Paneuropejski zespół naukowców wykazał, że spożywane truskawek może działać ochronnie na żołądek uszkodzony przez alkohol, ponieważ owoce te pomagają chronić jego błonę śluzową.
Zespół, w skład którego weszli naukowcy z Hiszpanii, Serbii i Włoch, opisał w czasopiśmie PLoS One, jak przeciwutleniające właściwości truskawek mogą pomóc w udoskonaleniu metod leczenia wrzodów żołądka.
Dzięki wsparciu na kwotę 2.999.999 EUR z projektu EUBerry (Zrównoważona poprawa europejskiej produkcji, jakości i wartości odżywczej owoców w zmieniającym się środowisku: truskawki, porzeczki, jeżyny, czarne borówki i maliny), realizowanego z tematu "Żywność, rolnictwo, rybołówstwo i biotechnologia" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, zespół wykazał, że spożywanie wyciągu z truskawek wiąże się bezpośrednio z mniejszymi uszkodzeniami błony śluzowej żołądka.
Badania dowodzą, że dieta bogata w truskawki może pomóc w profilaktyce zaburzeń gastrycznych powiązanych z powstawaniem wolnych rodników lub innych reaktywnych form tlenu (ROS).
Współautorka raportu z badań, Sara Tulipani z Uniwersytetu w Barcelonie, zauważa: "Pozytywne oddziaływanie truskawek jest nie tylko powiązane z ich właściwościami przeciwutleniającymi i wysoką zawartością związków fenolowych (antocyjanów), ale również z faktem aktywowania przez nie przeciwutleniających mechanizmów obronnych i enzymów w organizmie."
Uzyskane wyniki mają również znaczenie dla tych osób, które borykają się z problemami żołądkowymi nie mającymi związku ze spożywaniem alkoholu. Nieżyt żołądka czy zapalenie błony śluzowej żołądka może być również następstwem infekcji wirusowych lub niesterydowych leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna oraz leków stosowanych w terapii przeciwko niechlubnej bakterii żołądkowej Helicobacter pylori.
Kolejny autor raportu z badań, Maurizio Battino z Politechniki Marche we Włoszech, sugeruje że zdiagnozowani chorzy, którzy spożywają truskawki mogą "zmniejszyć uszkodzenia błony śluzowej żołądka".
Battino podkreśla również, że celem badań nie było znalezienie sposobu na złagodzenie skutków nadmiernego spożywania alkoholu, tylko odkrycie "molekuł w błonie żołądka, które chronią przed szkodliwym oddziaływaniem różnych środków".
Nadrzędnym celem projektu EUBerry, który zgromadził naukowców z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Wlk. Brytanii i Włoch, i będzie realizowany do 2014 r., jest zdobycie niezbędnej wiedzy i narzędzi do umożliwienia hodowli atrakcyjnych dla konsumentów i konkurencyjnych cenowo, świeżych owoców o wysokiej jakości odżywczej, optymalnej dla zdrowia człowieka.
Ponadto istnieje nadzieja, że paneuropejskiemu zespołowi uda się wypracować i przetestować zestaw narzędzi do podniesienia konkurencyjności europejskiej produkcji owoców i ich dostępności dla konsumentów. Platforma EUBerry zostanie opracowana i sprawdzona przy wykorzystaniu truskawek, malin i borówek jako modelowych gatunków uprawnych. Ponadto zostaną zanalizowane w kontekście porzeczek i jeżyn specyficzne punkty krytyczne powiązane z podniesieniem jakości i obniżeniem kosztów produkcji.
© Unia Europejska 2005 - 2011
Źródło: CORDIS
Referencje dokumentu: Alvarez-Suarez, J. M., et al. (2011) 'Strawberry Polyphenols Attenuate Ethanol-Induced Gastric Lesions in Rats by Activation of Antioxidant Enzymes and Attenuation of MDA Increase', PLoS ONE, 6(10), e25878. DOI: 10.1371/journal.pone.0025878 |