Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.016.965 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 16 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Są tylko dwie rzeczy, które jednoczą ludzi: strach i interes."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Technika
System do wykrywania użytkowników drogi czujnikami pokładowymi pojazdu (10-08-2011)

Bezpieczeństwo w czasie prowadzenia samochodu ma pierwszorzędne znaczenie i Europejczycy podejmują starania, aby zapewnić je nam niezależnie od tego czy jesteśmy za kierownicą, czy na miejscu pasażera. Partnerzy projektu podjęli nowatorskie działania, opracowując system czujników optycznych do przednich szyb małych i średnich samochodów. System wspomagania kierowcy ma obniżyć liczbę wypadków na drogach. Projekt ADOSE (Niezawodna aplikacja do wykrywania użytkowników drogi za pomocą czujników pokładowych pojazdu) został dofinansowany na kwotę 6,1 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

Potrafiący odróżnić mgłę od mroku ten najnowszy system wyposaża samochody w "inteligencję" potrzebną do reagowania na otoczenie. W skład konsorcjum ADOSE, pracującego pod kierunkiem Centro Ricerche Fiat Societa Consortile per Azioni we Włoszech, weszli naukowcy i eksperci branżowi z Austrii, Belgii, Finlandii, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Włoch.

Partnerzy projektu podkreślają, że liczba ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym na przykład w Niemczech spadła w ostatnich latach. Jak wskazują dane uzyskiwane z różnych badań, nowatorskie systemy wspomagania kierowcy reagują na krytyczne sytuacje szybciej niż jest w stanie człowiek. Systemy te nie tylko potrafią identyfikować zagrożenie, ale mogą również ostrzec kierowcę o zagrożeniach i pomóc w krytycznej sytuacji. Przykładem są czujniki radarowe, które skanują warunki ruchu drogowego wokół, monitorując martwy punkt samochodu lub utrzymując bezpieczną odległość od samochodu z przodu. Detektory podczerwieni poprawiają zdolność widzenia w ciemnościach, a czujniki zmęczenia włączają alarm, kiedy kierowca staje się senny. Minusem tych systemów jest fakt, że są one dostępne wyłącznie w drogich modelach. I tutaj właśnie do akcji wkracza system ADOSE.

"Nasz wielofunkcyjny system składa się z całej kamery, dwóch czujników wyposażonych w soczewki Fresnela do wykrywania sygnałów świetlnych oraz LED (diody elektroluminescencyjnej) podczerwieni" - wyjaśnia dr Henning Schroeder, partner ADOSE i kierownik grupy z Instytutu Technologii Pakowania i Montażu Mikrosystemów im. Fraunhofera (IZM) w Niemczech. "Zważywszy na fakt, że mgła i mrok mogą cechować się identycznymi widmami optycznymi, trudno jest rozróżnić między tymi dwoma zjawiskami świetlnymi. Dlatego LED podczerwieni emituje fale, które są rozpraszane we mgle, ale nie w ciemnościach. Szczególnie trudno jest wyłapać sygnał świetlny z szerokiego kąta apertury, związać go w wiązkę i przekazać za pośrednictwem płytki drukowanej do czterech narożników chipa kamery. Środek chipa jest zarezerwowany na nagrywanie obrazu kamery."

ADOSE

W tym celu naukowcy - jak relacjonują - opracowali włókna światłowodowe wytłaczane na gorąco. Włókna światłowodowe to puste w środku, lustrzane rurki umożliwiające odchylanie sygnału świetlnego aż o 90°. Chociaż światłowody były już wcześniej wykorzystywane do transmisji tego typu sygnałów, to są one wrażliwe na pęknięcia nawet przy niskich promieniach zakrzywiania. Są też kosztowne i wymagają ręcznego, bardzo ostrożnego montażu.

"Dzięki włóknom światłowodowym udało nam się uzyskać efektywniejszą transmisję sygnału optycznego, co pozwoliło na zredukowanie rozmiarów całego systemu i obniżenie kosztów" - mówi naukowiec z IZM im. Fraunhofera.

Dzięki metodzie wytłaczania na gorąco, produkowanych jest wiele kanałów optycznych równocześnie. Ten proces skutecznie ułatwia montaż. Obecnie dostępny jest prototyp modułu czujnika, a Centro Ricerche Fiat już przeprowadza pierwsze testy w terenie.

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365