Czy przypominacie sobie czasy, kiedy zebranie informacji wymagało wizyty w bibliotece? Obecnie morze informacji jest tuż pod ręką i nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Dzięki Internetowi, który w coraz szerszym zakresie staje się istotną części życia wielu ludzi (korzystających na przykład z przeglądarki Google czy encyklopedii Wikipedia), mamy dostęp do bezprecedensowej ilości informacji. Nawet jeśli ta ilość wydaje się czasami przytłaczająca, to informacja posiada moc zmieniania naszego życia.
To przesłanie zbliżającej się międzynarodowej konferencji, która poświęcona będzie analizie potęgi informacji oraz wkładu, jaki mogą wnosić w nasz świat nauka i technologia. Celem konferencji organizowanej przez Komisję Europejską jest omówienie sukcesów i problemów związanych z korzystaniem z informacji i technologii. Wydarzenie skupi się również na sposobie, w jaki "aktywne informacje" mogłyby poprawić doświadczenia użytkowników i czy mają one znaczenie dla nauki i technologii.
Szacuje się, że obecnie 5 razy więcej osób korzysta z Internetu niż jeszcze 10 lat temu, kiedy było zaledwie 361 milionów internautów - ledwie dwie trzecie liczby aktualnych użytkowników Facebooka.
Teraz trudno byłoby sobie wyobrazić życie bez Internetu. Komputery, oprogramowanie i Internet poszerzyły nasze możliwości gromadzenia, selekcjonowania, porządkowania, analizowania i upowszechniania informacji.
Jednak istnieje minus, którym mają zająć się uczestnicy wspomnianej konferencji. Przetwarzanie informacji niekoniecznie przekłada się na skuteczne "aktywne informacje" niezbędne do poprawy doświadczeń użytkowników i otwarcia nowych perspektyw.
Konferencja położy nacisk na sposób, w jaki "aktywne informacje" w odróżnieniu od tych "podanych" mogą zwiększyć oddziaływanie Internetu i poprawić jakość korzystania z niego. W czasie wydarzenia zgromadzone zostaną również aktualne dane na temat sukcesów i problemów dotyczących "aktywnych informacji" z naciskiem na trzy dziedziny, zaczynając od innowacji. Omówione zostaną także informacje, nowe technologie i wymiana społeczna. Przedmiotem dyskusji będzie także bezpieczeństwo i gromadzenie informacji przez "systemy wywiadowcze" w celu chronienia społeczeństwa przed przestępczością. Na koniec uczestnicy debatować będą nad sposobem, w jaki ochrona danych i prywatności promuje i wdraża mechanizmy zapobiegające przedostawaniu się informacji do społeczeństwa w nieodpowiedni sposób, co ostatecznie raczej przeszkadza niż pomaga ludziom.
Każdy temat będzie omawiany z rozmaitych perspektyw, w tym z punktu widzenia nauki, inżynierii, przemysłu, polityki i prawa, badań społecznych, etyki i filozofii.
Światowej klasy analitycy technologii wygłoszą także Złoty Wykład Plenarny. Ich filozofia technologii zainspirowała naukowców i przedsiębiorców, a także polityków, filozofów, opiniotwórców i ogół społeczeństwa.
Źródło: CORDIS, UE. Ilustracja: freedigitalphotos.net |