Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.496.016 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 705 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Wolę błędy entuzjasty od obojętności mędrca.
Komentarze do strony Media jako forma postreligii

Dodaj swój komentarz…
Jacholek - Ewolucja mózgu
Ewolucja biologiczna nie nadąża za ewolucja społeczną a jak wiadomo natura nie lubi próżni (horror vacui) stąd te substytuty wierzeń o charakterze religijnym w różnych postaciach. Najnowszy przykład kreowania polskiego półboga to kopacz piłki Lewandowski, którego nagminnie już wykorzystują różni reklamodawcy. A propos reklam to jest to jedna z najbardziej wulgarnych form indoktrynacji wykorzystującej cynicznie wiedzę z zakresu neurobiologii.
Autor: Jacholek  Dodano: 13-06-2016
Reklama
Lipiński
Religie, filozofie, normy , to niezbędne elementy naszej cywilizacji od momentu kiedy nasi pra-przodkowie zaczęli zastanawiać się nad organizacją życia pierwszych społeczeństw. Nie ważne, że były to grupy liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników. Zamykanie się na ostatnich dwóch tysiącleciach lub ostatnim stuleciu jest elementarną nieścisłością w rozumowaniu.
Proponuję autorowi ćwiczenie - wypisać przymiotniki opisujące religię i media. Jeśli będą miały dużą zbieżność to znaczy że wykonują podobne zadania.
Z drugiej strony, jak pokazuje nam neurobiologia całe nasze "małpowanie" podążanie za trendami , itp (nie ważne czy w religii czy w mediach) jest funkcją naszego mózgu. Funkcją w dużej mierze opartą na neuronach lustrzanych.
Autor: Lipiński  Dodano: 30-05-2016
klawik
Media to nie forma religii, tak jak ambona ze zdjęcia, wiadomości to tylko narzędzie do kreowania ludzkich zachowań czy właśnie religii. Media same w sobie nią nie są.
Autor: klawik  Dodano: 30-05-2016
Tomasz Badura
,,Społeczeństwo ugruntowane w kulturze religijnej zostało nagle pozbawione bodźców niegdyś dostarczanych niegdyś przez religię''

Może nie tyle pozbawione bodźców, co okazały się one ( bodźce) już niewystarczające dla pokoleń końca drugiego tysiącelecia. Natura nie lubi próżni więc prędzej czy później jakieś nowe prądy myslowe o sile równej tym religijnym z przed ponad 2 tysięcy lat zawładną masami. Byc może ponownie będą to jakieś cuda niewidy, tyle, że w innej juz formie, a byc może obecne wierzenia przepoczwarzą się w jakiś inny twór. Do tego czasu ludzkie umysły przepełnione będą takim bajzlem światopoglądowym jaki mamy obecnie, lub - co coraz bardziej powszechne - obejdą się bez wyrażania jakiegokolwiek poglądu na świat.
Autor: Tomasz Badura  Dodano: 29-05-2016
Klopton - Głębiej.  0 na 2
To zjawisko jest o wiele głębsze niż się tutaj w tekście sugeruje. "Science by media" to bardzo poważny problem, wciskanie masom teorii naukowych (czyli pewnej zgody większości co do prawdopodobieństwa hipotez) jako faktów i prawd objawionych jest elementarną podstawą współczesnej edukacji, nawet na poziomach najwyższych, jak i podstawą popularyzacji wiedzy, w niby profesjonalnych mediach branżowych. Jak odniesiemy się do słownika i przyglądniemy takiemu pojęciu jak -edukacja- czy też zastanowimy się co ma oznaczać -rzeczowe i merytoryczne przekazywanie informacji- to okaże się że wszyscy (z portalem Racjonalista włącznie) świadomie lub nie uczestniczą w rozpowszechnianiu półprawd, bzdur i zbiorowych urojeń.
Jedyny wyjątek to personalne blogi, gdyż tam wiemy że mamy do czynienia z opinią jak z każdą inną, nie można w nią wierzyć, rozważamy ją samodzielnie i albo rozumiemy autora opinii i się zgadzamy albo i nie.

Polecam zapoznać się z tym co ma do powiedzenia w temacie Noam Chomsky lub taki pan jak David Icke.
Autor: Klopton  Dodano: 27-05-2016
Poltiser - 10 lat za późno...
Ten artykuł miałby sens 10 lat temu ale nie teraz. Po "tea party" i kilku tysiącach europejskich ochotników walczących w szeregach Państwa Islamskiego, nawrót "dulszczyzny" w naszym kraju, przytaczane argumenty mijają się z rzeczywistością...
Polecam Kate Tempest, dziewczyna, raper z Londynu, w swoich tekstach odpowiada na podobne rojenia o odejściu religii...
Religia to nie tylko bajkowe opowieści o Jezusie i Świętych, to również wiara w "niewidzialną rękę rynku" i inne bzdury...
Jak słusznie pisze Harari, najsilniejszą religią wszystkich obecnie żyjących ludzi jest wiara w wartość (umowną) pieniądza... To powszechna religia Naszych Czasów.

Serdecznie pozdrawiam i życzę lepszych mediów.

PS. Pierwszym, który w Europie opisał rolę mediów w Kościele był Feuerbach... bardzo lubiłem jego wypociny... był wyjątkowo spostrzegawczy!
</span>
Autor: Poltiser  Dodano: 26-05-2016

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365