Wyniki badań naukowych ujawniają, że dzieci rodziców pełniących służbę wojskową na terenach objętych działaniami wojennymi ponoszą w związku z tym wymierne koszty psychiczne. Wojny prowadzone w Iraku i w Afganistanie odcisnęły i nadal odciskają swoje piętno na życiu wielu Amerykanów. Te konflikty dotykają nie tylko milionów osób - mężczyzn i kobiet - służących w wojsku w rejonach prowadzonych operacji wojennych, ale wpływają również na ich rodziny pozostające w domach. Jak ocenia Marine Corps Times nawet ponad dwa miliony dzieci w Stanach Zjednoczonych dotyczy problem powołania do służby wojskowej co najmniej jednego z rodziców.
Media koncentrują się głównie na analizowaniu, jak rozmieszczenie na terenie działań wojennych wpływa na samych żołnierzy. Lecz jak wysokie są koszty, które w związku z tym ponoszą również ich dzieci i całe rodziny? Jak rodziny radzą sobie z faktem, że rodzic przebywa właśnie w strefie działań wojennych? I co się dzieje z rodziną po powrocie rodzica-żołnierza do domu?
Badania prowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka (NICHD) skupione były na analizowaniu skutków służby wojskowej rodzica na zachowanie i funkcjonowanie emocjonalne dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Badania prowadzone pod kierunkiem dr Patricii Lester (Długotrwała wojna i służba wojskowa rodziców: skutki dla dzieci i współmałżonków) zdobyły Nagrodę Norberta i Charlotte Riegerów dla pracy naukowej NICHD za rok 2010 i wskazują, że służba wojskowa rodzica ma niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Wpływ ten jest tym bardziej niekorzystny, im dłużej trwa pobyt rodzica-żołnierza z dala od domu rodzinnego i utrzymuje się nawet po jego powrocie.
"Te badania są wyjątkowe poprzez skupienie uwagi na rozwoju dziecka i jego emocjonalnym funkcjonowaniu" - mówi dr Velerie Maholmes, kierownik Programu NICHD ds. Społecznego i Emocjonalnego Rozwoju/Zaniedbania i Przemocy wobec Dzieci - "Większość wcześniejszych badań na temat służby wojskowej rodzica koncentrowało się na różnych aspektach stresu małżeńskiego i rodzinie jako całości, a te ważne badania pozwalają uzyskać wgląd w to, czego w związku z tą sytuacją doświadcza dziecko i jak to wpływa na jego dalszy rozwój. (...) Dzieci w tego rodzaju sytuacjach doświadczają silnych emocji i przeżyć, które długofalowo wpływają na ich zachowanie i samopoczucie".
Wcześniej prowadzone badania na ten temat sugerowały, że najtrudniejszy okres dla dziecka związany jest z nieobecnością rodzica. Natomiast badania dr Lester wskazują, że reakcja dziecka na rozłąkę jest o wiele bardziej złożona, a poziom lęku u dziecka jest nadal podwyższony nawet po powrocie rodzica do domu. U jednej trzeciej dzieci utrzymywał się klinicznie istotny poziom lęku, który uzasadniał objęcie specjalistyczną opieką, niezależnie od tego, czy rodzic-żołnierz przebywał aktualnie w domu czy też na terenie działań wojennych. Zresztą nie tylko u dzieci występował podwyższony poziom niepokoju. Wysoki poziom lęku u dziecka zbiegał się zazwyczaj z wyższym poziomem niepokoju i napięcia występującego u rodzica pozostającego w domu. Badania ujawniały, że poziom lęku i napięcia u domowników był wprost proporcjonalny do długości czasu przebywania rodzica-żołnierza poza domem. Niestety, problem nie kończy się w momencie powrotu rodzica do domu. Badania wskazują, że u 23,5% urlopowanych żołnierzy występują symptomy PTSD (zespół stresu pourazowego).
Wyniki tych badań otwierają drzwi do poznania długofalowych skutków służby wojskowej rodziców dla ich rodzin i dzieci; mogą również przyczynić się do poznania charakterystycznych trosk i problemów dzieci, których rodzice odbywają służbę wojskową w rejonie prowadzenia operacji zbrojnych. Tego rodzaju badania mogą mieć szczególnie doniosłe znaczenie w momencie, gdy coraz więcej żołnierzy obu płci bywa rozmieszczanych w zapalnych rejonach wielokrotnie oraz spędza coraz więcej czasu z dala od swoich dzieci w okresie szczególnie istotnym dla ich rozwoju.
[Tłumaczenie i opracowanie: Caden O. Reless. Przedruk za zgodą National Institutes of Health]
Źródło: The War at Home The long war and parental combat deployment: effects on military children and at-home spouses Caden O. Reless |