Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.453.353 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Gdy nie wolno wieszać fallusa na krzyżu, to czy wolno wieszać krzyże na fallusach?"
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wróć do nowinek
Ludzie nauki

Zmarł profesor Jan Szyszko (10-10-2019)
Zmarł Jan Szyszko, profesor nauk leśnych, autor ponad 100 publikacji naukowych, inicjator i promotor ważnych badań na temat bilansu i wymiany węgla w drzewostanach, Niemcy przyznali mu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Lüneburgu. Założył i prowadzi prywatną stację naukowo-badawczą dla studentów krajowych i zagranicznych, w której prowadzone są badania nad podnoszeniem zdrowotności lasów i wykorzystaniem zasobów przyrodniczych dla rozwoju gospodarczego.

W ostatnim wywiadzie dla Gazety Polskiej Codziennie mówił: Jacek Liziniewicz: ..(jeszcze 3574)»

Prof. Bryła - twórca pierwszego na świecie spawanego mostu i konstruktor Prudentialu (10-08-2016)
Prof. Stefan Bryła był twórcą pierwszego na świecie spawanego mostu drogowego, który w 1929 r. stanął w Maurzycach k. Łowicza. Masowo przyjeżdżali wówczas oglądać go inżynierowie m.in. z Francji i Niemiec. Był uznanym na całym świecie pionierem spawalnictwa, a jego dziełem były m.in. konstrukcja wieżowca Prudential w Warszawie. Podczas II wojny światowej prof. Bryła opracował dla oddziałów AK podręcznik "Jak niszczyć stalowe mosty" i 10-letni plan powojennej odbudowy Polski. Za prowadzenie tajnego nauczania został rozstrzelany przez Niemców w grudniu 1943 r. "Myślę, że jest to postać bardzo niezasłużenie zapomniana" - mówi o prof. Bryle, Maciej Zalewski ..(jeszcze 5444)»

Filozof Marcin Miłkowski zdobył międzynarodową Nagrodę Simona (10-12-2015)
Filozof i kognitywista dr hab. Marcin Miłkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN został zwycięzcą prestiżowej Nagrody Simona (Simon Award 2016) przyznawanej za "wybitny wkład w badania nad obliczeniową neurokognitywistyką" - poinformował na stronie internetowej IFiS. Wyróżnienie przyznaje Międzynarodowe Towarzystwo na rzecz Informatyki i Filozofii (IACAP) za wyjątkowe ważne osiągnięcia na polu, gdzie spotykają się filozofia i informatyka. Nagrodę Simona (której nazwa pochodzi od amerykańskiego badacza, noblisty z ekonomii, Herberta A. Simona) otrzymują na ogół badacze ..(jeszcze 2164)»

Prof. Stanisław Gawroński wyróżniony nagrodą Miltona Gordona (24-11-2015)
Prof. Stanisław Gawroński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego otrzymał nagrodę Miltona Gordona podczas konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Fitotechnologii, która odbyła się w amerykańskim stanie Kansas. Badacza uhonorowano za wkład w rozwój fitotechnologii. "Nagroda ta jest najwyższym międzynarodowym wyróżnieniem w obszarze fitotechnologii, przyznawanym jednej osobie w roku i w przypadku prof. Gawrońskiego stanowi uznanie za wyróżniające się badania naukowe, prace dydaktyczną ze studentami oraz rozwój tej nowej dyscypliny" - informuje w przesłanym komunikacie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Na liście renomowanych naukowców ..(jeszcze 2677)»

Prof. Nowiński: wracam, aby budować Polskę innowacyjną (18-11-2015)
Mamy wspaniały ludzki materiał, aby budować Polskę innowacyjną - mówi PAP prof. Wiesław Nowiński, jeden z najbardziej znanych polskich naukowców. Po wielu latach pracy w Singapurze wraca do Polski i chce stworzyć m.in. Polskie Centrum Neurotechnologiczne. "W ostatnim 25-leciu w Polsce zrobiliśmy transformację polityczną, gospodarczą, ale nie zrobiliśmy transformacji innowacyjnej. To musimy zrobić i chciałbym w tym pomóc" - powiedział PAP prof. Wiesław Nowiński, twórca komputerowych atlasów mózgu w singapurskiej Agencji ds. Nauki, Technologii i Badań.

..(jeszcze 4274)»

Polska badaczka uhonorowana za wkład w rozwój chemii kwantowej i fizyki molekularnej (15-10-2015)
Dr hab. Katarzynę Pernal z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej uhonorowano Medalem International Academy of Quantum Molecular Science (IAQMS) za wybitny wkład do rozwoju metod chemii kwantowej i fizyki molekularnej. Medal jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w tej dziedzinie. "IAQMS przyznawany jest corocznie od 1967 r. jednej osobie na świecie i stanowi najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie chemii kwantowej i teoretycznej" - informuje rzecznik prasowy Politechniki Łódzkiej, dr inż. Ewa Chojnacka.


Na zdjęciu dr hab. Katarzyna Pernal.

..(jeszcze 1684)»

Wystawa o badaczu flory Syberii Ferdynandzie Karo w Muzeum Farmacji (14-06-2015)
Oryginalne karty zielnikowe, fotografie z wypraw oraz rośliny odkryte przez botanika i farmaceutę Ferdynanda Karo m.in. syberyjski gatunek storczyka wydrukowane także w technice trójwymiarowej można od czwartku oglądać na wystawie w stołecznym Muzeum Farmacji. "Ferdynand Karo to wyjątkowa postać, farmaceuta, który na przełomie XIX i XX w. dobrowolnie spędził ponad 20 lat na Syberii zafascynowany tamtejszym światem przyrody. Wysyłał stamtąd do Europy tzw. karty zielnikowe, czyli ususzone przez siebie rośliny naklejone na karty. Był to wówczas podstawowy rodzaj dokumentacji flory. Tych kart zielnikowych przysłał w sumie ponad 80 tys. Część ..(jeszcze 4008)»

Zwycięzca konkursu Interstudent: naukową karierę wiążę z Polską (17-03-2015)
Ghandshyambhai Khatri z Indii jest zwycięzcą konkursu Interstudent 2014 na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce w kategorii: "doktoranci". Od czterech lat przygotowuje pracę doktorską w dziedzinie zastosowań fizyki jądrowej i innowacyjnych technologii prowadzonych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.


Na zdjęciu Ghandshyambhai Khatri. Fot. Szymon Łucyk

PAP-Nauka w Polsce: Zanim przyjechałeś do Polski, studiowałeś w Indiach, a potem w Europie ..(jeszcze 6942)»

Włoszka Fabiola Gianotti - pierwsza kobieta na stanowisku dyrektora generalnego CERN (04-11-2014)
W dniu dzisiejszym, na 173-ej zamkniętej sesji, Rada CERN wybrała kolejnego dyrektora generalnego Organizacji. Została nim Włoszka, dr Fabiola Gianotti. Wybór zostanie formalnie zatwierdzony podczas grudniowej sesji Rady. Nowa dyrektor pokieruje Organizacją przez kolejnych pięć lat począwszy od 1 stycznia 2016. "Wszyscy trzej kandydaci, wyłonieni przez specjalnie powołaną w tym celu komisję, zrobili na nas duże wrażenie," powiedziała Przewodnicząca Rady CERN, Agnieszka Zalewska, "ale przedstawiona przez dr Gianotti wizja CERN jako światowego laboratorium akceleratorowego w połączeniu z jej dogłębną znajomością laboratorium CERN i eksperymentalnej fizyki ..(jeszcze 2208)»

Kajetan Różycki szefem Nuclear Cogeneration Industrial Initiative (14-02-2014)
Źródło: biznesalert.pl1. Źródło: biznesalert.pl Kajetan Różycki z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) został przewodniczącym organizacji Nuclear Cogeneration Industrial Initiative - Task Force (NC2I-TF). Celem NC2I-TF jest inicjowanie i koordynowanie prac nad wykorzystaniem reaktorów jądrowych m.in. do wytwarzania ciepła. NC2I-TF działa w ramach ..(jeszcze 4172)»

Rozstrzygnięto IX edycję konkursu "Popularyzator Nauki" (31-01-2014)
Ks. prof. Michał Heller, prof. Ryszard Tadeusiewicz, Bogdan Miś, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego, Polska Akademia Dzieci - Popularyzatorzy Nauki 2013. W konkursie organizowanym od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) nagradzani są wyróżniający się w popularyzacji wiedzy: ludzie nauki, instytucje naukowe i pozanaukowe, a także osoby spoza środowiska naukowego, dziennikarze i redakcje. "Chcieliśmy poprzez ten konkurs docenić wysiłek wszystkich tych, którzy swoja pracą, zaangażowaniem i energią realizują różne zadania przyczyniając się do popularyzacji polskiej ..(jeszcze 7293)»

Prof. Agnieszka Zalewska wybrana Przewodniczącą Rady CERN (21-09-2012)
20 września Rada CERN wybrała prof. Agnieszkę Zalewską na swoją 21. przewodniczącą. Kadencja, która rozpocznie się 1 stycznia 2013, potrwa rok z możliwością dwukrotnego odnowienia. Prof. Agnieszka Zalewska przejmie przewodnictwo Rady CERN od Michela Spiro, który zakończy swoją trzyletnią prezydencję z końcem grudnia. "Czuję się szczególnie zaszczycony mogąc przewodniczyć Radzie CERN w okresie który przyniósł pierwsze doniosłe wyniki z LHC," powiedział profesor Spiro. "Ale to dopiero początek. Dlatego gorąco dziękując kierownictwu CERNu i całemu personelowi ..(jeszcze 1651)»

Zmarł dyrektor Muzeum Ziemi i przyjaciel wolnej myśli (18-10-2011)
12 października zmarł nagle prof. Krzysztof Jakubowski - geolog, muzeolog, popularyzator nauki, długoletni dyrektor Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk (1974-2009). Zastępca przewodniczącego VII Wydziału PAN. Członek wielu komitetów i rad naukowych, m.in. Komitetu Nauk Geologicznych PAN, Komitetu Planeta Ziemia PAN, Komitetu Ochrony Przyrody PAN, Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN, Rady Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN. Członek prezydium Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM). Członek wielu rad muzealnych. Autor kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych ..(jeszcze 972)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365