Informatyczną aplikację, która pozwoli efektywniej zaplanować podróż, opracowali łódzcy studenci. Młodzi informatycy określają swój pomysł jako "współczesną wersję CB-radia". Po skomercjalizowaniu pomysłu kierowcy będą mogli rozmawiać ze sobą za pomocą smartfona podłączonego do internetu - wymieniać informacje o korkach, kolejkach przy bramkach na autostradzie, wypadkach. Otrzymają też oficjalne komunikaty o utrudnieniach w ruchu.
Studenci pracowali na praktykach pod patronatem firmy Microsoft w laboratoriach Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej. Ich celem było stworzenie aplikacji, która wprowadzi nowy wymiar komunikacji głosowej, przystosowanej do potrzeb nowoczesnego społeczeństwa. Wyniki prac zostaną przez firmę wprowadzone na rynek.
"To taka współczesna wersja CB-radia. Kierowcy mogą porozumiewać się ze sobą poprzez komunikaty głosowe, przy czym sami ustalają, w jakim promieniu chcą być słyszani. Użytkownicy dostaną też oficjalne informacje o utrudnieniach w ruchu, bez potrzeby szukania ich samodzielnie w internecie. Dowiedzą się także np. o długości kolejek na bramkach autostradowych, dzięki temu lepiej zaplanują swoją podróż" - mówi Mateusz Witomski, student informatyki na Politechnice Łódzkiej.
freedigitalphotos.net
Zespół zdecydował się także na dostosowanie aplikacji do potrzeb osób podróżujących innymi środkami transportu. "Doszliśmy do wniosku, że od takiego programu tylko krok do komunikatora, który będzie transmitował na odległość informacje słyszalne na dworcach kolejowych, autobusowych czy lotniczych" - wyjaśnia Sylwana Kaźmierska, studentka analityki gospodarczej Uniwersytetu Łódzkiego.
Projekt zyskał nazwę Mercudio. Jest to połączenie imienia rzymskiego boga Merkurego, mitycznego posłańca wiadomości oraz słowa "audio". Pod tą nazwą aplikacja będzie widoczna w sklepach internetowych. Prace przebiegające pod patronatem firmy Microsoft wspiera firma absolwenta i doktoranta Politechniki Łódzkiej, Marcin Franc-IT Consulting.
Twórcom zależy, by aplikacja była prosta i intuicyjna w obsłudze. Dla sprawnego działania komunikatora ważne jest również, by jak najwięcej osób używało aplikacji równocześnie. Tak więc poza wersją dla systemu Windows Phone 8.1 zespół opracowuje także aplikacje na platformy takie jak Android, czy iOS, poszerzając grono jej potencjalnych użytkowników. Do jej użytkowania mają także zachęcić dodatkowe funkcjonalności - aplikacja może stanowić również nową formę inicjalizowania komunikacji (np. w poszukiwaniu nowych znajomości), a dzięki sygnałowi GPS umożliwia sprawdzenie odległości dzielącej użytkownika od jego rozmówców.
PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl |