Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.030 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu"
Nowinki i ciekawostki naukowe
Zdrowie
Oglądaj więcej TV i patrz, jak rośnie ci brzuch (17-11-2011)

Więcej ruchu i snu oraz skrócenie czasu spędzanego przed telewizorem pomoże waszym dzieciom utrzymać prawidłową wagę ciała - według wyników nowych badań finansowanych ze środków unijnych. Badania prowadzone w ramach projektu IDEFICS (Rozpoznanie i profilaktyka skutków zdrowotnych związanych z dietą i trybem życia u dzieci i niemowląt) pokazują, że im więcej czasu dzieci spędzają przed telewizorem lub monitorem komputera, tym bardziej prawdopodobne jest, iż przybiorą na wadze. Projekt IDEFICS uzyskał wsparcie na kwotę 13 mln EUR z tematu "Jakość i bezpieczeństwo żywności" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Odkrycia zaprezentowano w czasie 11. Europejskiej Konferencji nt. Żywienia w Madrycie, Hiszpania, w drugiej połowie października, jeszcze przed spotkaniem zamykającym projekt IDEFICS, które ma odbyć się w tym miesiącu w Bremie, Niemcy.

Analiza danych pokazuje znaczące różnice w Europie pod względem czasu, jaki dzieci poświęcają na spoczynek nocny. W Estonii na przykład dzieci śpią od 9 do 10 godzin, podczas gdy w Belgii przesypiają ponad 11 godzin. Dzieci mieszkające w Europie Południowej i Wschodniej śpią krócej niż ich rówieśnicy z Północy.

Odkrycia wskazują, że dzieci, które śpią mniej niż 9 godzin są dwa razy bardziej zagrożone nadwagą od tych, które śpią 11 godzin.

Należy zauważyć, że w toku badań nie stwierdzono, aby pora roku, długość dnia, poziom wykształcenia rodziców, inne czynniki związane z trybem życia czy ewentualna istniejąca już nadwaga dziecka miały wpływ na długość snu.

Partnerzy IDEFICS , pracujący pod kierunkiem Bremeńskiego Instytutu Medycyny Społecznej i Badań nad Profilaktyką (BIPS) przy Uniwersytecie w Bremie, Niemcy, zidentyfikowali zestawy zachowań sprzyjających otyłości i odkryli, że tego typu zachowania, w tym oglądanie telewizji, są powiązane z wagą.

Nie ma wątpliwości, że obwód pasa dzieci zwiększa się wraz z wydłużaniem się czasu oglądania telewizji w stosunku do tego, jaki jest poświęcany na przykład na aktywność fizyczną. Badania nie potwierdziły jednak, czy powiązanie między czasem spędzanym przed ekranem a otyłością jest wywoływane w większym stopniu brakiem aktywności fizycznej czy spożywaniem jedzenia. Zespół IDEFICS jest przekonany, że Internet powinien być wykorzystywany do podnoszenia poziomu świadomości tego, jak jedzenie i picie wpływają na wagę.

"Jedzenie przed ekranem lub monitorem należy ograniczyć do minimum, a także trzeba kłaść nacisk na pożywne przekąski, takie jak owoce i warzywa" - wyjaśnia Wolfgang Ahrens, profesor z BIPS i koordynator IDEFICS. "[Pierwszym] wyborem, by ugasić pragnienie powinna być woda i inne niskokaloryczne napoje. Do spożycia można zachęcać poprzez zwiększenie dostępności w przedszkolach, szkołach i w domu. Rodzice i opiekunowie powinni pamiętać, że są ważnymi wzorami dla podopiecznych."

Dzieci, które są bardziej aktywne i spędzają mniej czasu przed ekranem lub monitorem zwykle zdrowo się odżywiają. Zważywszy na wpływ istniejącego środowiska na aktywność i dietę, planiści miejscy i ustawodawcy powinno skupić swoje wysiłki na zapewnieniu dzieciom bezpiecznych i atrakcyjnych przestrzeni do ruchu i zabawy, np. tereny zielone i ulice wyłączone z ruchu kołowego.

"Niesprawiedliwe jest składanie całej winy za nadwagę dzieci jedynie na rodziców" - mówi profesor Ahrens. "Czas w pełni uznać oddziaływanie środowiskowe na zdrowe zachowania. Im skuteczniej ustawodawcy, nauczyciele, opiekunowie i rodzice będą współpracować nad stworzeniem zdrowego środowiska, tym łatwiej będzie dzieciom nauczyć się zdrowego trybu życia."

Pozostali partnerzy projektu IDEFICS pochodzą z Belgii, Cypru, Danii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Szwecji, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch.

© Unia Europejska 2005 - 2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych od Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC)


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365