W laboratorium Uniwersytetu Leeds wyhodowano myszy o ponadprzeciętnych zdolnościach poznawczych. Zwierzęta szybko się uczą i mają doskonałą pamięć, ale są nadmiernie skłonne do ryzyka.
Brytyjscy badacze z Uniwersytetu Leeds (W. Brytania) znaleźli sposób na podwyższenie ilorazu inteligencji u myszy. Naukowcy za pomocą modyfikacji genetycznej zahamowali u gryzoni aktywność enzymu o nazwie fosfodiesteraza 4B (PDE4B) i zauważyli, że zwierzęta zaczęły nadspodziewanie dobrze radzić sobie z różnymi zadaniami angażującymi funkcje poznawcze.
Błyskotliwe myszy na przykład lepiej niż inne osobniki zapamiętywały nowo poznanych pobratymców i szybciej uczyły się, gdzie znajduje się bezpieczna przystań w labiryncie wodnym Morrisa. Jest to rodzaj basenu wypełnionego wodą, w którym gryzonie muszą odnaleźć określoną platformę i zapamiętać jej położenie. Zmodyfikowane genetycznie zwierzęta błyskawicznie lokalizowały podest i konsekwentnie kierowały się w jego stronę w trakcie dalszych eksperymentów.
Niestety bystre gryzonie okazały się też mniej lękliwe i bardziej skłonne do podejmowania ryzyka. Podczas gdy zwykłe myszy chowały się w ciemnych zakamarkach, genetycznie udoskonalone zwierzęta chętnie wychodziły na otwartą przestrzeń i nie straszny był im nawet zapach kociego moczu.
Niemniej jednak ze względu na to, że enzym PDE4B występuje także u ludzi, naukowcy mają nadzieję, że wyniki niniejszego badania pomogą w opracowaniu nowych metod terapii zaburzeń psychicznych (np. zespołu lęku pourazowego lub schizofrenii) i schorzeń związanych z procesem starzenia się (np. demencji starczej lub choroby Alzheimera).
"Obecnie nie ma skutecznej metody leczenia zaburzeń poznawczych, więc jestem niezmiernie podekscytowany, że udało nam się zidentyfikować fosfodiesterazę 4B jako czynnik mogący przyczynić się do stworzenia nowych terapii" - mówi koordynator przedsięwzięcia dr Steve Clapcote.
"W przyszłości medycyna wykorzystująca potencjał PDE4B może poprawić jakość życia osobom cierpiącym na zaburzenia neuropoznawcze i lękowe" - dodaje dr Alexander McGirr z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, współautor badania.
Rezultaty eksperymentu opublikowano w czasopiśmie "Neuropsychopharmacology". (PAP, Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl) |