Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.458.831 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Coś mi podpowiada, że to, co słyszę o ludziach wstrętnego i paskudnego, okaże się zapewne prawdą, a to, co mówią o ich szlachetności i prawości, jest już prawdą w mniejszym stopniu.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ekologia
Dolina technologii ekologicznych w Austrii (25-06-2014)

W ciągu najbliższych dziesięciu lat globalny rynek ekologicznych technologii ma się podwoić i osiągnąć wartość 4,4 bilionów euro. Jak w takim razie odnajdują się w tym nowym wspaniałym świecie tradycyjne sektory przemysłu? Jak rozpoczynające działalność gospodarczą przedsiębiorstwa ekologiczne mogą w nim prosperować? Dolina technologii ekologicznych w Styrii dowiodła, że dzięki pewnej dozie wyobraźni i B+R, zarówno przemysł ciężki, jak i entuzjastycznie nastawione przedsiębiorstwa wchodzące na rynek mogą znaleźć swoje miejsce w zielonej rewolucji.

Styria w Austrii, główna lokalizacja technologii ekologicznych na świecie, była zaledwie 20 lat temu krainą umierającego hutnictwa. W czasie kryzysu stalowego w latach 90. region poczynił znaczne inwestycje w B+R, umożliwiając dużym producentom stali zmianę obszarów specjalizacji i zaangażowanie się w technologie ekologiczne.
Obecnie Styria nadal jest producentem stali, którą wykorzystuje się jednakże w technologiach ekologicznych. Region może pochwalić się obecnie większą liczbą czołowych przedsiębiorstw z branży technologii ekologicznych, położonych w odległości zaledwie jednej godziny jazdy samochodem, niż jakiekolwiek inne miejsce na świecie.

Bernhard Puttinger z klastra ECO World Styria opowiadał w tym miesiącu na konferencji "Zielony tydzień" o ewolucji Styrii. "Tradycyjnie był to region stali. Nadal jesteśmy producentem stali, ale teraz służy ona do wytwarzania maszyn i urządzeń na potrzeby technologii ekologicznych. Na przykład maszyny do recyklingu zużytego szkła, maszyny do przerzucania kompostu itp. Producenci rozwinęli się wraz z silnym naciskiem na B+R, łącząc między innymi stal z czujnikami".

To przejście od przemysłu ciężkiego do produkcji opartej na wiedzy ze strategicznym akcentem na technologie ekologiczne zbiegło się z przekształceniem Styrii w pionierski region recyklingu, energii wodnej, biomasy i energii słonecznej.

W ramach klastra ECO w Styrii, 200 przedsiębiorstw i ośrodków badawczych pracuje nad ekologicznymi i czystymi rozwiązaniami technologicznymi. Klaster wspomaga innowacje poprzez inicjatywy takie jak sojusz naukowy na rzecz technologii ekologicznych, w który zaangażowanych jest 1.200 badaczy, czy klub innowatorów, gromadzący przedstawicieli środowiska przemysłowego i akademickiego w celu rozwiązywania problemów B+R.

W jaki sposób świat biznesu, instytucje i regiony mogą stwarzać środowisko takie jak w Styrii? Bernhard Puttinger zaapelował o nowe modele biznesowe, odzwierciedlające odmienne realia technologii ekologicznych oraz o lepsze zrozumienie ze strony instytucji finansowych. "Z mojego punktu widzenia ważne jest szkolenie banków w lepszym zarządzaniu ryzykiem, aby mogły prawidłowo je obliczać". Dodał, że "kluczowe znaczenie" ma przyjęcie podatków ekologicznych.

"Dolina technologii ekologicznych" może wieść prym, ale nie jest jedyna w Europie. W ramach inicjatywy Europe INNOVA Komisji Europejskiej, klaster ECO jest członkiem ECOCLUP (Eco-innovative cluster partnership for growth and internationalisation). Ta ponadregionalna sieć europejskich przedsiębiorstw z sektora inżynierii środowiska skupia 13 europejskich klastrów inżynierii środowiska z 10 krajów. Jednoczy ponad 3.500 przedsiębiorstw oraz 430 instytucji badawczych w celu zacieśniania partnerstwa i podejmowania projektów.

Dane ze Styrii są jednoznaczne: 25% zużywanej w Styrii energii pochodzi z odnawialnych źródeł, a wskaźnik recyklingu w regionie wynosi 70% i jest najwyższy w Europie. W ciągu sześciu lat przedsiębiorstwa utworzyły 7.500 nowych miejsc pracy w sektorze technologii ekologicznych, a styryjskie produkty zaoszczędziły w ciągu pięciu lat 40 mln ton CO2 na świecie.

Trudno się dziwić, że Przewodniczący Komisji, José Manuel Barroso, jest pod wrażeniem. Zwrócił wcześniej uwagę na sukces "doliny technologii ekologicznych", stwierdzając: "[ECO World Styria] pokazuje [...] jak możemy wzmacniać synergie między biznesem a środowiskiem akademickim w innowacyjnych sektorach".

Więcej informacji: Zielony Tydzień

Źródło: CORDIS, UE


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365