Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.491.788 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 705 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Technologia, w wielu znaczeniach, jest najwyższą ekspresją ludzkości.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Naukowcy z Quebecu dołączają do "Era-Net Neuron" (28-01-2011)

Naukowcy z Quebecu dołączyli do dwóch projektów finansowanych w ramach inicjatywy NEURON (Sieć europejskiego finansowania badań neurologicznych), działania koordynacyjnego finansowanego ze schematu ERA-NET Szóstego Programu Ramowego (6PR). Przedstawiciele Fonds de la recherche en santé du Québec (FRSQ) - fundacji, która przystąpiła do inicjatywy NEURON w 2009 r. - twierdzą, że współpraca z europejskimi partnerami skutecznie przyczynia się do zyskiwania przez tę kanadyjską prowincję silniejszej pozycji w dziedzinie badań nad zdrowiem psychicznym.

Projekty ubiegające się o dofinansowanie ze środków NEURON ERA-NET muszą angażować nie mniej niż trzy kraje biorące udział w schemacie. Według agencji finansującej z Quebecu było to pierwsze, wspólne zaproszenie ponadnarodowe ERA-NET NEURON, w którym Kanadyjczycy z Quebecu mogli wziąć udział, od przystąpienia FRSQ do partnerstwa w 2009 r.

Komisja ewaluacyjna NEURON otrzymała listy intencyjne od 103 zespołów, z czego w 24 udział brali przedstawiciele Quebecu. W sumie 32 grupy zostały poproszone o złożenie pełnych wniosków, z czego 6 zespołów miało w swoich szeregach członków z Quebecu. Przedstawiciele FRSQ zauważyli, że w 2 z 11 międzynarodowych projektów ostatecznie wybranych do dofinansowania biorą udział zespoły z Quebecu.

"Jesteśmy bardzo dumni z sukcesu zespołów z Quebecu i niezmiernie zadowoleni, że możemy zapewnić naszym najlepszym naukowcom możliwość współpracy z członkami imponującej sieci europejskich badaczy zdrowia psychicznego" - poinformował Yves Joanette, Prezes i Dyrektor Generalny FRSQ w swoim oświadczeniu. "Inicjatywa ta jest zgodna ze strategią budowania przez nas wiodącej pozycji w dziedzinie międzynarodowych badań medycznych".

FRSQ będzie przyznawać co roku grant w wysokości 150 tys. dolarów kanadyjskich (około 114 tys. euro) lokalnym zespołom projektowym przez okres 3 lat. Współpracownicy w Europie otrzymają wsparcie z agencji finansujących, takich jak FRSQ, w swoich ojczystych krajach.

Zespoły z Quebecu uczestniczące w inicjatywie NEURON będą badać genetyczne mechanizmy autyzmu i schizofrenii oraz analizować stres okołoporodowy i jego epigenetyczny wpływ na depresję. Kanadyjscy naukowcy będą współpracować z zespołami z Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch.

Kierownikiem jednego z zespołów z Quebecu jest dr Guy Rouleau z Centre Hospitalier Universitaire (CHU) Saint-Justine. Będzie pracować z grupami z Francji, Hiszpanii i Niemiec nad identyfikacją mechanizmów genetycznych, które prowadzą do nieprawidłowości w strukturze i funkcjonowaniu mózgu, jakie obserwuje się u osób, u których zdiagnozowano autyzm lub schizofrenię. Dr Rouleau wraz z zespołem skoncentruje swoje badania na zmianach genetycznych w rodzinach, których niektórzy członkowie zostali zdiagnozowani jako cierpiący na autyzm lub schizofrenię. Naukowcy są przekonani, że ich odkrycia mogą dać bodziec potrzebny do odnalezienia nowych genów powiązanych z tymi zaburzeniami.

Ich zdaniem autyzm i schizofrenia mają wspólne podstawy genetyczne i molekularne. Naukowcy przeprowadzą obrazowanie i analizy genetyczne, a następnie zweryfikują wyniki na zmutowanych modelach myszy. Ich prace przełożą się na zintegrowane podejście do badania autyzmu i schizofrenii.

Drugi projekt badawczy poświęcony będzie analizie przedurodzeniowego, okołoporodowego i poporodowego stresu oraz ich epigenetycznego wpływu na depresję. Zespół, który ma w swoim składzie Kanadyjczyków, Niemców i Włochów, przeanalizuje to zjawisko u różnych gatunków. Zespół z Quebecu, pod kierunkiem dr Moshe Szyfa z Uniwersytetu McGill w Montrealu, będzie badać małpy, Włosi będą analizować gryzonie, a Niemcy zbadają pod tym kątem ludzi.

Projekt skutecznie rzuci światło na epigenetyczne sygnatury, które będzie można wykorzystać do przewidywania ewentualnych przyszłych zaburzeń umysłowych w diagnostyce, profilaktyce i leczeniu chorób.

ERA-NET NEURON posuwa naprzód badania w dziedzinie neurologii i zdrowia psychicznego w Europie oraz poza jej granicami.

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło:
CORDIS

Dalsze informacje:
ERA-NET NEURON


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26285 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365