Wyjaśnienie pochodzenia i trwania współpracy zawsze było wielkim wyzwaniem biologii, ekonomii i socjologii. Niestety, mechanizmy, o których wiadomo, że promują współpracę, albo wymagają opracowania strategii, albo działają tylko pod ściśle określonymi warunkami.
Badacze opracowali model, w którym gracze mogą gromadzić majątek i inwestować jego część. Im większa inwestycja, tym większy może być potencjalny zysk lub strata. Odkryto, że współpraca ma większe szanse działać, kiedy gracze mogą gromadzić bogactwa, i, co bardziej zaskakujące, występuje znacznie częściej, niż oszustwa.
Jest to rażąco sprzeczne z ewolucyjnym dylematem więźnia, gdzie współpraca rzadko się zdarza, i prawie nigdy nie rozwija się dobrze. W opisywanym badaniu, osoby współpracujące miały się lepiej niż oszuści, nawet, jeśli nie opracowywały wcześniej strategii. Te wyniki mogą pomóc w zrozumieniu najbardziej wydajnych towarzyskich i ekonomicznych układów.
[Opracowanie: Zuzanna Niemier]
Źródło: Chadefaux T, Helbing D (2010) How Wealth Accumulation Can Promote Cooperation. PLoS ONE 5(10): e13471. doi:10.1371/journal.pone.0013471 Zuzanna Niemier |