Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.457.218 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Sądzę, że religia, ogólnie mówiąc, była przekleństwem ludzkości".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ekologia
Czarne chmury nad kadzidłem (24-12-2011)

Wedle chrześcijańskiej tradycji Baltazar, jeden z trzech królów, złożył dzieciątku Jezus w darze najczystsze na świecie kadzidło w dzień Jego narodzin. Później kadzidło, symbolizujące boskość i ofiarę Chrystusa, zapalano w czasie dawnych rytuałów religijnych. Stąd zaczęliśmy kojarzyć kadzidła z Bożym Narodzeniem. Jednak naukowcy z Etiopii i Holandii przynoszą nam złe wieści: liczba drzew wytwarzających żywicę olibanową zaczęła drastycznie spadać i szacuje się, że do roku 2027 spadek ten sięgnie 50%. Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie Journal of Applied Ecology Brytyjskiego Towarzystwa Ekologicznego.

Ale to nie wszystko. Naukowcy przewidują, że liczba drzew może spaść o 90% w ciągu kolejnych 50 lat. Potencjalnymi winowajcami tego gwałtownego spadku są pożary, wypas i inwazje owadów. Przestrzegają, że jeżeli nie zostaną podjęte działania, by zapanować nad tymi problemami, to produkcja żywicy olibanowej znacznie na tym ucierpi. Zespół opiera swoją teorię na badaniach w terenie zakrojonych na szeroką skalę, które jako pierwsze poświęcone były monitorowaniu losu kadzidłowców Boswellia.

Żywicę olibanową pozyskuje się z różnych gatunków kadzidłowca Boswellia, drzewa występującego w Rogu Afryki i na Półwyspie Arabskim. Chociaż od lat sprzedaż kadzideł jest prowadzona na całym świecie, to niewiele wiadomo na temat wpływu odciągania żywicy olibanowej na drzewa.

Naukowcy pracujący pod kierunkiem dr Fransa Bongersa z Uniwersytetu w Wageningen, Holandia, przeanalizowali 13 parceli (każda o powierzchni 2 hektary) w północno-zachodniej części Etiopii. Zbadano drzewa, z których odciągano żywicę olibanową i takie z których jej nie odciągano.

Przez 24 miesiące zespół monitorował przeżywalność, wzrost i produkcję nasion ponad 6.000 kadzidłowców Boswellia i wykonał ponad 20.000 pojedynczych pomiarów. Pozyskane w ten sposób dane wykorzystano do zbudowania modeli demograficznych, na podstawie których można prognozować los populacji Boswellia w nadchodzących latach.

Szacunki nie wyglądają dobrze. Dane wskazują na znaczny stopień kurczenia się populacji Boswellia, co zakłóci produkcję kadzideł w ciągu najbliższych 15 lat.

"Aktualny sposób zarządzania populacjami Boswellia jest najwyraźniej niezrównoważony" - podkreśla dr Bongers. "Nasze modele pokazują, że w ciągu 50 lat populacje Boswellia zostaną zdziesiątkowane, a kurczące się populacje oznaczają zaprzestanie produkcji kadzideł. To raczej alarmujący komunikat dla producentów kadzideł i organizacji działających na rzecz ochrony przyrody."

W ramach badań stwierdzono, co jest jednym z najważniejszych odkryć, że odciąganie żywicy nie stanowi problemu - to tylko jeden z wielu kłopotów, bowiem dane sugerują, że problem wynika z innych czynników.

"Mało prawdopodobne jest, aby odciąganie żywicy olibanowej było główną przyczyną spadku populacji, który jest prawdopodobnie generowany przez wypalanie, wypas i inwazje chrząszcza długorogiego, który składa jajeczka pod korą drzew" - stwierdza dr Bongers.

Po zbadaniu 13 obszarów naukowcy stwierdzili, że brak zrównoważenia w populacji Boswellia jest powodowany przez wysoki poziom umieralności wśród dorosłych drzew i brak wymiany starszych drzew na młode, ze względu na spadek wskaźnika przeżywalności sadzonek Boswellia.

"Liczba pożarów i intensywność wypasu na obszarze objętym badaniami wzrosły w ciągu ostatnich dekad w następstwie znacznego wzrostu pogłowia bydła, co może być przyczyną nierozwijania się sadzonek w młode drzewa" - mówi dr Bongers. "Jednocześnie znaczny odsetek badanych drzew uległ obumarciu po inwazji chrząszcza długorogiego. Niezbędne jest wprowadzenie zdecydowanych i dalekosiężnych zmian w zarządzaniu, jeżeli populacje Boswellia - i dalsza produkcja kadzideł - mają być zachowane".

© Unia Europejska 2005 - 2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Groenendijk, P., et al. (2011) 'Limitations to sustainable frankincense production: blocked regeneration, high adult mortality and declining populations', Journal of Applied Ecology. DOI: 10.1111/j.1365-2664.2011.02078.x.


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365