Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.444.711 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 700 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Cała teologia tego papieża sprowadzała się do tego, że nie wolno zakładać gumy na fiuta. Jan Paweł II obrażał Boga swą małostkowością."
 Prawo » Prawo wyznaniowe » Dawne prawo wyznaniowe » Okres I RP

Przywilej łęczycki z 1180 r.

Aleksander biskup, sługa sług bożych (przesyła) ukochanemu synowi, szlachetnemu mężowi Kazimierzowi, księcia Polski, pozdrowienia i apostolskie błogosławieństwo. Ze strony Twe wielmożności doniesiono nam, że za radcą arcybiskupa i biskupów Polski oraz książąt ziemi odjąłeś od Kościoła i osób stanu duchownego niektóre nadużycia i bezprawia zwyczajem wyrządzone, stanowiąc, że dobra zmarłych biskupów nie będą już więcej konfiskowane. Postanowiono także jeśli ktoś położywszy rękę na rzeczach zmarłego biskupa, trzymany będzie węzłami klątwy; ani też aby nie waży się  żaden z grabieżców zmarłego biskupa, dopóki nie uzyska błogosławieństwa rozgrzeszenia po zwróceniu rzeczy zabranych. Zniosłeś zaś radą duchownych i świeckich zwyczaj, który był zachowany przez książąt ziem — mianowicie (ten), że dokądkolwiek oni udawali się podróżując z wystawnym orszakiem, opróżniali spichlerze biednych, a jeśli niekiedy wynikła potrzeba załatwienia między nieobecnymi chociaż drobnej jakiejś sprawy, niegodziwi słudzy rozjeżdżając po wsiach porywali skądkolwiek konie i bądź to ochwacali  je w biegu, bądź też całkowicie zajeżdżali na śmierć. Stąd — ponieważ żądasz, aby twoje, zarówno sprawiedliwe, jak i szlachetne postanowienie potwierdzone zostało naszą powagą, my przychylając się do słusznego (tego) żądania — wyżej wymienione postanowienie, jak to w autentycznym piśmie w tym przedmiocie jest zawarte, potwierdzamy władzą apostolską i wzmacniamy ochroną niniejszego pisma zakazując pod groźbą klątwy, aby nikt nie ośmielił się postanowienie to naruszyć z jakiejkolwiek bądź przyczyny. Nikomu zaś z ludzi nie będzie wolno tego dokumentu naszego zatwierdzenia podważyć lub przeciwstawić mu się z bezczelną śmiałością.  Jeśli zaś ktoś odważyłby się tego dokonać, niech wie, że ściągnie na siebie  gniew Boga wszechmogącego i jego błogosławionych apostołów, Piotra i Pawła. 

Datum Tusculiani V Kalendas aprilis w 21 roku pontyfikatu.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Przywilej borzykowski z 1210 r
Przywilej nieszawski - fragmenty

 Dodaj komentarz do strony..   


« Okres I RP   (Publikacja: 15-05-2002 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 44 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365