|
Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty: | | |
|
|
|
|
Religie i sekty » Islam » Krytyka religii
Atheo Coming Out Islam [3] Autor tekstu: Arzu Toker
Tłumaczenie: Elżbieta Binswanger-Stefańska
Mahomet postawił mężczyzn nad kobietami i tym sposobem ich także uczynił niewolnikami. Bo w jego hierarchii mężczyzna też jest tylko nędznym sługą Boga, musi bez szemrania zginać
kark przed Bogiem i jego wysłannikami, a znaczy to Mahometem we własnej osobie. Poprzez to, że Mahomet ubezwłasnowolnił mężczyznę poza murami jego własnego domu, że ustanowił go „nikim", choć we własnym domu mógł być „królem", spowodował w konsekwencji, że mężczyzna chętnie zaakceptował sytuację kobiety. Dokładnie te wersety, które mówią o ucisku kobiety, są równocześnie wersetami, które degradują mężczyznę, odczłowieczają. Sura Al-Nisa, werset 34 to świetny przykład na to: "Mężczyźni stoją nad kobietami ze względu na to, że Bóg dał wyższość jednym nad drugimi (...) I napominajcie te, których nieposłuszeństwa się boicie, pozostawiajcie je w łożach i bijcie je! ..." [ 21 ] Bogobojność mężczyzn powoduje, że, z bożym błogosławieństwem, biją kobiety, istoty, które kochają, z którymi mają dzieci i z którymi dożywają starości. Nie mówiąc o tym, że mężczyzna w islamie zredukowany jest do tępego rozpłodnika podniecającego się już na sam widok rozpuszczonych włosów. Dorosły, odpowiedzialny, rozumny mężczyzna wie jak się obchodzić z własną seksualnością. Także ci mężczyźni, którzy przypadkowo przyszli na świat w islamie, powinni sobie z tym radzić, jeśli się tego od nich będzie oczekiwać.
Apeluję do mężczyzn: powiedzcie NIE islamowi! Powiedzcie „nie" pozbawianiu was człowieczeństwa. Nagrodą byłaby prawdziwa towarzyszka życia, równouprawniona partnerka. Kto nad to przedkłada posłuszną rozkazom niewolnicę, ten nie sięga nawet pierwszych stopni kultury i cywilizacji.
9. Kobiety: Zniewolenie nawet w nieistniejących zaświatach
Obiecana przepustka do raju ma w przypadku kobiet wysoką cenę: kobieta musi nadal usługiwać mężczyźnie
[ 22 ], zadowalać go, być mu posłuszną, zaspokajać jego instynkty. Ale nawet jeśli robi to bez zarzutu, próg tego wydumanego miejsca ma prawo przekroczyć tylko za zezwoleniem męża. Żony są przecież zaledwie "przejściowymi kobietami, tu, na ziemi", prawdziwymi kobietami dla mężczyzn są hurysy [ 23 ]. Pod każdym względem lepsze od „ziemskich" kobiet i dlatego ważniejsze [ 24 ].
Opisy raju w surach „En-Nebe", „El-Vakia" i „e'd-Dehr" dokładnie to ukazują. En-Nebe przyznaje mężczyznom „dziewczęta o skromnym spojrzeniu, jednakowego wieku z nabrzmiałymi piersiami" "i kielichem wina..." Sura El-Vakia obiecuje „Zmysłowe ogrody", „i wielkookie hurysy do dyspozycji", „piękne jak perły…"
Wszystko to świadczy o tym, że wiernych muzułmańskich kobiet nie oczekuje w niebie wymarzony odpoczynek i szczęście a swoich mężów znajdą w ramionach hurys, o wiele chętniej tam przebywających.
10. Muzułmański obraz człowieka: niewdzięczna rola istoty zmuszonej do absolutnego posłuszeństwa
Mahomet w wielu miejscach podkreśla, że człowiek jest z gruntu istotą marną. Najczęściej określa się człowieka w Koranie jako: obłudnika, dzikiego osła, przeklętą kreaturę! Jakże jest niewdzięczny, niewierny. Niezliczoną ilość razy zadaje mu się to jedno pytanie: „Ileż to razy zaprzeczacie wszystkim dobrodziejstwom waszego Pana!"
Człowiek jest w oczach Mahometa niewdzięczną istotą zobligowaną do absolutnego posłuszeństwa, którą należy karać w imię dziwnie pokrętnej boskiej „sprawiedliwości". Temu wyobrażeniu przeciwstawiam ideę postawy z uniesioną głową świadomego siebie mieszkańca ziemi, obraz człowieka z otwartym umysłem krytycznie podchodzącego do wszelkiego rodzaju niesprawdzonych hipotez w miejsce ślepego posłuszeństwa archaicznym wymysłom.
Uwaga na zakończenie
We wschodnim Jemenie, w miejscowości o nazwie Hadramut [ 25 ], żyło kiedyś pewne arabskie plemię. Arabskie źródła, które mówią o chorobie Mahometa, podają, że tamtejsze kobiety z niecierpliwością oczekiwały na wiadomość o śmierci proroka. Kiedy nadeszła, pomalowały sobie paznokcie henną oraz oddały się zabawie z muzyką i tańcami. Powodem ich radowania się i świętowania była nadzieja, że oto kończy się okres braku wolności i praw kobiet, ich systematycznego poniżania. Abu Bekr, następca Mahometa, rozkazał poucinać im, a także ich obrońcom, naprzemiennie dłonie i stopy, oraz powyrywać wszystkie zęby.
Wspominam kobiety z Hadramut z wielkim szacunkiem [ 26 ]. Pracujmy nad tym, by ich nadzieje stały się wreszcie rzeczywistością. Półtora tysiąca lat szalone pomysły tego archaicznego boskiego siepacza Mahometa zaćmiły umysły i siały niezgodę w świecie. Przyszedł czas położyć temu kres.
Wstęp, tłumaczenie i przypisy: Elżbieta Binswanger-Stefańska
1 2 3
Przypisy: [ 21 ] Cały werset 4:34: "Mężczyźni stoją nad kobietami ze względu na to, że Bóg dał wyższość jednym nad drugimi, i ze względu na to, że oni rozdają ze swojego majątku. Przeto cnotliwe kobiety są pokorne i zachowują w skrytości to, co zachował Bóg. I napominajcie te, których nieposłuszeństwa się boicie, pozostawiajcie je w łożach i bijcie je! A jeśli są wam posłuszne, to starajcie się nie stosować do nich przymusu. Zaprawdę, Bóg jest wzniosły, wielki!" [ 22 ] 37:45, 46: „Będą wokół nich krążyć z pucharem napoju ze źródła" / „Czystego — rozkoszy dla pijących." [ 23 ] 37:48, 49: „I przy nich będą dziewice skromnie patrzące, o dużych oczach" / „Podobne do pereł ukrytych"; 38:52: „I będą mieli dziewczęta o skromnym spojrzeniu, jednakowego wieku"; 44:51, 52, 53, 54: „Zaprawdę, bogobojni będą przebywać w miejscu bezpiecznym" / „Wśród ogrodów i źródeł," / "Ubrani w atłas i brokat, zwróceni do siebie twarzami." / „Tak będzie! I połączymy ich w pary z hurysami o wielkich oczach."; 52:20: Wypoczywając wyciągnięci na łożach, ustawionych rzędami!" My damy im za żony hurysy o wielkich oczach." [ 24 ] 55:56: "Będą tam dziewice o skromnym spojrzeniu, których nie dotknął przed nimi ani żaden człowiek, ani dżin." [ 25 ] Rzym na tle reszty świata: Imperium Romanum nie było jedyną cywilizacją istniejącą w okresie I-II w. n.e. Kontaktował się z cywilizacjami Azji i Afryki oraz z ludami barbarzyńskimi poprzez handel, wojny i kontakty dyplomatyczne. (...) W tym czasie w południowej Arabii istniały arabskie królestwa: Szeba, Kataban, Himjar, Hadramut. Ich władcy osiągali ogromne dochody na handlu z Rzymem i Indiami. Sprzedawano kadzidło, pachnidła i przyprawy. Obszar ten stanowił bogatą i rozwiniętą cywilizację. Reszta Półwyspu Arabskiego była w tym czasie zamieszkana przez koczownicze plemiona;
wg. [ 26 ] Arzu Toker opisuje szczegółowiej to wydarzenie w artykule pt. „Mohammets Rache" („Zemsta Mahometa") w tygodniku „Freitag", nr 3, z 11.1.2002, kobiety Orientu w czasach przed Mahometem miały więcej praw, mogły uprawiać handel, ubierać się jak chciały, wybierać sobie mężów;
więcej w języku niemieckim tutaj. « Krytyka religii (Publikacja: 09-08-2007 Ostatnia zmiana: 16-12-2010)
Arzu TokerUr. 1952 w Halfeti, Turcja, od 1974 mieszka w Niemczech, pedagog socjalny, publicystka i dziennikarka polityczna, tłumaczka i prezenterka telewizyjna, doradca interkulturalnych zespołów i wychowawca mediatorów, aktorka performacji teatralnych, laureatka turecko-greckiej pokojowej nagrody "Abdi-Ipecti-Preis" (1998, razem z Niki Eidneier), wiceprezes Rady Centralnej Ex-Muzułmanów w Niemczech, ma dwoje dorosłych dzieci, przeważnie mieszka w Kolonii. Strona www autora
| Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl.
Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie,
bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w
kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.str. 5501 |
|