Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.015.848 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Pierwszym prorokiem był pierwszy nikczemnik, który spotkał grupę frajerów."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Zdrowie
Śniadania i przekąski poprawiają sylwetki nastolatków (27-06-2012)

sxc.huWyniki badań unijnych zaprezentowane w czasopiśmie Journal of Adolescent Health pokazują, że regularne spożywanie posiłków pomaga w utrzymaniu szczuplejszej sylwetki przez nastolatków, niezależnie od zażywania ruchu.

Naukowcy z Instytutu Nauki o Żywności, Technologii Żywności oraz Dietetyki (ICTAN), który jest częścią Hiszpańskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych (CSIC), odkryli, że nastolatki spożywający ponad cztery posiłki dziennie są szczuplejsi od swoich rówieśników. W Hiszpanii nadwaga lub otyłość dotyczy ponad 25% nastolatków, a zatem odkrycie sposobu, by pomóc im zachować szczupłą sylwetkę to konieczność ze względu na ich dobre samopoczucie i na krajowy budżet opieki zdrowotnej.

Otyłość to przewlekła choroba, która wiąże się z wczesnym wystąpieniem chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i nowotworów. Co więcej, naukowcy podkreślają, że szczególną uwagę należy zwrócić na otyłość wieku dziecięcego. W toku wielu prac badawczych wykazano, że bardziej prawdopodobne jest, iż otyłe dzieci staną się otyłymi dorosłymi. Regularna aktywność fizyczna wydaje się zapewniać ochronę przed szerokim wachlarzem czynników ryzyka chorób przewlekłych w okresie dzieciństwa i dojrzewania, a połączenie odpowiedniej aktywności fizycznej ze zdrowymi nawykami żywieniowymi może pomóc w profilaktyce otyłości i zaburzeń żywieniowych często występujących w okresie dojrzewania, takich jak słaba mineralizacja kości.

W toku opisywanych badań naukowcy przeanalizowali zachowania żywieniowe nastolatków za pomocą kwestionariusza. Uczestnicy byli pytani o to, czy zazwyczaj spożywają dania gotowe, o tempo jedzenia oraz o częstotliwość i rozłożenie posiłków. Ocenie poddane zostało również spożycie napojów bezalkoholowych za pomocą dobowego wywiadu żywieniowego, w którym naukowcy wykorzystali bazę danych wartości odżywczych produktów żywnościowych do zdefiniowania napojów bezalkoholowych: pogrupowano je na kaloryczne napoje bezalkoholowe, kole i napoje izotoniczne. Przeprowadzono również pomiary podejmowanej aktywności fizycznej w czasie wolnym.

Naukowcy uzyskali w ten sposób dane o poziomie tłuszczu na podstawie obliczenia sumy wartości 6 fałdów skóry i obwodu pasa 1.978 nastolatków (w tym 1.017 dziewcząt) w wieku od 13 do 18 lat z pięciu hiszpańskich miast: Granady, Madrytu, Murcji, Santander i Saragossy.

Otrzymane wyniki wskazały na niższy poziom tłuszczu w organizmie nastolatków, którzy przestrzegali pewnych zdrowych nawyków. Obejmują one spożywanie przedpołudniowych i popołudniowych przekąsek i/lub ponad czterech posiłków dziennie oraz niezbyt szybkie jedzenie - młodzi ludzie, którzy jedli dosyć szybko mieli wyższy poziom tłuszczu w organizmie. Z drugiej strony, regularne spożywanie posiłków występuje niezależnie od nawyków młodych ludzi związanych z ruchem.

Młodzi mężczyźni są wyżsi, więcej ważą, mają większy obwód pasa i szybciej spożywają posiłki niż dziewczęta. Aczkolwiek wskaźnik zgromadzonego przez nich tłuszczu jest niższy. Co więcej, autorzy zaobserwowali, że codzienne spożywanie śniadania jest szczególnie dobroczynne w przypadku chłopców całkowicie stroniących od aktywności fizycznej, ponieważ ci, którzy pomijają ten posiłek, mają wyższe wartości tłuszczu w organizmie. Jedynie 18,5% chłopców nie uprawiało żadnej formy sportu w porównaniu do 48,5% dziewcząt.

W przypadku dziewcząt i chłopców, poziom tłuszczu w organizmie kształtował się w tym samym zakresie, jeśli jedli codziennie śniadanie. Jeżeli chodzi o chłopców, to mediana obwodu pasa wahała się nieco powyżej 75 centymetrów, jeżeli spożywali śniadanie, niezależnie od częstotliwości ćwiczeń fizycznych. Aczkolwiek chłopcy, którzy nie uprawiają sportu i nie jedzą śniadania, mieli średni obwód pasa nieco poniżej 85 centymetrów.

"Kładziemy nacisk na konieczność uwzględniania interakcji między różnymi nawykami żywieniowymi a schematami aktywności fizycznej przy ewaluacji stanu odżywienia oraz na wyjaśnienie i profilaktykę rozwoju otyłości w dzieciństwie i okresie dorastania" - podsumowują naukowcy.

Referencje dokumentu: Gómez Mart¡nez, S., et al., 2012, 'Eating habits and total and abdominal fat in Spanish adolescents: influence of physical activity', Journal of Adolescent Health, 50: 403-409. doi:10.1016/j.jadohealth.2011.08.016. Źródło: CORDIS


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365