Złota myśl Racjonalisty: "Wiara w cuda pojawia się tam, gdzie znika wiara w siłę własnych rąk, w siłę własnego umysłu, w siłę zjednoczonych wysiłków ludzkich".
Główne zmiany klimatu Ziemi zależą od okresowych zmian krążenia Ziemi wokół Słońca. Wiemy, że ostatnie pięć głównych okresów geologicznych: trias, jura, kreda, kenozoik oraz zlodowacenie czwartorzędowo-plejstoceńskie zaistniały wskutek tzw. cykli Milankowicza.
Cykle te to okresowe zmiany parametrów orbity ziemskiej: zmiana ekscentryczności co 100 tys. lat, zmiana nachylenia ekliptyki co 41 tys. lat oraz zmiana precesji co 21 tys. lat (zob. też: rok platoński: 25,8 tys. lat). Wszystkie te cykle mają kluczowy wpływ na życie roślin i zwierząt oraz na ścieżki ..(jeszcze 1984)»
Badacze najstarszych dziejów człowieka zaangażowali się w poszukiwania obcych. Nie sprowokował ich do tego Erich von Daeniken, sugerujący, że początki cywilizacji ludzkiej zawdzięczamy przybyszom z innych planet, ale... astronomowie. Szaleństwo?
Archeologia to metoda. Metoda, którą można wykorzystać zarówno w czasie prac terenowych, jak również podczas analiz gabinetowych. Tak naprawdę jej spektrum działania jest bardzo szerokie. Co najważniejsze, nie zamyka się tylko w badaniach nad najdawniejszą przeszłością człowieka, ale też tą całkiem bliską. Natomiast amerykańska perspektywa jest jeszcze bardziej śmiała - zdaniem niektórych, archeologia może być całkiem ..(jeszcze 4578)»
1. freedigitalphotos.net
Istnienie zapór ogniowych - które według pewnych teorii miałyby istnieć wokół czarnych dziur - jest właściwie wykluczane przez teorię grawitacji Einsteina - uważają badacze z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie
Wyniki badań profesorów Marka Abramowicza, Włodzimierza Kluźniaka ..(jeszcze 2574)»
Kosmologowie badający skład bardzo odległych galaktyk odkryli dwie galaktyki w młodym wszechświecie, które posiadają więcej ciężkich pierwiastków chemicznych niż Słońce. Międzynarodowy zespół, pracujący pod kierunkiem Instytutu Fizyki Pozaziemskiej im. Maxa Plancka w Niemczech, wykorzystał w badaniach krótkie, ale olśniewające światło odległych rozbłysków gamma. Zdaniem astronomów być może mamy tu do czynienia z fuzją dwóch galaktyk. Tego typu wydarzenia we wczesnym wszechświecie mogą pomóc w powstaniu nowych gwiazd i być zapalnikiem rozbłysków gamma.
Rozbłyski są związane z wyjątkowo dynamicznymi eksplozjami obserwowanymi w odległych galaktykach i są najjaśniejszymi ..(jeszcze 4220)»
Dnia 20 maja 2011 r. europejscy naukowcy zaprezentowali nową infrastrukturę badawczą, która zapewni Europie czołowe miejsce w najbardziej obiecujących przedsięwzięciach związanych z dążeniami człowieka do poznania pochodzenia wszechświata. Naukowcy zjednoczeni w wysiłkach na rzecz wykrycia owych zmarszczek czasu i przestrzeni zaprezentują swoje prace w Europejskim Obserwatorium Grawitacyjnym (EGO) w Pizie, Włochy.
"Po trzech latach badań, w które zaangażowało się ponad 200 naukowców z Europy i ze świata, mamy przyjemność zaprezentować projekt Teleskopu Einsteina, który otwiera drogę do odsłonięcia ukrytej strony wszechświata" - powiedział Harald Lück, zastępca ..(jeszcze 3515)»
Ponad 30 lat od wystrzelenia, sondy Voyager opuszczają Układ Słoneczny. Wciąż działają, i codziennie wiązką radiową wysyłają wiadomość, która brzmi: "Spodziewaj się niespodziewanego".
Przygoda zaczęła się pod koniec 1970, kiedy sondy skorzystały z rzadkiej konfiguracji planet zewnętrznych dla bezprecedensowego Grand Tour. Voyager 1 odwiedził Jowisza i Saturna, podczas gdy Voyager 2 przeleciał obok Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. (Voyager 2 wciąż jest jedyną sondą, która odwiedziła Urana i Neptuna).
Lista odkryć Voyagerów obejmuje odkrycie wulkanów na księżycu Jowisza Io; dowody na ocean pod lodowatą powierzchnią Europy; wskazówki na opady deszczu ..(jeszcze 474)»
W ramach pierwszych danych udostępnionych 11 stycznia przez misję Planck Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pokazano w najdrobniejszych szczegółach tysiące nigdy wcześniej nie oglądanych pyłowych kokonów, w których tworzą się gwiazdy. Wśród wielu zaprezentowanych wyników znaleźli się jeszcze inni aktorzy kosmicznej sceny, np. jedne z najbardziej masywnych skupisk galaktyk, jakie kiedykolwiek zaobserwowano.
"Wszystkie te nowe wyniki stanowią istotne elementy układanki, która może dać nam pełny obraz ewolucji zarówno naszego własnego kosmicznego podwórka - galaktyki Drogi Mlecznej, w której żyjemy - jak i początków całego Wszechświata" - podkreśla dr David Parker, ..(jeszcze 4259)»