Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Zapomniane dzieje Polski Dziedzina: Historia Autor: Mariusz Agnosiewicz Miejsce i rok wydania: Listopad 2014 Wydawca: Racjonalista.pl Liczba stron: 350 Wymiary: 14x20 cm ISBN: 978-83-625030-9-4 Okładka: Miękka Ilustracje: Tak Cena: 36,00 zł (bez rabatów)
Opis Zapomniane dzieje Polski nie tyle odkrywają jakąś sekretną historię naszego kraju, co przede wszystkim wydobywają te wątki, które zazwyczaj ignorowane lub lekceważone są przez współczesne narracje historiograficzne, zdominowane przez dwie siły deformujące: „historiograficzne biczownictwo” oraz gloryfikację i koncentrację na najbardziej autodestruktywnych epizodach historycznych. Historia Polski nie musi być pasmem upadków i martyrologii. Zawiera ona wiele kart wybitnych (i jednocześnie konstruktywnych), które jednak często nie są doceniane i właściwie rozumiane. Zapomniana historia Polski to także inne spojrzenie na wiele dobrze znanych faktów historycznych.
Nie jest to jednak „pokrzepienie serc” za pomocą historii. Główną ideą przyświecającą autorowi jest antyczna dyrektywa: „Historia est magistra vitae”. Historia nie służy do gromadzenia faktów i ciekawostek, lecz nade wszystko do nauki rozumienia wielkich procesów cywilizacyjnych, kulturowych i społecznych. Historia musi być nauczycielką życia.
Dążę do historiografii rozumiejącej w miejsce faktograficznej. Istotniejsze jest dla mnie to, by rozumieć procesy historyczne, niż formułowanie kolejnej narracji kronikarsko-faktograficznej. Z faktów historycznych powinny wyłaniać się procesy - tak, by budować zalążki historiozoficznego myślenia predyktywnego. Historia jest nauczycielką życia wówczas, kiedy daje nam lekcje do wykorzystania w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości. Historia Polski jest skarbnicą tego rodzaju.
Za duży nacisk kładzie się na historii królów i wojen, za mało z kolei uwagi poświęca się gospodarce, religii i geopolityce. Za bardzo nasza historia koncentruje się wokół bitew (militarnych, bo już nie ekonomicznych), a za mało wokół różnych Związków Jaszczurzych, dymarek, kopalń, a nawet etosów. Nie na polach bitewnych rozstrzygały się dzieje, nie dominująco przynajmniej. Nie dewaluuję zwycięstw militarnych, tyle że ich korzyści polityczne dla Polski często były niewielkie lub zgoła żadne. Polska jest krajem tak bogatym w surowce naturalne, że siłę naszego państwa najlepiej buduje pokój i uruchamianie potencjału ziem polskich. A do tego potrzeba odpowiedniej geopolityki.
Renesans był apogeum historii Polski, esencją tego, co najlepsze w polskim dziedzictwie
Spis rozdziałów:
I. Wstęp: Dzieje potęgi i upadku . 7
II. Najstarsze korzenie, legendy i wierzenia . 11
III. Rewolucja religijna w państwie Mieszka . 23
IV. Dlaczego polscy rycerze nie chcieli być krzyżowcami? . 30
V. Zapomniana karta bizantyjsko-słowiańskich dziejów Polski ... 33
VII. Divide et impera czyli rozbicie dzielnicowe 102
VIII. 1241 – „pierwszy Katyń” i jego konsekwencje 113
IX. Górnictwo – kluczowa siła dawnej Polski .. 120
X. Kapłanki i wieszczki zostają zakonnicami . 129
XI. Kazimierz Wielki czyli słowiański renesans Polski . 132
XIII. Zygmunt Luksemburski: dziecko wyszehradzkie, ojciec Renesansu
XIV. Krucjata warneńska i upadek Jagiellonów . 191
XV. Złoty Wiek polskiego Renesansu . 195
XVI. Przyczyny i proces upadku Rzeczypospolitej . 213
XVII. Tajemna historia Polski . 289
XVIII. Mit braku Oświecenia w Polsce . 306
XIX. Fenomen odrodzenia narodowego . 322
XX. Zakończenie: Historia Est Magistra Vitae . 349Podziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2014-12-05 - drewniak Bardzo nietypowe, ciekawe podejście do historii Polski! Polecam!
2015-02-18 - algonkin Książka znakomita. Dla mnie odkrywcza. Polecam.
2015-04-02 - fanumaktura Bardzo podoba mi się grafika, ta okładka jest świetna !
Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:Dzieło polskiego Oświecenia wykuwano w kuźnicach, nie w salonach literackich