Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.274 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Od dawna zresztą wiadomo, że tam, gdzie królują Prawdziwe Wartości, zwykłym wiedzie się znacznie gorzej.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Zdrowie
Zaczynamy rozumieć, jak działa jogurt! (28-10-2011)

sc.huChoć może nasza babcia niekoniecznie wpychała w nas litry jogurtu czy kwaśnego mleka, to na pewno dziś trudno nie kojarzyć tych przetworów z lepszym trawieniem, wyższą odpornością i innymi korzyściami zdrowotnymi. Wszystko to za sprawą bakterii znajdujących się w tego rodzaju żywności, tak zwanym probiotykom. Choć trudno było zaprzeczyć ich zbawiennemu wpływowi na nasze zdrowie, naukowcy nie rozumieli mechanizmu ich działania. Jedną z głównych przeszkód do poznania tego była niesłychana złożoność naszej wewnętrznej mikroflory.

W dzisiejszym "Science Translational Medicine" można przeczytać opublikowany pod wodzą Jeffreya Gordona (Washington University School of Medicine) artykuł, który rzuca światło na naszą wiedzę o tym, w jaki właściwie sposób probiotyki nam pomagają.

Eksperyment, który przeprowadzono można podzielić na dwie części: "ludzką" i "mysią". W "ludzkiej" części eksperymentu regularnie podawano pacjentkom "komercyjnie dostępny produkt na bazie kwaśnego mleka" (w skrócie FMP - fermented milk product) zawierajacy 5 odmian bakterii probiotycznych. W celu jak najdoskonalszego ujednolicenia tła genetycznego badanych, eksperyment przeprowadzono na parach jednojajowych bliźniaczek. Następnie monitorowano różnorodność bakterii w przewodzie pokarmowym 4 tygodnie przed oraz po podaniu probiotyków, jak również przez 7 tygodni podczas trwania eksperymentu. Te same bakterie zostały podane myszom laboratoryjnym w "mysiej części" projektu, które posiadały już w swoim przewodzie pokarmowym 15 odmian ludzkich bakterii. "Mysi" odpowiednik miał na celu sprawdzenie, czy wyniki otrzymane u ludzi mogą być powtarzalne w dużo prostszych systemach.

Jak się spodziewano, picie jogurtów nie spowodowało drastycznej zmiany w kompozycji mikroflory przewodu pokarmowego - liczba bakterii zawarta w jogurcie jest na to po prostu zbyt mała! Niemniej jednak po analizie ekspresji genów u "mysich" bakterii, znaleziono znaczące różnice w ekspresji enzymów odpowiedzialnych za rożnego rodzaju procesy metaboliczne. Tak więc przybycie nowych odmian bakterii sprowokowało metaboliczną "odpowiedz" u innych bakterii już wcześniej zamieszkujących nasz przewód pokarmowy. Dla przykładu, B. animalis lactis, jeden z dominujących probiotyków, zwiększa ekspresję genów, których produkt jest odpowiedzialny za metabolizm ksylooligosacharydow - klasy glikanow powszechnie znajdujących się w warzywach czy owocach. Ekspresja genetyczna "ludzkich" bakterii była dużo bardziej skomplikowana, ale w pełni odzwierciedlała zmiany wykryte u myszy.

Co to wszystko oznacza? Jak wyjaśnia sam Gordon dla "The New Scientist": "Nie znamy natury tej molekularnej komunikacji między probiotykami i osiadłymi odmianami bakterii w naszym przewodzie pokarmowym. Każdy członek tej jelitowej społeczności był w stanie dostosować swój metabolizm w taki sposób, że przynosiło to korzyści im samym, jak również całej społeczności". Badania te są dopiero początkiem bardziej szczegółowych dociekań, jak przetwory mleczne wpływają na nasze zdrowie a w przyszłości również jak można je wykorzystać w medycynie.

Źródło artykułu, źródło wypowiedzi Gordona


Katarzyna Kulma

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (2)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365