Organizmy rozwijają się przez serię etapów prowadzącą do pełnej dojrzałości płciowej. W kilku przypadkach odwrócenie rozwoju osobniczego jest możliwe, ale nie występuje zwykle po rozpoczęciu rozmnażania płciowego. Na wszystkich stadiach meduzy Turritopsis nutricula, zwanej hydromeduzą, od nowo wyłonionej po pełni dojrzałego płciowo osobnika, mogą się transformować z powrotem do stadium hydropolipa (przedmeduzowa forma morfologiczna tego parzydełkowca) - bezpośrednio lub przez etap spoczynkowy, co pozwala im na uniknięcie śmierci i potencjalną nieśmiertelność. Choć gatunek tej meduzy znany jest od 1857 r., to dopiero w latach 90. XX w. odkryto jego niezwykłe właściwości. Jest to pierwszy znany przypadek tkankowca, który powrócił do stadium kolonialnego (hydropolip), młodego stadium morfologicznego, po osiągnięciu dojrzałości płciowej w stadium jednostkowym.
Przypuszcza się, że osiągnięcie takiego stanu jest możliwe poprzez proces transdyferencjacji, gdzie jeden typ komórek jest transformowany w inny typ. Niektóre zwierzęta mogą podlegać ograniczonemu procesowi transdyferencjacji oraz regeneracji organów, jak np. salamadra, której odrastają kończyny, czy stułbia (hydra). Inne zaliczają się do szczególnie długowiecznych, np. lamellibrachia, jeden z rurkoczułkowców, żyje nawet ponad 250 lat, będąc tym samym najdłużej żyjącym spośród znanych zwierząt bezkręgowych. Meduza Turritopsi nutricula może jednak poprzez transdyferencjację regenerować cały swój organizm. Badania wykazały, że wszystkie osobniki przechodzą proces "resetu" swojego cyklu życiowego.
Oczywiście nieśmiertelność tej meduzy jest jedynie potencjalna, gdyż mogą one zginąć od innych czynników zewnętrznych. Naukowcy nie potrafią aktualnie określić jak stare są poszczególne osobniki, więc nie można stwierdzić, np. ile lat ma najstarszy osobnik tego gatunku. Uważa się, że meduzy te przemierzają oceany przyczepiając się do kadłubów statków.
Ciekawe jest pytanie, czy jest to jedyny na świecie gatunek, który potencjalnie może być nieśmiertelny. Do niedawna za kolejnego kandydata na nieśmiertelne zwierzę uważano stułbię (hydra). Nowe badanie podważyło jednak ten pogląd.
Lepsze poznanie mechanizmu odnowy komórek może wpłynąć na leczenie raka a także inne rozwijające się szybko i niezauważenie choroby.
Po osiągnięciu dojrzałości płciowej Turritopsis nutricula wygląda jak przezroczysty 4,5 milimetrowy spadochronik