Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.454.995 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Despotyzmy z reguły wykrzykują o własnych krzywdach, wydaje im się podejrzane, że inaczej myślący korzystają z przywileju oddychania świeżym powietrzem i chodzenia na dwóch nogach. Prawidła zdrowego rozsądku nie obowiązują w Ciemnogrodach".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Historia
Popularnonaukowa publikacja o handlu w średniowiecznej Polsce (05-03-2015)

Targi, jarmarki i odpusty parafialne były najważniejszymi wydarzeniami w życiu lokalnych społeczności średniowiecznej Europy. O ich początkach, a także o tym, co wspólnego z handlem mieli wikingowie można m.in. przeczytać w najnowszej książce, która jest zapisem wykładów wygłoszonych w czasie X Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie w 2014 r.

Książka ukazała się wspólnym nakładem Starostwa Powiatowego w Słupcy i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, które są jednocześnie jednymi z wielu organizatorów lądzkiego festiwalu.

Na zbiór składa się pięć rozdziałów. Otwiera go wykład profesora Zbyszko Górczaka omawiający początki targów i jarmarków w średniowiecznej Europie oraz ich znaczenie dla rozwoju ówczesnej gospodarki. O tym, że handel był jednym z podstawowych zajęć wikingów przypomina prof. Władysław Duczko. Z kolei prof. Krzysztof Bracha podjął temat słowiańskiego święta "stado", które odbywało się w czasie zbliżonym do kościelnych Zielonych Świątek. Jego reliktowe przeżytki autor dostrzega również we współczesnym folklorze. Tym samym znajduje dowód ciągłości niektórych tradycji festynowych, ale odbywających się już w zmienionej formie.

Ostatnie dwa teksty, których autorami są prof. Piotr Boroń i dr Tadeusz Szczurek, opisują środki płatnicze stosowane przez dawnych Słowian przy zawieraniu transakcji handlowych. Oprócz monet, rolę taką mogły pełnić inne przedmioty, często nie mające zastosowania w codziennych zajęciach - przekonują naukowcy.

Ląd w powiecie słupeckim, miejsce, w którym od dziesięciu lat odbywają się latem festiwale, odegrał znaczącą rolę w dziejach Polski. Od X wieku istniał tam gród, który był świadkiem narodzin polskiej państwowości. Pod koniec XII wieku w Lądzie powstał klasztor cystersów, który uważany jest za najstarsze opactwo tego zgromadzenia w Polsce. Dzięki współpracy naukowców, muzealników, samorządowców oraz lokalnych aktywistów, narodziła się koncepcja corocznej imprezy o charakterze edukacyjnym i kulturalnym w tym miejscu. Wśród najważniejszych punktów programu są wystawy, koncerty muzyki dawnej bądź inspirowanej folklorem słowiańskim, pokazy filmów, spektakle teatralne, inscenizacje historyczne, prezentacje dawnych rzemiosł i walk oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także wykłady popularnonaukowe, których zapis tradycyjnie ukazuje się drukiem.

Książkę pt. Targi, jarmarki i odpusty można nieodpłatnie pobrać w formacie PDF ze strony Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Publikacja ukazała się pod redakcją dr. Michała Brzostowicza, dr. Maciej Przybyła i Jacka Wrzesińskiego.

PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365