Rola zabawy w przezwyciężaniu ksenofobii jest u ludzi dobrze poznanym zjawiskiem. Jednak dowody na występowanie tego zjawiska u innych zwierząt społecznych były ograniczone. Naukowcy postanowili zatem sprawdzić, czy zabawa sprzyja tolerancji wobec obcych u niższych naczelnych.
Obserwowano dwie grupy dzikich lemurów podczas godów. Zbierano również informacje o dziewięciu przybyszach - samcach spoza grupy. Naukowcy porównywali dane dotyczące czasu poświęcanego na zabawę, uwodzenie i agresywne zachowania.
Zwierzęta częściej zachowywały się agresywnie wobec przybyszów, niż wobec znajomych. Jednak po tym, jak zwierzęta pobawiły się, poziom agresji wobec obcych był porównywalny z poziomem agresji wobec towarzyszy.
Badanie wykazało, że zabawa nie tylko pomaga w budowaniu relacji z przybyszem, ale jest też sposobem na radzenie sobie z ksenofobią.
[Opracowanie: Zuzanna Niemier]
Źródło: Antonacci D, Norscia I, Palagi E (2010) Stranger to Familiar: Wild Strepsirhines Manage Xenophobia by Playing. PLoS ONE 5(10): e13218. doi:10.1371/journal.pone.0013218 Zuzanna Niemier |