Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.451.093 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Człowiek mądry więcej pożytku wyciągnie z posiadania wrogów, niż głupiec z posiadania przyjaciół."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Biologia
Chromosom Y ma przyszłość (23-05-2012)

Naukowcy obalili forowane ostatnio twierdzenia, że chromosomy powiązane z płcią, takie jak męski chromosom Y, mogą ulec wymarciu. Nowe tezy opierają się na badaniach genetycznych chromosomów płci kur, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Szwedzko-brytyjski zespół przyjrzał się, w jaki sposób geny na chromosomach płci są dziedziczone z pokolenia na pokolenie i są powiązane z płodnością, wykorzystując konkretny przykład chromosomu W kury.

Chromosomy W kury są pokrewne chromosomom Y mężczyzn pod względem przypisania do jednej płci i wykluczenia rekombinacji w czasie rozmnażania samców i samic, w odróżnieniu od innych regionów genomu. To oznacza, że wszelkie badania nad kurami można odnieść do ludzi.

Proces rekombinacji umożliwia chromosomom rozbicie powiązanych genów, dzięki czemu selekcja jest skuteczniejsza i umożliwia pozbycie się wadliwych mutacji. Niektórzy naukowcy są przekonani, że chromosomy Y i W ulegną nieuchronnie wymarciu właśnie z powodu braku rekombinacji.

Wyniki nowych badań wskazują jednak, że chociaż chromosomy te skurczyły się w ciągu milionów lat i straciły wiele ze swoich pierwotnych genów, te które pozostały są niezwykle ważne dla prognozowania płodności, a przez to mało prawdopodobne jest ich wymarcie. Autorka naczelna, profesor Judith Mank z University College London twierdzi: "Chromosomy Y pozostaną i nie są nieużytkiem genetycznym, za jaki były kiedyś uznawane".

W toku badań, które otrzymały wsparcie finansowe ze środków Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN), porównano regiony DNA na chromosomie W u różnych ras kur, których wskaźniki płodności były łatwo mierzalne po prostu na podstawie liczby znoszonych jaj.

Informacje genetyczne o dwóch rasach, Minorca i Leghorn, które składają ponad 250 jaj rocznie, porównano z danymi ras wyselekcjonowanych pod kątem cech męskich (bojowość i upierzenie) o nazwach Yokohama i Old English Game. Naukowcy przyjrzeli się również kurowi bankiwa, tropikalnemu członkowi rodziny bażantów, który jest przodkiem kury domowej.

Naukowcy zmierzyli poziom ekspresji genów W u wszystkich ras i wykazali, że selekcja zmierzająca w kierunku wysokiej reprodukcji doprowadziła do wyższej ekspresji niemal wszystkich genów W u ras niosek. Jednocześnie niezbyt rygorystyczna selekcja samic w rasach powiązanych z bojowością i upierzeniem doprowadziła do utraty ekspresji genu W.

To oznacza, że selekcja samic pod kątem płodności kształtuje chromosom W oraz że chromosom jest w stanie reagować na selekcję, mimo wszystkich problemów wiążących się z brakiem rekombinacji.

Profesor Mank zauważa: "Wykazaliśmy, że chromosomy Y i W są niezwykle istotne dla płodności - Y u osobników męskich i W u osobników żeńskich. Zdolność genów W do ewoluowania ma kluczowe znaczenie dla przetrwania, co sugeruje, że zarówno chromosomy Y, jak i W jeszcze długo z nami pozostaną".

Referencje dokumentu: Moghadam, H.K., et al. W chromosome expression responds to female-specific selection, Proceedings of the National Academy of Sciences, 2012. doi:10.1073/pnas.1202721109. Źródło: CORDIS


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365