Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.557 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Wybitne umysły są zawsze gwałtownie atakowane przez miernoty, którym trudno pojąć, że ktoś może odmówić ślepego hołdowania panującym przesądom, decydując się w zamian na odważne i uczciwe głoszenie własnych poglądów."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Archeologia
Polacy odkryli w Albanii średniowieczną łaźnię z centralnym ogrzewaniem (22-06-2014)

W Szkodrze w północno-zachodniej Albanii polscy archeolodzy odkryli XIV-wieczną łaźnię. To najstarsze dotychczas przebadane założenie tego typu z obszaru Albanii - poinformował PAP prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.

Największym tegorocznym odkryciem było znalezisko tureckiej łaźni - hammamu, z systemem centralnego ogrzewania. Budynki tego typu rozpowszechniły się w imperium ottomańskim w XV w. "Nasza wydaje się o sto lat starsza - uważa prof. Dyczek. - Wczesnych hammamów znamy bardzo niewiele. Tym ciekawsze jest nasze odkrycie, gdyż pozwala zorientować się, w jaki sposób dawna rzymska idea systemu hypokaustycznego, czyli ogrzewania podłóg i ścian budowli za pomocą gorącego powietrza, została zaadaptowana przez Turków".


Ogólny widok na polskie wykopaliska w Szkodrze w 2014 r. Fot. Martin Lemke

Pierwsze najważniejsze pomieszczenie odkrytej łaźni ma kształt półkola. Podłogę właściwego pomieszczenia wspierało paręnaście solidnych cegieł. a nich spoczywały kamienne płyty. Gorące powietrze z pieca najpierw wpadało do niewielkiego sklepionego przedsionka, w którym następowała jego konwekcja i wyrównanie temperatury. Następnie czterema kanałami przepływało pod podłogę. Na jej poziomie najprawdopodobniej znajdowała się również podgrzewana platforma i zbiornik z ciepłą wodą - przypuszczają badacze. Woda była czerpana z - odkrytych również przez polskich archeologów - cystern, a następnie przelewana do zbiornika, skąd przepływała ceramicznym wodociągiem umieszczonym w systemie hypokaustycznym. Tam ulegała podgrzaniu i wracała do wnętrza użytkowego łaźni.


Turecki hammam w Szkodrze. Fot. Martin Lemke

"Ten zawiły, zmyślny system dowodzi, że Turcy nie ograniczyli się do prostego skopiowania rzymskiego pierwowzoru, ale go także inteligentnie zmodyfikowali" - uważa prof. Dyczek.

Z kolei w ruinach jednego z badanych domów tureckich (XVII-XVIII wiek) archeolodzy natrafili na duży zbiór prawie trzydziestu wykonanych ze szkła pękatych butelek - aryballosów. Część z nich wykonano z ciemnozielonego szkła, inne ze szkła kolorowego. "W ten sposób starano się imitować droższe naczynia wycinane z kolorowych kamieni. Mimo to także naczynia szklane nie należały do tanich" - mówi prof. Dyczek. Naukowcy przypuszczają, że odkrycia dokonano w ruinach miejsca, w którym ówcześni mieszkańcy Szkodry zaopatrywali się w różnego rodzaju perfumy i pachnidła.


Turecki hammam w Szkodrze. Fot. Martin Lemke

Kolejnym ważnym odkryciem dokonanym w Szkodrze przez Polaków w tym toku, ważnym dla wczesnych etapów rozwoju miasta, było zlokalizowanie pierwotnego hellenistycznego centrum pochodzącego z III w p.n.e.

"Obecnie już wiemy, gdzie znajdowała się najwyższa część twierdzy, na której stały budowle hellenistyczne. Uchwyciliśmy na razie fragmenty dwóch murów wykonanych z dużych ciosanych bloków kamiennych, czyli tzw. mur cyklopi" - opowiada prof. Dyczek.


Zbiornik na wodę odkryty w trakcie wykopalisk w Szkodrze. Fot. Martin Lemke

To właśnie w tych antycznych warstwach archeolodzy natknęli się na rzadkie znalezisko: kompletnie zachowaną, wykonaną z brązu tzw. fialę ofiarną, czyli rodzaj talerza służącego do celów kultowych. Wewnątrz naczynia ze Szkodry do naszych czasów zachowały się pozostałości ostatniej ofiary: fragmenty kości zwierzęcych i popiół.

Antyczna Scoder (obecna Szkodra) położona jest na brzegach jeziora Szkodryjskiego. To jedno z najważniejszych stanowisk dla historii Ilirii, jak również całego obszaru bałkańskiego. Od czasów neolitu znajdowała się tu ważna i bogata osada leżąca na skrzyżowaniu ważnych szlaków lądowych i wodnych. Szczyt jej świetności przypada na czasy iliryjskie (IV - II wiek p.n.e.). Wtedy pełniła ona funkcje stolicy królestwa. Szkodry nie poddano dotychczas kompleksowym badaniom wykopaliskowym. Dlatego do dziś nie wiemy praktycznie nic ani o iliryjskiej, ani rzymskiej historii miasta, chociaż wspominają o nim liczne pisane źródła antyczne. Tegoroczne wykopaliska odbyły się w maju i czerwcu.

PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365