Alpaki, zwierzęta wielbłądowate, będą wykorzystywane do rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych w Centrum Zooterapii przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Od ponad roku uczelnia jako jedyna w Polsce prowadzi hodowlę tych zwierząt.
W czwartek uczelnia oficjalnie otworzy Centrum Zooterapii, choć zajęcia rehabilitacyjne z alpakami już się odbywają. WSIiZ hoduje 35 samic i 4 samce tych egzotycznych zwierząt pod kątem zooterapii i dla badań nad selekcją runa ze względu na jego kolory i właściwości. Zwierzęta zostały sprowadzone w lutym ub. roku z Chile.
Kielnarowa (woj. podkarpackie), 35 samic i 3 samce alpak sprowadzone z Chile przez rzeszowską Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania, 11 bm. w Centrum Zooterapii w Kielnarowej. Te egzotyczne zwierzęta będą wykorzystywane do alpakoterapii. Ta forma zooterapii sprawdza się szczególnie w przypadku dzieci autystycznych i z problemami emocjonalnymi. Alpaki to zwierzęta wielbłądowate, dające jedno z najcenniejszych i najdroższych włókien - nazywane także alpaką. Fot. PAP/ Darek Delmanowicz
Jak poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Urszula Pasieczna, alpakoterapia jest bardzo popularna na zachodzie Europy. Ta forma terapii sprawdza się szczególnie u dzieci autystycznych, z porażeniem mózgowym i z problemami emocjonalnymi oraz ruchowymi.
Dodała, że alpaki z natury nie lubią być dotykane, dlatego ich przygotowanie do zooterapii wymagało odpowiedniego treningu, dobrej znajomości zachowania zwierząt i cierpliwości. "Alpaki wyglądają jak żywe maskotki. Kontakt z nimi jest dla dzieci bardzo przyjemny. Wyselekcjonowaliśmy kilka sztuk, które będą służyć w zooterapii" - powiedziała PAP Pasieczna.
Centrum prowadzi też zooterapię z udziałem konia, kota i psa. Placówka mieści się w kampusie uczelni w Kielnarowej.
Fot. PAP/ Darek Delmanowicz
"Praca z osobami niepełnosprawnymi przy udziale zwierząt pozwala zastosować klasyczną rehabilitację w lżejszej formie, jaką jest zooterapia. Terapia ze zwierzętami staje się bardzo popularną i skuteczną formą usprawniania psycho-ruchowego jako element uzupełniania tradycyjnych metod rehabilitacji stosowanych m.in. w mózgowym porażeniu dziecięcym, autyzmie dziecięcym, zespole Downa i u dzieci z upośledzeniem umysłowym" - podkreśliła szefowa Centrum Zooterapii Daria Sawaryn.
W centrum prowadzone też są lekcje edukacyjne o zwierzętach, zielone szkoły, minizoo, turnusy rehabilitacyjne, pikniki dla rodzin, obozy jeździeckie oraz nauka jazdy konnej.
Sawaryn dodała, że zajęcia praktyczne prowadzą doświadczeni instruktorzy i trenerzy zwierząt. Centrum jest także wyposażone w odpowiednią dla osób niepełnosprawnych infrastrukturę.
Uczelnia od nowego roku akademickiego wprowadzi też specjalność zooterapia na kierunku studiów fizjoterapia. Będą mogli z niej korzystać także studenci innych kierunków i osoby z zewnątrz. Na zajęciach studenci nabędą wiedzę i umiejętności praktyczne w pracy: hipoterapeuty (terapia z koniem), felinoterapeuty (terapia z kotem), dogoterapeuty (terapia z psem) oraz alpakoterapeuty (terapia z alpaką).
Uczelnia będzie też prowadzić badania w uczelnianym Laboratorium Badań nad Alpakami. Prace badawcze skoncentrują się na opracowaniu odpowiedniej metody żywienia alpak, która zapewni jak najlepszy rozwój zwierząt, by wykształciły runo o najwyższych parametrach.
Alpaki to zwierzęta wielbłądowate. Dają jedno z najcenniejszych i najdroższych włókien (nazywane także alpaką), które, w odróżnieniu od wełny owczej, nie wywołuje swędzenia. Jest też kilkakrotnie od niej cieplejsze i lżejsze, a także hipoalergiczne. Hodowla alpak nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń do środowiska - odchody zwierząt bez kompostowania stanowią doskonały nawóz dla roślin.
Alpaki występują w 22 naturalnych kolorach, z których każdy może być w kilku odcieniach. Ze względu na fakt, że ich runo nie wymaga farbowania, uznawane jest za ekologiczne. W uczelnianej hodowli występują alpaki w kilkunastu kolorach, m.in. białym, szampańskim (czyli beżowym z odcieniem różu), brązowym, czarnym, srebrnym, rose-gray (czyli brązowym z odcieniem fioletu) i kasztanowym. Różnego ubarwienia alpaki można oglądać w uczelnianym minizoo.
Prowadzenie hodowli alpak wymaga odpowiedniej wiedzy. Niewłaściwy pokarm może spowodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć zwierzęcia. Podstawą pożywienia alpak jest siano i trawa lub lucerna. W zimie otrzymują dodatkowo odpowiednio przygotowane ziarno np. kukurydzy. Alpaki nie jedzą zbyt dużo, więc podstawowy koszt utrzymania nie jest wysoki. Dla porównania: 10 alpak konsumuje tyle trawy i siana, co jedna krowa. Alpaki nie lubią być same, są szczęśliwe w stadzie. Niektóre zaprzyjaźniają się ze sobą, lubią razem jeść i odpoczywać.
PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Pipała. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl |