Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.368 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Ani w życiu prywatnym, ani w moich pracach nigdy nie ukrywałem, że jestem zdeklarowanym niewierzącym".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Archeologia
Skarby pustyni nubijskiej: Faras 3D w internecie (11-03-2014)

Jednemu z najbardziej spektakularnych odkryć polskiej archeologii śródziemnomorskiej - słynnej średniowiecznej katedry z Faras przebadanej pół wieku temu w Sudanie, poświęcona jest uruchomiona właśnie strona internetowa.

"Projekt Faras 3D to unikatowe połączenie wiedzy archeologicznej z nowoczesnymi formami technik audiowizualnych" - przekonuje Władysław Jurkow, inicjator przedsięwzięcia.

Strona internetowa jest uzupełnieniem prezentacji multimedialnej, która będzie udostępniona dla zwiedzających w Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej otwarcie w nowej odsłonie planowane jest na październik br.


Grafika: Daria Tarara

Celem projektu jest przybliżenie jednego z największych odkryć polskiej archeologii - Katedry z Faras oraz przypomnienie postaci i osiągnięć prof. Kazimierza Michałowskiego - założyciela Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Naukowiec na początku lat 60. odpowiedział na apel UNESCO o pomoc w ratowaniu zabytków zagrożonych zalaniem wodami Nilu, w związku z budową Wysokiej Tamy Asuańskiej. Prof. Michałowski pojawił się w Sudanie z ekipą towarzyszących mu naukowców. W czasie pierwszej kampanii wykopaliskowej Polacy odkryli nubijską katedrę. Na jej ścianach znajdowało się ponad 120 malowideł ściennych, z czego ponad 60 można podziwiać w Warszawie. Odkrycie szybko stało się światową sensacją i jednym z najważniejszych dokonań kampanii nubijskiej.


Grafika: Daria Tarara

"Faras na zawsze zniknęło pod powierzchnią jeziora Nasera, ale dzięki interwencji Polaków uratowano najcenniejsze świadectwa bogatej kultury średniowiecznej Nubii, które do dziś są przedmiotem zainteresowania wielu badaczy i miłośników sztuki" - wyjaśnia Jurkow.

Odkrycie katedry w Faras było największym osiągnięciem prof. Michałowskiego i dało impuls do stworzenia polskiej szkoły archeologii.


Grafika: Daria Tarara

Na stronie internetowej można zapoznać się z okolicznościami tego odkrycia oraz historią chrześcijańskiej katedry wzniesionej w północno-wschodniej Afryce już w VII wieku. Opublikowano również kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć ukazujących archeologów przy pracy i trud logistyczny związany z transportem i konserwacją fresków. Ciekawostkę stanowią rekonstrukcje graficzne świątyni zestawione ze zdjęciami z badań. Na stronie można również znaleźć trójwymiarowe obrazy, do których obejrzenia niezbędne są okulary anaglifowe.

"Zachętą do wybrania się jesienią do Muzeum Narodowego w Warszawie jest natomiast trailer filmu, który w pełnej wersji będzie tam prezentowany w sali multimedialnej - wyjaśnia Jurkow. - publiczność odwiedzająca Galerię Faras, po raz pierwszy od tysiąca lat, będzie mogła wejść do katedry z czasów jej świetności w starożytnej Nubii".

Dzięki wykorzystaniu techniki stereoskopowej 3D, będzie można przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądała katedra w okresie od VIII do XIII wieku, kiedy starożytne Pachoras było siedzibą biskupów kościoła nubijskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych".

PAP - Nauka w Polsce


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365