Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.016.760 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 16 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Kiedy oglądamy zasady panujących na świecie religii, nasuwa się wniosek, że są wytworem wyobraźni chorego człowieka".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Genetyka
Przyjaźń zapisana w genach (26-01-2011)

Do całkiem trafnych, jak się okazało, spostrzeżeń tak zwanej ''psychologii potocznej'' należy przekonanie, że ''podobieństwa się przyciągają''. Hipoteza ta została wielokrotnie potwierdzona w różnych badaniach naukowych prowadzonych na polu różnych dziedzin, od socjologii po genetykę i neuronauki, co w istocie rzeczy może stanowić pewne wyzwanie dla zwolenników tezy o ''magnetyzmie przeciwieństw'', których też nie brakuje. W naukach społecznych przyciąganie podobieństw zyskało miano homofilii, a przyciąganie przeciwieństw - heterofilii.

sxc.huBez odpowiedzi pozostaje jednak pytanie (będące odmianą klasycznego dylematu, co było pierwsze, jajko czy kura) o to, czy w przyciąganiu podobieństw i tworzeniu się przyjaźni wiodącą rolę odgrywają czynniki endogenne, takie jak czynniki genetyczne (w tym uwarunkowane genetycznie sygnały chemiczne), czy też czynnikiem sprzyjającym powstawaniu przyjaźni są raczej czynniki o charakterze społecznym, takie jak na przykład bliskość wynikająca z częstego przebywania ze sobą w grupie, co z czasem na zasadzie społecznego uczenia się może prowadzić do upodabniania się jej członków i rozwijania wzajemnej współpracy. Jest przecież faktem doskonale znanym, jak silnie mogą spajać zbiorowość i upodabniać do siebie jej członków czynniki społeczne, takie jak kultura, w tym język, moda czy stratyfikacja klasowa.

W poszukiwaniu czynników genetycznych, w założeniu niezależnych od czynników społecznych i kulturowych, sprzyjających powstawaniu przyjaźni, zespół naukowców z trzech amerykańskich uczelni: University of California w San Diego, Harvard Medical School w Bostonie oraz Harvard Univesity w Cambridge (w stanie Massachusetts) przeprowadził badania w celu ustalenia, czy czynniki genetyczne mogą wpływać na powstawanie sieci kontaktów społecznych. Wyniki tych multidyscyplinarnych badań, prowadzonych na styku socjologii, psychologii, genetyki (w tym genetyki ewolucyjnej i populacyjnej) i medycyny opublikowano niedawno na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Jak zauważają autorzy badań - "Ludzie są niezwykłym gatunkiem pod tym względem, że niemal wszyscy są w stanie tworzyć związki o charakterze niereprodukcyjnym z jednym lub większą ilością przyjaciół. Choć pozornie ludzie wybierają sobie przyjaciół w sposób dowolny, jest faktem znanym, że geny odgrywają pewną rolę w powstawaniu, kształtowaniu cech i struktury sieci tych związków".

Poza poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie o rolę genów w powstawaniu przyjaźni, naukowcy próbowali również ustalić, czy jest możliwe, aby skłonność do przyjaźnienia się z innymi osobami o danych cechach mogła być związana z jakimś jednym konkretnym genem, a także jaką rolę w powstawaniu przyjaźni odgrywa interakcja między genotypami przyjaciół. Należało również ocenić, na ile jest to efekt niezależny od znanego w genetyce populacyjnej zjawiska stratyfikacji populacyjnej, czyli różnic w częstości występowania alleli, będących następstwem różnego pochodzenia i względnej izolacji między subpopulacjami (np. populacji osób pochodzenia afroamerykańskiego i europejskiego w Stanach Zjednoczonych).

W badaniach wykorzystano dane zebrane w ramach National Longitudinal Study of Adolescent Health - zapoczątkowanego w 1994 roku, szeroko zakrojonego projektu badawczego, którego celem jest badanie związków między zachowaniami i nawykami zdrowotnymi nastolatków a stanem ich zdrowia w przyszłości. W ramach badań zbierano między innymi informacje na temat sieci powiązań społecznych między uczniami, o tym, z kim się przyjaźnią, a także inne bardziej szczegółowe informacje na temat jakości tych więzi. Ponadto, w ramach projektu na podstawie próbek śliny zbierano również informację na temat występowania odmian sześciu genów: CYP2A6 (cytochrome P450 2A6), DRD2 (dopamine D2 receptor), DRD4 (dopamine D4 receptor), MAOA (monoamine oxidase AuVNTR), SLC6A3 (transporter dopaminy) i SLC6A4 (transporter serotoniny).

Wykorzystano również dane uzyskane w ramach projektu Framingham Heart Study, badań podłużnych prowadzonych w Stanach Zjednoczonych nieprzerwanie od 1948 roku w celu identyfikacji czynników ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym czynników genetycznych.

Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują, że gen DRD2 może być w istotnym stopniu odpowiedzialny za homofilię, a gen CYP2A6 za heterofilię. Wyniki analiz sieci przyjaźni w odniesieniu do genotypu wskazują, że ludzie posiadający podobne allele genu DRD2 są bardziej skłonni do tworzenia przyjaźni. Natomiast posiadanie niektórych alleli CYP2A6 wiąże się z niskim prawdopodobieństwem zawarcia przyjaźni z osobą o podobnym genotypie. Analizy statystyczne jednoznacznie wykazały, że powiązania te nie są przypadkowe.

Mimo to, jak zwracają uwagę autorzy badań, pewne pytania dotyczące natury tych powiązań, ciągle pozostają bez odpowiedzi: "(...) fakt, że geny, nad którymi prowadziliśmy badania, są również związane z pewnymi cechami zachowania i osobowości, pomaga rzucić światło na prawdopodobny mechanizm zaobserwowanych zależności. Na przykład, gen DRD2 jest powiązany z alkoholizmem i nietrudno sobie wyobrazić, że osoby niepijące alkoholu mogą aktywnie unikać alkoholików, lub alkoholicy mogą być związani z otoczeniem, którego osoba niepijąca unika. Natomiast znacznie mniej wiadomo o genie CYP2A6. Ten gen w badaniach był związany z psychologiczną cechą otwartości, ale trudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ludzie uzyskujący wysokie wyniki pod względem tej cechy, mają tendencję do wiązania się z osobami, które tej cechy nie mają".

Ponadto, choć wyniki tych przyczynkowych badań wskazują wprawdzie, że przyjaźń może być skorelowana z genotypem, nadal jednak nie pozwalają na wyciągnięcie wniosku, że czynniki genetyczne mają tu kluczowe i wyłączne znaczenie.

[Tłum./oprac. C. O. Reless]

Odniesienia:
Fowler, J. H., Settleb, J. E., Christakis, N. A. (2011). Correlated genotypes in friendship networks, PNAS Early Edition


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365