Złota myśl Racjonalisty: W etosie humanistycznym nie ceni się wysoko gotowości do stosowania się przez kogoś do wydanego przez jakąś potężną władzę zakazu, którego racjonalność nie jest dla danej osoby uchwytna, tak że u podłoża posłuszeństwa leży jedynie albo strach albo czołobitność.
Technika KGHM zbudowało w Głogowie największy na świecie piec zawiesinowy (29-01-2017)
W Głogowie na Dolnym Śląsku powstał największy i najnowocześniejszy na świecie piec do wytopu miedzi - tzw. zawiesinowy (flash smelting). To przełomowy moment w historii polskiej metalurgii. Skończyła się epoka technologii, wywodzącej się jeszcze ze starożytnych dymarek. Zastosowanie technologii zawiesinowej postawi polskie hutnictwo w czołówce światowych producentów miedzi gwarantując obniżenie kosztów przerobu oraz stworzy możliwości większego odzysku cennych metali towarzyszących. Koszt inwestycji wyniósł 2,5 mld zł.
Takiej drugiej huty nie ma, nie ma też takiej skali inwestycji w tej branży. Ma wysokość prawie dwóch wieżowców. Całość wygląda jak budowa egipskiej piramidy, wokół tysiące budowniczych. W szczytowym okresie nad inwestycją pracowało 800 projektantów. Wnętrze pieca zawiesinowego wygląda jak przeciwatomowy bunkier, a elektrycznego jak wyrzutnia rakiet. I w jednym, i w drugim przypadku wrażenie jest porażające. I badaczom, turystom pozostaje tylko pełne niedowierzania pytanie: jak oni to zrobili?
Jakie mają być profity z nowej technologii? Umożliwia wytop miedzi w czystszej postaci, obniża koszty produkcji miedzi o 10%, zwiększa wydajność pracy a zmniejsza obciążenie środowiska: będziemy emitować do atmosfery 89 proc. pyłów mniej, ołowiu prawie 10 proc., arsenu 71 proc., dwutlenku siarki 81 proc. Taki piec można bez ryzyka wykorzystywać nawet tylko w 50 proc., gdy np. mamy ograniczony dostęp do koncentratu. Piece szybowe musiały być wykorzystywane na maksimum. Taka elastyczność nowej instalacji jest bardzo korzystna. Poza tym jest jeszcze jeden bardzo ważny powód, aby pozbyć się z cyklu produkcyjnego pieców szybowych. Brykiety, które są wsadem do pieców szybowych, wytwarza się z udziałem ługu posulfitowego. W Polsce nie produkuje się go, jest sprowadzany z zagranicy, a jego ceny ciągle rosną. Z piecem zawiesinowym takich problemów nie ma.
- KGHM wkracza w nową erę działalności, stając się liderem nie tylko pod względem wydobycia, ale również liderem wyznaczającym trendy innowacyjne i technologiczne. Ta unikalna technologia pieca zawiesinowego jest obecnie wykorzystywana jedynie w trzech miejscach na świecie - jednym z nich jest właśnie Głogów, gdzie nowy piec jest największy na świecie - powiedział prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki, podkreślając, że inwestycja powstała w oparciu o polską myśl technologiczną.
Źródło: Gazeta Lubuska, Money.pl, BiznesAlert, Przegląd