Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.015.798 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Chrystus wypędził handlarzy ze świątyni. Potem handlarze zmądrzeli: przywdziali szaty kapłańskie.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Paleontologia
Prawdopodobnie najstarsze białko, które zostało poddane sekwencjonowaniu (06-04-2011)

Brytyjscy naukowcy zbliżyli się o jeden krok do identyfikacji starożytnych skamielin dzięki wykonanej przez nich niedawno ekstrakcji białka z kości mamuta sprzed 600 tys. lat. Badania, których wyniki zaprezentowane zostały w czasopiśmie Geochimica et Cosmochimica Acta, dostarczają informacji na temat sposobu, w jaki białko przetrwało tak wiele lat w wyjątkowo starych okazach.

Bioarcheologowie z uniwersytetów w Yorku i Manchesterze wykorzystali spektrometrię mas ultrawysokiej rozdzielczości do wygenerowania kompletnej w 85% sekwencji kolagenu słonia z West Runton - szkieletu mamuta stepowego, który został odkryty 11 lat temu na brytyjskich klifach w Norfolk. Naukowcy są przekonani, że jest to najstarsze białko, jakie zostało poddane sekwencjonowaniu.

Ten niemal kompletny szkielet, co do którego eksperci są przekonani, że jest najpełniejszym okazem swojego gatunku na świecie, znajduje się w Norfolk Museums and Archaeology Service w Norwich.

"Głębia czasu jest absolutnie niesamowita" - zauważa profesor Matthew Collins, bioarcheolog z Yorku i jeden z autorów artykułu. "Jeszcze kilka lat temu nie wierzyliśmy, że znajdziemy jakikolwiek kolagen w liczącym tyle lat szkielecie, nawet tak dobrze zachowanym jak słoń z West Runton" - dodaje.

"Jesteśmy przekonani, że białko utrzymuje się w użytecznej formie dziesięć razy dłużej niż DNA, który jest zazwyczaj przydatny jedynie w odkryciach do 100 tys. lat wstecz w Europie Północnej. Konsekwencją tego jest możliwość wykorzystywania sekwencjonowania kolagenu do przyjrzenia się bardzo starym, wymarłym zwierzętom. Oznacza to również, że możemy przejrzeć stare stanowiska i identyfikować szczątki na podstawie malutkich fragmentów kości".

Wypowiadając się na temat odkrycia, naczelny autor dr Mike Buckley z Uniwersytetu w Manchesterze zauważa: "Najbardziej fascynujący jest fakt, że jest to białko o zasadniczym znaczeniu i jedno z najliczniej występujących w większości zwierząt (kręgowych), stanowiąc idealny cel dla pozyskiwania dawno utraconych informacji genetycznych".

Odkrycie stanowi dorobek badań, w ramach których prowadzona jest analiza sekwencjonowania mamutów i mastodontów. Zespół porównał słonia z West Runton z innymi mamutami, mastodontami i współczesnymi słoniami. Mimo wieku skamieliny naukowcy pozyskali wystarczającą ilość peptydów, aby zidentyfikować szkielet z West Runton jako słoniowatego. Naukowcy wprowadzili również rozróżnienie między kolagenem słoniowatym a mamutowym.

"Niezwykłość słonia z West Runton polega na tym, że to niemal kompletny szkielet" - wyjaśnia Nigel Larkin z Norfolk Museums and Archaeology Service, współautor artykułu. "W czasach, kiedy te zwierzęta żyły, przed epokami lodowcowymi, hieny cętkowane znacznie większe od tych zamieszkujących obecnie Afrykę żywiły się padliną, pożerając zarówno kości, jak i mięso. To oznacza, że większość skamielin z tego okresu to pojedyncze kości lub ich fragmenty, co utrudnia identyfikację. W przyszłości sekwencjonowanie kolagenu może pomóc nam w ustaleniu gatunków reprezentowanych przez najmniejsze nawet skrawki kości".

Larkin twierdzi, że badania te będą mieć kluczowe znaczenie dla zbiorów archeologicznych i paleontologicznych zgromadzonych w muzeach i instytucjach archeologicznych na całym świecie, nie tylko w Wlk. Brytanii.

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Buckley, M., et al. (2011) Mammoth and Mastodon collagen sequences; survival and utility. Geochimica et Cosmochimica Acta 75: 2007-2016. doi:10.1016/j.gca.2011.01.022.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365