Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.452.072 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Paweł zdawał sobie sprawę z tego, że próba przełamania tej kultury uniżoności nie ma sensu, że jej złamanie wymagałoby pogwałcenia tabu, że ten język to świat, z którego nie daje się uciec, świat czapki miętoszonej w ręku w obliczu proboszcza, policjanta, urzędnika, świat niewiary w partnerstwo, w którym idea społeczeństwa obywatelskiego jest groteską."

Dodaj swój komentarz…
Mariusz Agnosiewicz - odpowiedź autora
ARN:
Podstawowe źródła to: jego ksiązki: MOJ ZYCIORYS NAUKOWY i PISMA PEDAGOGICZNE (3 tomy), dodatkowo moja ksiązka: NAUCZYCIELE (rozdział o Dobrowolskim).
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 22-06-2008
Reklama
Stanisław Hałewer - Prośba do Autora.
Przede wszystkim dziękuję za bardzo ciekawy artykuł! O Dobrowolskim niewiele słyszałem i na podstawie tego co Pan pisze chciałbym się dokładniej zapoznać z jego ideami. Szczególnie zaciekawił mnie stosunek Dobrowolskiego do "filozofii" – rozumiem, że uważał on ją za podrzędną w stosunku do "naukotechniki". Uważam tę ideę za niezwykle interesującą i mimo, że jak zrozumiałem, nie jest Pan zwolennikiem tego poglądu chcę Pana prosić o wskazanie mi tych prac Dobrowolskiego, w których o tym pisze. Byłbym również zobowiązany gdyby wskazał mi Pan miejsca gdzie z tymi pracami mógłbym się zapoznać.
Autor: Stanisław Hałewer Dodano: 21-06-2008
kobieta - moje spotkanie z kognitywizmem
Dobrowolski to polski prekursor kognitywizmu. Vygotsky zyl i pracowal przeciez w Europie, wiec napewno byly jednostki juz wtedy, dla ktorych byla to cenna mysl. Rozwiniete kraje korzystaja, rozwijaja badania tego kierunku myslowego w pedagogice od lat 70-tych. Skandynawowie przeszczepili te idee na poczatku lat 90-tych z USA. Pamietam moja reakcje, kiedy przeczytalam w ksiazce C.Rogers`a, ze nie ma odroznienia pomiedzy "ja" subjektem i "ja" objektem jak zdefiniowali to James i Meads - fenomenologia. Wedlug Rogers`a jest to zorganizowana konstelacja umyslu: ja w relacji z innymi, z otoczeniem, plus samoocena i wartosci skladajace sie na obraz "ja". Nastepnie A. Bandura z definicja self-efficacy = wszystko zalezy od tego w jaki sposob oceniasz swoje zdolnosci do wykonania zadania czy rozwiazania danego problemu. Albo model hierarchii (Shavelson et al, 1976), obraz jednostki odzwierciedla ten swiat, w ktorym ona zyje: socialny, emocjonalny/uczuciowy, fizyczny wplyw na zachowanie jednostki i jej reakcje w danych sytuacjach -struktura obrazu "ja". Niekonczace sie dyskusje w pracy, Vygotsky jest dyskutowany dalej, teraz tysiace wypracowan do dyspozycji..
Dziekuje za artykul.
Pozdrawiam
Autor: kobieta Dodano: 21-06-2008
szmidt - Dziękuję za artykuł.
Cieszę się, że trafiłem na ten artykuł, bo do tej pory postać Dobrowolskiego znałem tylko z dzieł Micińskiego - a więc puszczoną przez pryzmat niesamowitej i dziwnej filozofii. A on był człowiekiem.
Autor: szmidt Dodano: 20-06-2008

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365