Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.017.306 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 16 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Drugą część życia człowieka mądrego absorbuje uwalnianie się od głupot, przesądów i mylnych opinii nabytych w części pierwszej.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Biologia
Choroby żołądka u gadów bez związku z łapczywym połykaniem (03-06-2011)

Węże i gady znane są ze swojej zdolności do pochłaniania posiłków za jednym zamachem i chociaż można byłoby przypuszczać, że powoduje to spustoszenie w ich układzie trawiennym, wyniki nowych badań europejskich pokazują, że tak naprawdę to infekcja pasożytnicza wywołuje niestrawność u węży i jaszczurek, a nie złe nawyki przeżuwania.

Odkrycia dokonane przez zespół naukowców z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu, Austria, pokazują że to kryptosporydioza, dobrze znana choroba żołądkowo-jelitowa, może napytać gadom poważnych problemów.

Silnie zakaźna choroba, która nie jest zbyt częsta wśród ssaków, jest bardzo powszechna wśród gadów i często ma śmiertelne następstwa. Naukowcy mają nadzieję, że opracowanie sposobów wczesnego diagnozowania umożliwi ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby.

Na łamach czasopisma Journal of Veterinary Diagnostic Investigation członkowie zespołu wyjaśniają, jak próbowali przezwyciężyć trudności diagnostyczne związane z chorobą poprzez opracowanie testu identyfikującego kryptosporydię, jednokomórkowego pasożyta, który wywołuje chorobę. To umożliwiło im analizę jej prewalencji wśród domowych jaszczurek i węży.

Kryptosporydioza jest znana naukowcom od ponad wieku, ale dopiero po odkryciu, że atakuje ludzi, postrzeganie choroby zmieniło się z wyjątkowo rzadkiej na taką, która jest powszechniejsza. Ponadto często zdarza się, że chorobotwórczy, jednokomórkowy pasożyt kryptosporydia wywołuje zaburzenia żołądkowo-jelitowe po długim okresie inkubacji i jak dotąd nie wynaleziono na to lekarstwa.

Diagnostyka polega na wykryciu pasożytów w odchodach. Aczkolwiek, jeżeli chodzi na przykład o węże, to proces ten komplikuje nieco fakt, że wydalają one pasożyty połykane wraz z ofiarą. To oznacza, że obecność kryptosporydia w odchodach niekoniecznie oznacza, że dany osobnik jest zarażony. W tym świetle zasadnicze znaczenie ma możliwość rozróżnienia przez naukowców między kryptosporydią powiązaną z ofiarą a tą wywołującą infekcję. Tutaj właśnie do akcji wkracza procedura oparta na DNA, która pozwala na ustalenie zarówno tego, czy kryptosporydia jest obecna oraz tego, czy pochodzi od ssaka czy też od węża.

Zespół zidentyfikował również inny sposób, w którym procedura oparta na DNA może być problematyczna. "Kolejnym problemem jest często bardzo mała liczba kryptosporydii w odchodach, przez co można je łatwo pominąć w pojedynczym teście" - zauważa naczelna autorka Barbara Richter. "Pracujemy nad zwiększeniem czułości naszej metody, ale niezwykle istotne jest wielokrotne testowanie gadów. Ujemny wynik niekoniecznie oznacza, że zwierzę jest naprawdę wolne od pasożyta".

Wyniki zespołu pokazują, że konkretny typ kryptosporydium był obecny w około jednej z sześciu próbek pobranych od popularnego pupila, jakim jest wąż zbożowy. Kryptosporydium było obecne w około 1 z 12 próbek pobranych od gekona lamparciego - jaszczurki, która często gości w kolekcjach gadów.

Wyniki zaskoczyły członków zespołu, gdyż odzwierciedlają skalę rozpowszechnienia choroby. Fakt, że gady gromadzone w kolekcjach są podatne na chorobę jest również niepokojący, a zważywszy na gromadzenie w kolekcji dużej liczby różnych gatunków, istnieje wysokie ryzyko zakażenia międzygatunkowego.

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Richter, B., et al. (2011) Detection of Cryptosporidium species in feces or gastric contents from snakes and lizards as determined by polymerase chain reaction analysis and partial sequencing of the 18S ribosomal RNA gene. J VET Diagn Inves


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365