Zgodnie z wynikami najnowszych badań w redukcji bólu i innych dolegliwości lędźwiowej okolicy pleców (lumbago) joga okazała się wprawdzie bardziej skuteczna niż podręcznik pacjenta, jednak wcale nie lepsza niż zwykłe regularne ćwiczenia rozciągające, czyli stretching. Wcześniejsze badania, przeprowadzone na mniejszej grupie, sugerowały, że joga może przynosić pewną ulgę osobom cierpiącym z powodu przewlekłego bólu pleców, powszechnie występującej dolegliwości, na którą jak dotąd nie opracowano skutecznego remedium. Wyniki badań sfinansowanych przez amerykańskie Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM) opublikowano w Archives of Internal Medicine.
Naukowcy przydzielili w sposób losowy 228 dorosłych osób, uskarżających się na bóle okolicy lędźwiowej pleców, do trzech grup: osoby badane z pierwszej grupy przez 12 tygodni uczęszczały na zajęcia z jogi (zajęcia koncentrowały się na przyjmowaniu odpowiednich pozycji ciała, ćwiczeniach oddechowych i osiąganiu stanu głębokiej relaksacji); uczestnicy z kolejnej grupy uprawiali zwykłe ćwiczenia rozciągające (stretching), a jeszcze inni korzystali tylko ze specjalnego podręcznika pacjenta.
Osoby badane uprawiające jogę i stretching otrzymały ponadto materiały i płyty CD (joga) lub DVD (stretching) z zaleceniem uprawiania ćwiczeń przez 20 minut w te dni, w które nie odbywały się zajęcia. W podręczniku pacjenta zawarte były z kolei podstawowe informacje na temat przyczyn bólu pleców, a także wskazówki dotyczące zalecanych zmian w stylu życia i sposobów radzenia sobie w sytuacji zaostrzenia dolegliwości.
Nasilenie symptomów było oceniane na podstawie wywiadów telefonicznych, przeprowadzanych w 6, 12 i 26 tygodni po rozpoczęciu badań.
Po dwunastu tygodniach u osób badanych ćwiczących jogę odnotowano złagodzenie dokuczliwych objawów w stopniu znacznie przewyższającym poprawę odnotowaną w grupie stosującej tylko podręcznik pacjenta. Przewaga ta utrzymywała się również po 26 tygodniach trwania badań. Jednakże, niezależnie od czasu trwania badań, joga nie okazała się pod tym względem lepsza niż zwykłe ćwiczenia rozciągające.
Bazując na uzyskanych wynikach, naukowcy przypuszczają, że osiągnięcie podobnych efektów stosowania obu rodzajów ćwiczeń wynika przede wszystkim z rozciągania i wzmocnienia siły mięśni, a nie z żadnych nadzwyczajnych ("duchowych") właściwości jogi. Naukowcy zauważają przy tym, że uprawianie jogi jest stosunkowo bezpieczne. Wnioskują stąd, że aktywność fizyczna, która polega na rozciąganiu mięśni, czy to poprzez praktykowanie jogi, czy też poprzez uprawianie bardziej konwencjonalnych ćwiczeń, przynosi pewną ulgę przy dolegliwościach bólowych dolnej części pleców o umiarkowanym nasileniu. Natomiast niezbędne są dalsze badania w celu oceny przydatności wymienionych metod leczenia w przypadku pacjentów doświadczających poważniejszych dolegliwości bólowych.
Źródło: NCCAM - For Low-Back Pain, Yoga More Effective Than Self-Care But Not Stretching
Referencje dokumentu: Sherman KJ, Cherkin DC, Wellman RD, et al. A randomized trial comparing yoga, stretching, and a self-care book for chronic low back pain. Archives of Internal Medicine. October 24, 2011. [Epub ahead of print]. Caden O. Reless |