Wyniki prac badawczych prowadzonych przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia oraz Uniwersytet w Oksfordzie zdają się potwierdzać szeroko rozpowszechnione przekonanie, że u kobiet stres może utrudniać zajście w ciążę, a złagodzenie stresu może dla rodziców oznaczać istotny wzrost prawdopodobieństwa spłodzenia potomka. Są to przy tym jedne z pierwszych tego rodzaju badań prowadzonych z udziałem kobiet niemających wcześniej problemów z płodnością.
Udało się między innymi ustalić, że u kobiet, u których obserwuje się wysoki poziom alfa-amylazy występowało znacznie mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę niż u kobiet, u których obserwowano niższe poziomy tej substancji.
Alfa-amylaza jest przede wszystkim enzymem trawiennym obecnym między innymi w ślinie, ale intensywność wydzielania alfa-amylazy jest również dobrym markerem poziomu fizjologicznej odpowiedzi organizmu na działanie stresu. Wydzielanie enzymu koreluje z poziomem katecholamin w układzie nerwowym, a katecholaminy (np. adrenalina i noradrenalina) są zaangażowane w inicjację reakcji stresowej organizmu.
W przebiegu badań rejestrowano parametry fizjologiczne u 274 kobiet w wieku 18-40 lat, które próbowały zajść w ciążę. Pierwotnie chodziło o ustalenie, czy uzyskanie przez kobiety codziennej informacji o poziomie płodności na podstawie testów wpływa na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. W tym celu kobiety biorące udział w badaniach zostały wyposażone w zestawy testowe, przy pomocy których mogły monitorować przebieg cyklu miesiączkowego i owulacji. W szóstym dniu po menstruacji pobierano od nich próbkę śliny w celu określenia poziomu alfa-amylazy. Poza określeniem poziomu enzymu uzyskane próbki służyły do określenia kilku innych wskaźników fizjologicznych, takich jak poziom kortyzolu i hormonów kory nadnerczy. Każda z kobiet brała udział w badaniach bądź do momentu, w którym zaszła w ciążę, bądź do końca szóstego z kolei cyklu menstruacyjnego.
Przy kontrolowaniu wpływu wszystkich wspomnianych wyżej czynników fizjologicznych u kobiet z wysokim poziomem alfa-amylazy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę było istotnie niższe niż w przypadku kobiet, u których w okresie okienka płodności poziom alfa-amylazy utrzymywał się na niskim poziomie. Tak zwane okienko płodności, związane z owulacją, występuje właśnie w okolicach 6 dnia po menstruacji, czyli przeciętnie około 14 dnia całego cyklu miesiączkowego.
U jednej czwartej kobiet, u których stwierdzono najwyższy poziom alfa-amylazy, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w każdym cyklu było około 12% niższe niż w przypadku kobiet o najniższym poziomie enzymu. Nie jest wykluczone, że stres jest związany z lękiem przed porażką, rozwijającym się często u kobiet, które podejmowały już wielokrotne i zakończone niepowodzeniem próby zajścia w ciążę. Wyniki badań wskazują również na konieczność obniżenia stresu u kobiet, które starają się zajść w ciążę, między innymi za pomocą różnych technik relaksacyjnych i poprzez udzielanie emocjonalnego wsparcia ze strony bliskich.
[Tłumaczenie i opracowanie: C. O. Reless.]
Źródło: NIH Study Indicates Stress May Delay Women Getting Pregnant Caden O. Reless |