Zgodnie z wynikami badań naukowych cechy fizyczne tego, co dotykasz, mogą znacząco wpływać na percepcję zupełnie niepowiązanych z tym wydarzeń, sytuacji, przedmiotów i osób.
Na przykład trzymanie ciężkich przedmiotów może sprawić, że kandydat o pracę zostanie oceniony jako bardziej poważny; trzymanie szorstkich przedmiotów powoduje, że osoba na zdjęciu jest oceniana jako trudna w relacjach społecznych, a twarde przedmioty mogą wpływać na większą sztywność w negocjacjach.
Od najwcześniejszego dzieciństwa używamy swoich dłoni do poznawania otoczenia i do budowania interakcji z otoczeniem. Nawet zanim jesteśmy zdolni do efektywnego wykorzystywania dłoni w różnego rodzaju zadaniach odgrywają one bardzo ważną rolę w uczeniu się, komunikacji i więziach społecznych z otoczeniem. Wziąwszy pod uwagę, jak doniosła jest rola bodźców dotykowych w naszym rozwoju, trzej psychologowie - Dr. John A. Bargh z Yale, Dr. Joshua M. Ackerman z Massachusetts Institute of Technology i Christopher C. Nocera z Harvardu - zaplanowali i przeprowadzili serię eksperymentów, aby sprawdzić, jak różne cechy przedmiotów wpływają na ocenę niepowiązanych z nimi obiektów - przedmiotów, osób i zdarzeń.
Naukowcy skoncentrowali się w swoich badaniach na ciężarze, fakturze i twardości, ponieważ do tych cech odnosi się wiele używanych w mowie potocznej zwrotów metaforycznych, na przykład: "ciężka sprawa" czy "lekceważyć". Z kolei szorstkość i gładkość kojarzą się z poziomem trudności i natężeniem przykrości, na przykład: "idzie jak po grudzie" albo "poszło gładko". Wymiar twardość-miękkość często kojarzy się ze stałością, surowością, dokładnością, na przykład: "mieć serce z kamienia" albo "traktować kogoś zbyt miękko". Badanie było częściowo finansowane przez NIH i ich wyniki opublikowano w Science z 25 czerwca 2010.
W jednym z eksperymentów badacze poprosili 54 przechodniów, aby ocenili kandydata starającego się o pracę na podstawie życiorysu podawanego do przeczytania na lekkiej lub twardej podkładce. Osoby trzymające życiorys kandydata na cięższej podkładce były skłonne do oceniania go jako ogólnie lepszego i bardziej poważnego.
W innym badaniu 64 osoby badane układały puzzle wykonane albo z materiału przypominającego fakturą papier ścierny, bądź z gładkiego tworzywa. Następnie odczytywali fragment tekstu odnoszący się do relacji społecznych. Te osoby, które miały do czynienia z szorstkimi puzzlami, oceniały relacje społeczne opisane w tekście jako trudniejsze i mniej miłe, niż było to w przypadku osób, które wykonywały układankę z gładkich elementów.
W kolejnym badaniu, dotyczącym tym razem cechy twardości, 49 osób poproszono o zapoznanie się z miękkim kocem lub twardym kawałkiem drewna. Następnie osoby te przyglądały się wzajemnym relacjom szefa i podwładnego. Te osoby, które miały do czynienia z twardym kawałkiem drewna oceniały podwładnego jako nieustępliwego i bardziej bezwzględnego w porównaniu do ocen tych osób, które miały do czynienia z miękkim kocykiem.
W innym eksperymencie 86 osób targowało się o cenę nowego samochodu. Te osoby, które siedziały na twardych krzesłach, były mniej skłonne do ustępstw niż te, które korzystały z miękkich siedzisk.
Okazuje się, że cechy fizyczne otaczających nas przedmiotów, takie jak waga, szorstkość, twardość należą do tych kategorii organizujących spostrzeganie, które rozwijają się w dzieciństwie najwcześniej. Dr Bargh twierdzi, że składają się one na rodzaj pierwotnej percepcyjnej platformy, na której człowiek buduje swoje pojmowanie świata. Jak mówi: - Stary podział na to, co fizyczne i to, co umysłowe, okazał się całkowicie fałszywy. Nasz umysł jest głęboko i organicznie powiązany z naszym ciałem.
[Tłumaczenie: C. O. Reless.]
Źródło: Touch Affects Impressions, Decisions Incidental Haptic Sensations Influence Social Judgments and Decisions |