Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty:
Złota myśl Racjonalisty:
"Jeszcze Polska, jeszcze raz Polska. Co zrobimy z odzyskaną wolnością? Chwilowo przykościelni spierają się, czy nadal prosić Boga, żeby zwrócił ojczyznę wolną, czy żeby ją już teraz wolną zachował. Pan Bóg czeka na dalsze instrukcje. Zatroskani chcą, żebyśmy byli podobni do największej demokracji świata, czyli do Indii, Kaliszan nie widać, ci, którzy wczoraj handlowali dolarami pod kinem, budują..
Dodaj swój komentarz… szmidt - Dziękuję za artykuł. Cieszę się, że trafiłem na ten artykuł, bo do tej pory postać Dobrowolskiego znałem tylko z dzieł Micińskiego - a więc puszczoną przez pryzmat niesamowitej i dziwnej filozofii. A on był człowiekiem.
Autor: szmidt Dodano: 20-06-2008
Reklama
kobieta - moje spotkanie z kognitywizmem Dobrowolski to polski prekursor kognitywizmu. Vygotsky zyl i pracowal przeciez w Europie, wiec napewno byly jednostki juz wtedy, dla ktorych byla to cenna mysl. Rozwiniete kraje korzystaja, rozwijaja badania tego kierunku myslowego w pedagogice od lat 70-tych. Skandynawowie przeszczepili te idee na poczatku lat 90-tych z USA. Pamietam moja reakcje, kiedy przeczytalam w ksiazce C.Rogers`a, ze nie ma odroznienia pomiedzy "ja" subjektem i "ja" objektem jak zdefiniowali to James i Meads - fenomenologia. Wedlug Rogers`a jest to zorganizowana konstelacja umyslu: ja w relacji z innymi, z otoczeniem, plus samoocena i wartosci skladajace sie na obraz "ja". Nastepnie A. Bandura z definicja self-efficacy = wszystko zalezy od tego w jaki sposob oceniasz swoje zdolnosci do wykonania zadania czy rozwiazania danego problemu. Albo model hierarchii (Shavelson et al, 1976), obraz jednostki odzwierciedla ten swiat, w ktorym ona zyje: socialny, emocjonalny/uczuciowy, fizyczny wplyw na zachowanie jednostki i jej reakcje w danych sytuacjach -struktura obrazu "ja". Niekonczace sie dyskusje w pracy, Vygotsky jest dyskutowany dalej, teraz tysiace wypracowan do dyspozycji.. Dziekuje za artykul. Pozdrawiam
Autor: kobieta Dodano: 21-06-2008
Stanisław Hałewer - Prośba do Autora. Przede wszystkim dziękuję za bardzo ciekawy artykuł! O Dobrowolskim niewiele słyszałem i na podstawie tego co Pan pisze chciałbym się dokładniej zapoznać z jego ideami. Szczególnie zaciekawił mnie stosunek Dobrowolskiego do "filozofii" – rozumiem, że uważał on ją za podrzędną w stosunku do "naukotechniki". Uważam tę ideę za niezwykle interesującą i mimo, że jak zrozumiałem, nie jest Pan zwolennikiem tego poglądu chcę Pana prosić o wskazanie mi tych prac Dobrowolskiego, w których o tym pisze. Byłbym również zobowiązany gdyby wskazał mi Pan miejsca gdzie z tymi pracami mógłbym się zapoznać.
Autor: Stanisław Hałewer Dodano: 21-06-2008
Mariusz Agnosiewicz - odpowiedź autora ARN: Podstawowe źródła to: jego ksiązki: MOJ ZYCIORYS NAUKOWY i PISMA PEDAGOGICZNE (3 tomy), dodatkowo moja ksiązka: NAUCZYCIELE (rozdział o Dobrowolskim).
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 22-06-2008
Pokazuj komentarze od najnowszego Aby dodać komentarz, należy się zalogować Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto.. Reklama