych, dzięki czemu w czasie mówienia poza własnym głosem jesteśmy w stanie usłyszeć inne dźwięki dochodzące z otoczenia.

Przypuszcza się, że dzięki temu zjawisku system sensoryczny nie ulega kompletnej desensytyzacji na skutek zalewu różnymi bodźcami, powstającymi w trakcie aktywności ruchowej, i zachowuje zdolność do reagowania.

Przebieg badań

W badaniach wzięło udział 25 osób, w tym 14 mężczyzn i 11 kobiet. W czasie eksperymentów osoby badane ściskały gumowe pierścienie (tzw. ściskacze, wykorzystywane do treningu mięśni dłoni i przedramienia), zmodyfikowane w ten sposób, by wywoływały uczucie ucisku lub bólu. Osoby badane ściskały pierścienie samodzielnie lub przy udziale eksperymentatora, który zaciskał dłoń osoby badanej. Odpowiada to warunkom, w których powstanie bodźca bólowego związane jest z własną aktywnością ruchową lub wymaga jedynie biernego poddania się działaniu cznników zewnętrznych. W czasie wykonywania eksperymentu mózgi 8 osób (5 mężczyzn i 3 kobiet) poddano również skanowaniu za pomocą fMRI.

Wnioski

Na podstawie uzyskanych wyników naukowcom udało się ustalić, że mózg redukuje poczucie bólu generowanego przez ruch dowolny, m.in. poprzez hamowanie aktywności ośrodków w korze somatosensorycznej (w przedniej części płata ciemieniowego) i wzgórzu, oraz w innych rejonach związanych z odczuwaniem bólu, takich jak jądro ogoniaste i układ limbiczny. Na podstawie wyników badań trudno jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest mechanizm tego zjawiska i czy odgrywa w nim jakąś rolę np. przewidywanie bólu.

Jak zauważają autorzy, ta swoista analgezja, indukowana przez mózg w sytuacji, gdy ból związany jest z wykonywaniem ruchów dowolnych, mogła być kluczowa dla przetrwania, ponieważ pozwala na zaangażowanie w walkę lub ucieczkę nawet wówczas, gdy istnieje ryzyko uszkodzenia ciała.

Wyniki badań mogą również tłumaczyć skuteczność tzw. terapii paradokslanej w leczeniu przewlekłego bólu, która polega na tym, że zachęca się osoby do aktywności ruchowej nawet mimo związanego z nią dyskomfortu.

Referencje dokumentu: Wang Y, Wang J-Y, Luo F (2011) Why Self-Induced Pain Feels Less Painful than Externally Generated Pain: Distinct Brain Activation Patterns in Self- and Externally Generated Pain. PLoS ONE 6(8): e23536. doi:10.1371/journal.pone.0023536


Caden O. Reless


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365