Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.446.393 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Naszą bitwę o uczciwość przegrał Kazimierz Wielki, potem Jan Łaski, Frycz-Modrzewski i paru innych, dla Zamoyskiego ważna była już tylko kasa. Potem był syfilis romantyzmu oddzielonego od rzeczywistości zboczeniem chciejstwa... Szczepionka oświecenia była zbyt słaba i syfilis romantyzmu rozlał się jak zaraza, a wreszcie przyjął formę chronicznego i dziedzicznego schorzenia. Oświecenie miało niewielkie..
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2011, Styczeń (34)

Medycyna
Badania genetyczne budzą nadzieję na lepsze leczenie choroby Huntingtona (30-01-2011)
Badania prowadzone pod kierunkiem Uniwersytetu w Leicester, Wlk. Brytania, obudziły nadzieję na ewentualne nowe metody leczenia wyniszczających chorób neurozwyrodnieniowych, takich jak choroba Huntingtona, na którą nie ma obecnie lekarstwa. Transatlantycki zespół naukowców dokonał szeregu odkryć za pomocą nowatorskich technik genetycznych. Badania zostały częściowo dofinansowane z grantu Marie Curie z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR), a wyniki ukazały się w czasopiśmie Journal of Biological Chemistry. Drożdże Saccharomyces cerevisiae pod mikroskopemNaukowcy ..(jeszcze 3990)»

Różności
Wpływ badań na wyniki badań – wyniki badań (29-01-2011)
W naukach społecznym jest faktem bardzo dobrze znanym, że sam kontekst sytuacji badania, o ile osoby badane są jego świadome, stanowić może istotną zmienną zakłócającą, wpływającą na końcowy wynik obserwacji. Dzieje się tak dlatego, że osoba biorąca udział w badaniach naukowych nie jest wbrew pozorom jedynie ich biernym uczestnikiem, a wprost przeciwnie - wnosi ze sobą całe bogactwo swojej osobowości, w tym posiadaną wiedzę, poznawczą ciekawość i zdolności uczenia się, ambicję, by dobrze wypaść lub lęk przed oceną. Jeszcze inni zwyczajnie chcą być dobrymi osobami badanymi, inni zaś - zupełnie ..(jeszcze 8278)»

Ewolucja
Genom orangutana może zmienić obraz ewolucji człowieka - wyniki badań (29-01-2011)
Wikimedia CommonsFinansowane ze środków unijnych międzynarodowe konsorcjum naukowców jako pierwsze zdekodowało cały genom naszego krewnego z oranżową czupryną - orangutana. Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie ''Nature'', wskazują na ogromne zróżnicowanie indonezyjskich orangutanów i ujawniają intrygujące wskazówki dotyczące ewolucji małp człekokształtnych oraz ludzi. Badania zostały w części sfinansowane z dwóch unijnych projektów: ALGGENOMES (Algorytmy analizy genów i genomów) i BIOSEQANALYSIS (Metody obliczeniowe biologicznej analizy sekwencyjnej w badaniu ewolucji genomów ..(jeszcze 4018)»

Wydarzenia
Naukowcy z Quebecu dołączają do "Era-Net Neuron" (28-01-2011)
Naukowcy z Quebecu dołączyli do dwóch projektów finansowanych w ramach inicjatywy NEURON (Sieć europejskiego finansowania badań neurologicznych), działania koordynacyjnego finansowanego ze schematu ERA-NET Szóstego Programu Ramowego (6PR). Przedstawiciele Fonds de la recherche en santé du Québec (FRSQ) - fundacji, która przystąpiła do inicjatywy NEURON w 2009 r. - twierdzą, że współpraca z europejskimi partnerami skutecznie przyczynia się do zyskiwania przez tę kanadyjską prowincję silniejszej pozycji w dziedzinie badań nad zdrowiem psychicznym. Projekty ubiegające ..(jeszcze 3935)»

Różności
Badania unijne pokazują, że dzieci mają się dobrze (27-01-2011)
sxc.huWyniki nowych badań unijnych pokazują, że rodzice nie muszą się obawiać, ponieważ ryzyko na jakie narażone są dzieci w Internecie nie jest tak duże, jak mogłoby się wydawać. Odkrycia stanowią dorobek badań EU Kids Online, które zwracają uwagę na dwa ważne zagadnienia: po pierwsze jedynie niewielka grupa młodych ludzi napotyka trudności w Internecie i po drugie, zaledwie ułamek tej grupy odczuł negatywne następstwa tego stanu rzeczy. Badania zostały dofinansowane w ramach programu "Bezpieczniejszy Internet", który propaguje bezpieczniejsze korzystanie z Internetu przez dzieci ..(jeszcze 4585)»

Genetyka
Przyjaźń zapisana w genach (26-01-2011)
Do całkiem trafnych, jak się okazało, spostrzeżeń tak zwanej ''psychologii potocznej'' należy przekonanie, że ''podobieństwa się przyciągają''. Hipoteza ta została wielokrotnie potwierdzona w różnych badaniach naukowych prowadzonych na polu różnych dziedzin, od socjologii po genetykę i neuronauki, co w istocie rzeczy może stanowić pewne wyzwanie dla zwolenników tezy o ''magnetyzmie przeciwieństw'', których też nie brakuje. W naukach społecznych przyciąganie podobieństw zyskało miano homofilii, a przyciąganie przeciwieństw - heterofilii. sxc.huBez odpowiedzi pozostaje jednak ..(jeszcze 5633)»

Technika
Pociąg drogowy szansą dla eko-motoryzacji (26-01-2011)
Źródło: www.sartre-project.euNaukowcom, których prace są finansowane ze środków unijnych, udało się zaprezentować technologię pociągu drogowego, która mogłaby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i komfort kierowcy, redukując jednocześnie korki i emisje dwutlenku węgla. Za pomocą tego systemu kierowca pojazdu prowadzącego konwój kieruje także innymi pojazdami, umożliwiając pozostałym kierowcom bezpieczne oddanie się innym zajęciom. Technologia stanowi dorobek projektu SARTRE (Bezpieczne pociągi drogowe na rzecz ochrony środowiska), który jest finansowany na kwotę 3,8 ..(jeszcze 4279)»

Zdrowie
Palenie tytoniu w niemal 60% przyczyną różnicy między umieralnością kobiet i mężczyzn w Europie (25-01-2011)
sxc.huWyniki nowych badań pokazują, że palenie tytoniu odpowiada w 40% - 60% za różnicę w umieralności między mężczyznami a kobietami w Europie. Alkohol jest przyczyną około 20% tej różnicy między płciami. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie ''Tobacco Control'' podkreślają konieczność podjęcia działań w zakresie zdrowia publicznego w celu zwalczania tych szkodliwych zachowań. W niektórych krajach europejskich dłuższą średnią życia kobiet w porównaniu do mężczyzn obserwuje się od połowy XVIII w., a od końca lat 90. XX w. istnieją dowody, że kobiety w każdym kraju na świecie ..(jeszcze 4776)»

Astronomia
Sonda SOHO największym w historii wyszukiwaczem komet (25-01-2011)
Wikimedia CommonsSonda SOHO (ang. Solar and Heliospheric Observatory) stała się największym wyszukiwaczem komet wszechczasów, odkrywając swoją dwutysięczną kometę pod koniec 2010 r. Korzystając z pomocy naukowców-amatorów na całym świecie, sonda ESA/NASA (Europejskiej Agencji Kosmicznej/Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) cichutko wykonała 26 grudnia - 15 lat po wystrzeleniu - swój milowy krok. Wyróżnienie jest tym bardziej znaczące, że sonda SOHO została zaprojektowana do monitorowania Słońca, a nie wyszukiwania komet. "Od jej ..(jeszcze 3450)»

Genetyka
Naukowcy zredagowali atlas ekspresji genów myszy (25-01-2011)
sxc.huNaukowcy, których prace są finansowane ze środków unijnych, przygotowali atlas ekspresji genów rozwijającego się zarodka myszy, pogłębiając w ten sposób wiedzę naukową na temat zasięgu transkrypcji genów. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie ''PLoS Biology'' zapewnią naukowcom informacje, jakich potrzebują, aby określić koekspresje genów oraz rozpoznać istniejące między nimi powiązania, które odgrywają kluczową rolę zarówno w procesach rozwojowych, jak i chorobowych.
Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu EUREXPRESS (Europejskie konsorcjum na rzecz opracowania internetowego ..(jeszcze 4409)»

Wydarzenia
Nagroda Crafoorda dla prof. Ilkka Hanski z Finlandii (25-01-2011)
Ilkka Hanski, Helsinki, styczeń 2009. Fot. Teemu Rajala, Wikimedia CommonsIlkka Hanski, ekolog z Uniwersytetu Helsińskiego, którego prace są współfinansowane ze środków unijnych, otrzymał nagrodę Crafoorda w dziedzinie bionauk za rok 2011 "za pionierskie badania nad wpływem zmian przestrzennych na dynamikę populacji roślin i zwierząt". Nagroda Crafoorda o wartości 4 mln koron szwedzkich (około 446 tys. euro) jest przyznawana co roku naukowcom, specjalizującym się w dziedzinach, które nie są objęte nagrodami Nobla, takich jak astronomia i matematyka, nauki o Ziemi oraz bionauki. ..(jeszcze 3559)»

Medycyna
Moskitiery nie chronią przed chorobą kala-azar (24-01-2011)
Siatki nasączone trwałymi środkami owadobójczymi stanowiły ważny przełom w profilaktyce malarii. Jednak według wyników nowych badań międzynarodowych nie zapewniają one ochrony przed wszystkimi chorobami, które są przenoszone przez owady. Wyniki badań stanowią dorobek projektu KALANET (Skuteczność, akceptowalność i opłacalność siatek nasączonych trwałymi środkami owadobójczymi w profilaktyce choroby kala-azar), który uzyskał 2,11 mln EUR z tematu "Działania w zakresie współpracy międzynarodowej" (INCO) Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Wyniki badań zaprezentowano w czasopiśmie ''British Medical Journal''. Naukowcy pracujący pod kierunkiem profesor Marleen Boelaert ..(jeszcze 4142)»

Ewolucja
Będą poprawki do historii ewolucji człowieka? (23-01-2011)
Istotą nauki jest ciągła weryfikacja nawet powszechnie uznanych teorii oraz ulepszanie ich, tak, aby jak najlepiej opisywały rzeczywistość. Wiele wskazuje na to, że kolejną teorią do sprawdzenia jest rola termoregulacji w ewolucji człowieka. Metody szacowania powierzchni ciała, oparte na wzroście i wadze, były bardzo istotne w debatach o roli termoregulacji w ewolucji człowieka. Co ciekawe, metody te mogą być zawodne w przypadku wczesnych hominidów - u których proporcje kończyn znacząco różnią się od ludzkich. Naukowcy postanowili porównać szacowane powierzchnie ciała, uzyskane dzięki najlepszej metodzie opartej na wzroście i wadze, oraz dzięki ..(jeszcze 951)»

Genetyka
Naukowcy odnaleźli powiązanie między morelami tureckimi a węgierskimi (23-01-2011)
Ludzie na całym świecie czerpią przyjemność z kosztowania soczystych i apetycznych moreli, ale co wiemy na temat pochodzenia tego popularnego owocu? Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Turcji i na Węgrzech potwierdzają to, co od pewnego czasu podejrzewali naukowcy - istnieje powiązanie genetyczne między tureckimi a węgierskimi odmianami moreli. Odkrycia mogą przynieść hodowcom i producentom moreli nowe informacje, w jaki sposób optymalnie przeprowadzać selekcję partnerów zapylających w nowych sadach. Wyniki badań, które jako pierwsze analizują różnorodność genotypu S moreli występujących w ..(jeszcze 3813)»

Zdrowie
Tai chi, ekstrakt z zielonej herbaty, placebo i jakość życia kobiet w okresie postmenopauzy (23-01-2011)
U kobiet w okresie postmenopauzy cierpiących z powodu osteopenii (niskiej gęstości mineralnej kości) uprawianie ćwiczeń tai chi, jak również przyjmowanie polifenoli uzyskanych z zielonej herbaty okazuje się bezpieczne dla zdrowia, a więc ''przynajmniej nie szkodzi''. Okazuje się również, że łączenie obu tych praktyk - ćwiczeń tai chi i zażywania suplementów na bazie polifenoli z zielonej herbaty - może poprawiać w wyżej wymienionej grupie jakość życia. Jednakże wyniki dalszych analiz wykazują, że przyjmowanie samych suplementów uzyskanych z zielonej herbaty nie ma żadnego wpływu ..(jeszcze 6434)»

Zdrowie
Praca w trybie zmianowym może negatywnie odbijać się na zdrowiu (23-01-2011)
sxc.huPraca w trybie zmianowym może być bardziej niebezpieczna dla naszego zdrowia niż dotychczas sądzono - według naukowców z Danii i Niemiec, których prace są finansowane ze środków unijnych. Wyjaśniają, że rozregulowanie wewnętrznego zegara biologicznego przez pracę w godzinach nocnych może mieć bezpośredni wpływ na nasz garnitur genetyczny, wywołując rozmaite przewlekłe zaburzenia metaboliczne i psychiczne. Trzyletnie badania otrzymały dofinansowanie w kwocie 730.000 EUR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF). W toku badań nad wpływem pracy w trybie ..(jeszcze 3932)»

Ekologia
Diariusze mnichów rzucają światło na prognozy klimatu (22-01-2011)
Zespół naukowców, którego prace są finansowane ze środków unijnych, wykorzystał diariusze mnichów i inne historyczne archiwa, aby potwierdzić trafność komputerowych symulacji klimatycznych. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience, powinny pomóc naukowcom w przygotowywaniu precyzyjniejszych szacunków dotyczących zmian klimatu, zwłaszcza na szczeblu regionalnym i lokalnym. Źródłem unijnego wsparcia były dwa projekty: CIRCE (Badania zmian klimatu i ich oddziaływania - środowisko śródziemnomorskie) i ACQWA (Ocena zmian klimatu i ich oddziaływania na ilość i jakość ..(jeszcze 4173)»

Zdrowie
Sok z żurawiny jednak nieskuteczny w zapobieganiu zakażeniom układu moczowego (19-01-2011)
Owoce i liście żurawiny były od wieków używane w ziołolecznictwie do leczenia ran, dolegliwości ze strony układu moczowego, w przypadku biegunki, cukrzycy, dolegliwości żołądkowych i tzw. ''problemów z wątrobą''. Ostatnio wiązano z produktami z żurawiny pewne nadzieje w zapobieganiu i leczeniu zakażeń układu moczowego oraz zakażeń układu pokarmowego bakterią Helicobacter pylori, która może powodować wrzody żołądka, a nawet w zapobieganiu powstawania kamienia nazębnego. Donoszono również o antyoksydacyjnych i antyrakowych właściwościach żurawiny. sxc.huNiezależnie ..(jeszcze 3364)»

Biologia
Po co płytki w zarodku? (18-01-2011)
Po co komu płytki krwi? Ach, to proste, wszak już w podstawówkach uczą, że płytki są po to, by krew krzepła. A po co płytki zarodkom? Cóż, do niedawna uważano, że po nic, ale... Płytki krwi (trombocyty) ssaków to skrajnie wyspecjalizowane, pozbawione jąder komórki kluczowe dla procesów krzepnięcia. Liczne dotychczasowe badania wskazywały także na ich udział w różnych formach odpowiedzi zapalnej i w angiogenezie (tworzenie nowych naczyń krwionośnych), do niedawna jednak niewiele wiedziano o mechanizmach płytkowych biorących udział bezpośrednio w formowaniu nowych naczyń. Zagadką było także, co dokładnie kieruje zjawiskiem wydzielania się odrębnej morfologicznie ..(jeszcze 4462)»

Medycyna
Badania potwierdzają – priony przenoszone są drogą powietrzną (18-01-2011)
Niemieccy i szwajcarscy naukowcy odkryli, że priony, czynniki zakaźne wywołujące chorobę Creutzfeldta-Jakoba (CJD) i gąbczastą encefalopatię bydła (BSE lub inaczej chorobę szalonych krów), są przenoszone drogą powietrzną. Odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie ''PLoS Pathogens'', mogą pomóc w opracowaniu nowych środków obrony, z których skorzystają naukowcy i zoologowie. Badania zostały dofinansowane w części z projektów unijnych ANTEPRION i PRIORITY. Naukowcy wiedzieli od pewnego czasu, że priony są przenoszone za pośrednictwem skażonych narzędzi chirurgicznych, żywności, mleka, śliny, kału, moczu oraz transfuzji krwi - aczkolwiek ta ostatnia możliwość zachodzi ..(jeszcze 3561)»

Różności
Opaski na płetwach pingwinów obniżają wskaźniki przeżywalności i reprodukcji (18-01-2011)
stock.xchngWyniki nowych badań sugerują, że naukowcy mogą nieumyślnie wyrządzać szkody pingwinom z powodu metalowych opasek umieszczanych na płetwach w celu monitorowania ich lęgu, żerowania i reakcji na zmiany klimatu. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature naukowcy z Francji i Norwegii twierdzą, że opaski przeszkadzają tym ptakom morskim w efektywnym pływaniu, wpływając zarówno na ich przeżywalność, jak i reprodukcję. Badania zostały dofinansowane w części z grantu Marie Curie z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Do oceny różnic we wskaźnikach ..(jeszcze 3536)»

Antropologia
Pochodzenie i wędrówki Romów (16-01-2011)
Poprzednie badania genetyczne, antropologiczne i lingwistyczne wykazały, że Romowie stanowią populację rozproszoną w całej Europie, której korzenie mogą sięgać subkontynentu indyjskiego. Lingwistyczne i antropologiczne dowody wskazują, że przodkami Romów były indoaryjskie grupy etniczne z północno-zachodnich Indii. Ostatnio pojawił się silny dowód genetyczny popierający słuszność tej teorii. Przeprowadzono badania nad mutacją powodującą pierwotną jaskrę wrodzoną i występującą głównie wśród Romów.

W nowym badaniu analizowano mitochondrialne ..(jeszcze 1163)»

Biologia
Myszy, które jedzą w porze, kiedy powinny spać, tyją bardziej niż inne (15-01-2011)
Planując komentowane badanie naukowcy wyszli od spostrzeżenia, że na przestrzeni dekad wzrostowi częstotliwości występowania otyłości (oraz zaburzeń metabolicznych) towarzyszy podwyższona ekspozycja na światło w nocy. Wiadomo, że jednym z czynników regulujących mechanizmy homeostazy energetycznej (bilansowanie wydatków energetycznych z poborem energii w postaci pokarmu) jest tzw. zegar biologiczny. Ilość światła w środowisku to czynnik regulujący działanie tego zegara. W dwóch sprytnych eksperymentach naukowcy postanowili przetestować hipotezę mówiącą, że podwyższona ilość światła w nocy wywiera wpływ na regulację homeostatyczną u myszy. Myszy to zwierzęta nocne - w normalnych ..(jeszcze 2909)»

Kosmologia
"Maszyna czasu" ESA daje nowy wgląd w przeszłość (14-01-2011)
W ramach pierwszych danych udostępnionych 11 stycznia przez misję Planck Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pokazano w najdrobniejszych szczegółach tysiące nigdy wcześniej nie oglądanych pyłowych kokonów, w których tworzą się gwiazdy. Wśród wielu zaprezentowanych wyników znaleźli się jeszcze inni aktorzy kosmicznej sceny, np. jedne z najbardziej masywnych skupisk galaktyk, jakie kiedykolwiek zaobserwowano. "Wszystkie te nowe wyniki stanowią istotne elementy układanki, która może dać nam pełny obraz ewolucji zarówno naszego własnego kosmicznego podwórka - galaktyki Drogi Mlecznej, w której żyjemy - jak i początków całego Wszechświata" - podkreśla dr David Parker, ..(jeszcze 4259)»

Zdrowie
Echinacea nie wpływa istotnie na czas trwania i ciężkość objawów przeziębienia (14-01-2011)
Echinacea purpureaStosowanie ziołowego suplementu echinacea (na bazie Echinacea purpurea lub Echinacea angustifolia) nie wpływa istotnie na skrócenie czasu trwania i redukcję nasilenia objawów w przebiegu zwykłego przeziębienia. Skuteczność preparatu ziołowego nie odbiegała istotnie od skuteczności placebo. Wyniki badań opublikowano na łamach "The Annals of Internal Medicine". Preparaty zawierające echinaceę są często używane przez chorych w przypadku przeziębień w celu złagodzenia objawów. Ponadto, w sezonie przeziębień, bywają równie ..(jeszcze 4831)»

Psychologia
Niemowlęta są w stanie zrozumieć punkt widzenia innych (13-01-2011)
Wyniki nowych badań finansowanych ze środków unijnych sugerują, że małe brzdące, a nawet niemowlaki, są w stanie zrozumieć i uwzględnić punkt widzenia innych osób. Jeszcze bardziej intryguje to, iż wydaje się to być reakcja automatyczna, wykonywana niemal bez żadnego wysiłku. A zaczyna się to zanim maluch skończy roczek. Wyniki badań zaprezentowano w magazynie ''Science''. Badania zostały częściowo dofinansowane w ramach projektu CALACEI (Uniwersalne i specyficzne właściwości wyłącznie ludzkich umiejętności - narzędzia do badania akwizycji języka we wczesnym dzieciństwie - badania mózgu i zachowań) oraz projektu DISCOS (Zaburzenia i spójność ucieleśnionego ego), ..(jeszcze 3363)»

Medycyna
Czy katastrofy chromosomalne mogą powodować raka? (11-01-2011)
Naukowcy odkryli, że nasze komórki mogą ulegać setkom mutacji w ciągu jednej katastrofy chromosomalnej, która może doprowadzić do szybkiego rozwoju nowotworu. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie ''Cell'' przeczą przekonaniu, że nowotwór zawsze rozwija się powoli, stopniowo gromadząc mutacje. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA nazwali nowo odkryte zjawisko "chromothripsis", co stanowi połączenie greckich wyrazów chromos (chromosom) i thripsis (rozbijać na kawałki). To prawda, że większość nowotworów rozwija się powoli i mogą upłynąć całe lata, a nawet dekady, zanim nowotwór nagromadzi wystarczającą ilość mutacji, aby przejść ze stanu przedrakowego do złośliwego. ..(jeszcze 3692)»

Paleontologia
Los amonitów przypieczętowany planktonową dietą (10-01-2011)
Paleontologowie od dawna upodobali sobie amonity, jedną z najważniejszych skamielin przewodnich naszej planety. Amonity, wymarli kuzyni ośmiornic, kałamarnic i mątw, były morskimi mięczakami, które pływały w morzach przez 350 milionów lat, zanim wymarły 65,5 mln lat temu. Mimo ich popularności niewiele jednak było wiadomo do tej pory, czym się żywiły. Francusko-amerykański zespół naukowców zaprezentował w ''Science'' bezpośredni dowód na to, że dieta amonitów opierała się na planktonie. Odkrycie rzuca nowe światło na przyczyny wymarcia tych stworzeń. Naukowcy wygenerowali w Europejskim Ośrodku Synchrotronu Atomowego (ESRF) w Grenoble, Francja, oszałamiające, ..(jeszcze 4121)»

Ewolucja
Sumiasty naśladowca rzuca nowe światło na zjawisko mimikry (07-01-2011)
Wyniki najnowszych badań sugerują, że w południowoamerykańskich strumieniach może pływać o wiele więcej gatunków sumów, niż do tej pory podejrzewano. W styczniowym ''Nature'' naukowcy z Brazylii i Wielkiej Brytanii opublikowali artykuł, w którym stawiają tezę, że wiele grup pozornie identycznych ryb w rzeczywistości składa się z kilku gatunków, które w drodze ewolucji się do siebie upodobniły. To odkrycie pociąga za sobą bardzo donośne skutki dla ochrony przyrody, jako że wiele południowoamerykańskich cieków wodnym jest zagrożonych wylesianiem, budową tam i innymi działaniami człowieka. Południowoamerykańskie strumienie aż roją się od różnych gatunków sumów, ..(jeszcze 3280)»

Genetyka
Zidentyfikowano mutację genetyczną prowadząca do zwiększonej impulsywności (06-01-2011)
Badacze wyodrębnili gen odpowiedzialny za bardziej impulsywne zachowania, zwłaszcza przy jednoczesnym spożyciu alkoholu. Odkrycie to rzuca nowe światło na ukryte przyczyny leżące u podstaw impulsywności i może przyczynić się do opracowania nowych sposobów diagnozowania i leczenia zaburzeń objawiających się impulsywnym zachowaniem. Badanie to, częściowo finansowane przez UE, zostało opublikowane w ''Nature''. Impulsywne zachowanie, definiowane jako działanie krótkowzroczne, bez rozważenia konsekwencji, to podstawowy objaw wielu zaburzeń takich jak agresja, uzależnienia, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), antyspołeczne zaburzenia osobowości ..(jeszcze 4266)»

Różności
Dorośli Amerykanie słyszą dziś lepiej niż pół wieku temu (06-01-2011)
Choć jest prawdą, że czynniki genetyczne, hałas, niektóre leki i inne okoliczności mogą z biegiem czasu powodować pogorszenie słuchu, dobra wiadomość brzmi, że słyszymy prawdopodobnie znacznie lepiej niż nasi dziadkowie, gdy byli w podobnym wieku. Ustalili to naukowcy z National Institute on Deafness and Other Communication Disorders (NIDCD), National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) i University of Texas Health Science Center w San Antonio, opierając się na wynikach badań nad stanem słuchu ludności w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzonych w odstępie czterdziestu lat. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie ''Ear and Hearing'' w grudniu 2010 r. ..(jeszcze 5544)»

Psychologia
Interwencje psychologiczne kluczem do zapobiegania depresji (05-01-2011)
Jedną z najpowszechniej występujących chorób psychicznych wśród starszych osób jest depresja, a sprawy nie idą ku lepszemu, gdyż starzenie się populacji postępuje. Naukowcy z Nordic School of Public Health w Szwecji odkryli, że interwencje psychologiczne odgrywają decydującą rolę w profilaktyce objawów depresji u osób w wieku od 65 lat w górę. Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu DATAPREV (Budowanie bazy dowodowej na rzecz promowania i profilaktyki zdrowia psychicznego w Europie - baza danych programów i opracowywanie wytycznych na potrzeby polityki i praktyki), który otrzymał blisko milion EUR z budżetu Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE na powiększenie ..(jeszcze 3674)»

Medycyna
Poproszę placebo! (03-01-2011)
Efekt placebo to poprawa stanu zdrowia pacjenta, wynikająca z oczekiwania, że przyjmowany medykament lub stosowany zabieg leczniczy powinien być skuteczny. Poza oczekiwaniami pacjenta pewną rolę w występowaniu efektu placebo przypisywano również stylowi relacji pacjent-lekarz: lekarz sprawiający wrażenie osoby bardziej godnej zaufania może osiągać w pewnym zakresie pozytywne efekty leczenia, niezależnie od rodzaju stosowanych metod. Wyniki ostatnich badań mogą jednak zmusić środowisko naukowe do zmiany spojrzenia na naturę efektu placebo. Okazuje się bowiem, że placebo przyjmowane przez pacjenta, który doskonale wie, że jest oszukiwany, również może być skuteczne ..(jeszcze 4528)»

Biologia
Inwazje biologiczne wprowadzą zamęt w przyszłych pokoleniach (01-01-2011)
Co jest motorem inwazji biologicznych? Nowe badania finansowane ze środków unijnych pokazują, że podczas gdy globalizacja i wzrost gospodarczy stanowią pożywkę dla tego typu inwazji, przyczyną problemu są raczej wcześniejsze fale obcych (nieautochtonicznych) gatunków, aniżeli te ostatnie. Zatem istnieje ścisłe powiązanie między schematami utrwalonego i zaadoptowanego bogactwa obcych gatunków a historycznym, więc niewspółczesnym, nasileniem czynników socjoekonomicznych. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), wskazują, że konsekwencje obecnej, dużej aktywności socjoekonomicznej w postaci inwazji biologicznych pojawią ..(jeszcze 4121)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365