Po raz pierwszy w historii Arabii Saudyjskiej kobieta objęła wysokie stanowisko - podały władze królestwa. Mianowanie jej wiceburmistrzem jest częścią planu króla Salmana "Vision 2030", przewidującego m.in. zwiększenie liczby kobiet na kierowniczych stanowiskach.
Eman Al-Ghamdi objęła stanowisko wiceburmistrza Al-Chubaru. Położone na wschodzie królestwa nad Zatoką Perską miasto jest ośrodkiem handlowym i przemysłowym liczącym 177 tys. mieszkańców.
Ministerstwo kultury i informacji królestwa podało w komunikacie, że powołanie Al-Ghamidi na stanowisko wiceburmistrza jest częścią planu króla Salmana "Vision 2030". Jest to obszerny plan reform gospodarczych i społecznych, który zakłada m.in. zwiększenie liczby kobiet na rynku pracy z obecnych 22 do 30 proc.
Nominacja nastąpiła w 24 godziny po wydaniu przez króla dekretu, na mocy którego kobiety będą mogły prowadzić samochód.
Ponadto Ahmed Al-Eissa, minister edukacji Arabii Saudyjskiej, poinformował, że studentki mogą już nosić przy sobie telefony komórkowe na terenie uczelnianych kampusów. Swoją decyzję przekazał już władzom uniwersytetów i szkół wyższych.
Obecnie aż 36,1% saudyjskich kobiet decyduje się na podjęcie studiów - dla mężczyzn odsetek ten wynosi 24,7%. Praca w sektorze edukacji to dla wielu kobiet jedyna możliwa ścieżka kariery - wielu z nich udaje się zostać nawet profesorami. Norah bint Abdallah Al Faiz udało się nawet zostać wiceministrem edukacji - nigdy wcześniej żadna kobieta nie piastowała tak wysokiego stanowiska.
Książe Mohammad chce, aby gospodarka Arabii Saudyjskiej była bardziej podobna do gospodarek państw zachodu - a przez to mniej zależna od kapryśnych cen ropy naftowej, głównego produktu eksportowego. Jednym z głównych celów tego programu jest aktywizacja zawodowa saudyjskich kobiet.
Kilka lat temu Arabia wprowadziła parytety w swoim organie prawotwórczym Shura Council (min. 20% kobiet - w Europie jest zbliżony odsetek w wielu parlamentach) oraz dopuszczono kobiety do wyborów lokalnych. Zapewne jednak po przyznaniu Saudyjkom prawa jazdy zaktywizuje się Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu, ponieważ według analizy prof. Subhiego w 10 lat od przyznania kobietom prawa jazdy zanikną dziewice.
Czytaj więcej |