Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.496.219 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 705 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Wszystkie religie są prawdziwe, ponieważ w każdej religii kryje się Prawda, ta sama, którą Natura wyryła w sercu każdego człowieka. Ale w każdej religii teologowie przesłaniają tę Prawdę swoimi dodatkami - dogmatami i obrzędami - które są źródłem niekończących się sporów, kontrowersji i wojen religijnych."

Dodaj swój komentarz…
Damian Jozefczyk - =]   4 na 4
Bardzo ciekawy artykul, laickia Europa, achh...rozmarzylem sie:)
Autor: Damian Jozefczyk  Dodano: 06-10-2010
Reklama
CHOLEWA - Dobrze się stało,   8 na 8
że Autorka przypomniała historię i wydarzenia współczesne związane z Watykanem oraz postawy antypapieskie. W mojej percepcji tekstu górowało pragnienie unicestwienia skurwysyńskiego państwa watykańskiego, pojawienie się sił Garibaldi II oraz sądu norymberskiego II, pieczętującego koniec tej kloaki z wymierzeniem sprawiedliwości.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 06-10-2010
Jacek Tabisz - Ciekawe   5 na 5
Bardzo ciekawa relacja, dziękuję za jej opublikowanie :). Spodobały mi się "marmurowe anioły, które niejedno widziały"! Te marmurowe posągi widziały dużo więcej, zaś w XIX wieku Państwo Kościelne było najbardziej zacofanym miejscem w Europie. Wiele rzeczy związanych z nowoczesnością było tam herezją (za którą karano, nieraz upiornie) ilość mnichów i mniszek na jednego mieszkańca była ogromna. Ludzie starali się uciec z tego kraju do biednych przecież, ale budzących nadzieję innych regionów Italii, jednakże rzeczy znane marmurowym aniołom trzymały ich na miejscu. O ciemnocie, okrucieństwie i prymitywizmie relacji społecznych w Państwie Papieskim pisał w XIX wieku Stendhal, wielki pisarz francuski zakochany we Włoszech i w niosących nadzieję na wolność czasach napoleońskich.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 06-10-2010
Pietrzyk - bez tytułu   8 na 8
Orwellowska fikcja ciałem się staje. Historia pisana na nowo tam i tu (vide kaczyzm). Pudrowanie kościelnych zbrodni, odwracanie kota ogonem i ciągłe larum, że kościół atakują. Winą za ten fakt obciążyć należy wiernych. I nie chodzi o tych talibów, którzy bezkrytycznie i bezrefleksyjnie podążają za swoimi guru. Chodzi o rzesze tych tradycyjnie religijnych, często wykształconych, których religijność stygnie a czasami zbliża się do zera bezwzględnego. Ich indyferentyzm religijny, dyktowany tradycją i wiarą ojców, istotnie wpływa na inne aspekty życia. Mało kto szuka prawdy, choć wielu chciałoby ją poznać. Ale po cholerę mi taka prawda, która rozwali w drobiazgi mój światopogląd i zmusi do rewizji poglądów i postaw? Może warto by w końcu poznać historię kościoła (innych religii również, szczególnie monoteistycznych) z innych, niż oficjalne źródeł? A trochę tego jest. Choćby "Kryminalna historia chrześcijaństwa" K.Deschnera. A Stendhal, Wolter, Russel, Eco i podobni, powinni na stałe, obligatoryjnie, znaleźć się na liście lektur obowiązkowych.
Autor: Pietrzyk  Dodano: 06-10-2010
de0_cbl - religia i "prawda"   4 na 4
"umiłowania prawdy" niestety (a możne na szczęście) nie jest czymś naturalnym wśród hierarchów kościelnych i tłumu bezmyślnych owieczek. 
kiedy słyszę z ich ust słowo "prawda" mam wrażenie jakbym przyglądał się komuś,  kto próbuje oderwane z ferrari logo przykleić do zardzewiałego malucha do którego wcześniej zaprzągł krowę.
religia nie może istnieć bez fałszu.  
Autor: de0_cbl  Dodano: 06-10-2010
RyszardW  -1 na 3
"Pragniemy tu wyrazić ubolewanie i najgłębsze zatroskanie treścią powyższych komentarzy. Troska nasza o dusze ich autorów najlepiej wyrażona zostanie,  gdy w sposób szczególny pomodlimy się razem, ukochani bracia i siostry, o ich opamiętanie w wojowaniu z matką naszą - kościołem apostolskim, a ich wrogim postawom przeciwstawimy (oczywiście - "w sposób szczególny", jak wszystko w naszym obecnym slangu) naszą chrześcijańską pokorę i trwanie w Prawdzie". Ba!
Autor: RyszardW  Dodano: 06-10-2010
Koraszewski - statystyki
Jak przedstawiają się "statystyki laicyzacji" we Włoszech? Co z naborem do seminariów, udziałem w praktykach religijnych, prowadzonymi przez Kościół szkołami? Wydarzenia ostatniego okresu musiały wpłynąć na postawy społeczne, ale niczego na ten temat nie czytałem. Może Pani wskazać jakieś materiały? 
Autor: Koraszewski  Dodano: 06-10-2010
CHOLEWA - W praktykach religijnych   2 na 2
nie jesteśmy ani lepsi ani gorsi.Owszem, jakieś statystyki przydałyby się. Zostałem zaskoczony istnieniem we Włoszech nadmuchiwanych kościołów, które można ustawiać na plażach; nie brakuje również nadmuchiwanych Jezusów. W Rosji z kolei mamy nadmuchiwany sprzęt pancerny. Ale robi się człowieka w balona.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 07-10-2010
agnieszka zakrzewicz   2 na 2
O laicyzacji we Wloszech juz wielokrotnie pisalam - analizujac statystyki. Nie pamietam czy dla Racjonalisty tez. Na pewno statystyki we Wloszech maja sie lepiej niz u nas - w seminariach sa w wiekszosci Polacy, a w parafiach ksieza pracuja na pol etatu (jeden ksiadz na kilka parafii) i w wiekszosci sa to obcokrajowcy. Koscioly raczej stoja puste, Tu koscioly sie zwiedza....
Autor: agnieszka zakrzewicz  Dodano: 07-10-2010
Marek Ciszewski
Michele Serveto bardziej znany jest w naszym kraju jako Miguel Servet, spalony nie przez katolików (jezuici spali tylko jego symboliczną kukłę) a kalwinów.
Autor: Marek Ciszewski  Dodano: 08-10-2010
RyszardW
Hmm, panie bolesta, w moim komentarzu był cudzysłów. Nazywa się to - ironia.
Autor: RyszardW  Dodano: 08-10-2010
olickaja
Co do komentarza autorki nie dokońca się z nim zgodzę. Mieszkam w Rzymie od paru lat i kościoły nie tyle stoją puste, ile z powodu ich nadmiaru (ponad 1000) trudno jest je wypełnic. Jednakże laicyzacja we Włoszech jest w jescze bardziej opłakanym stanie we Włoszech niż w Polsce. Wpływ Watykanu na politykę Państwa jest wszechmożny, a mocherowych beretów bez beretów i tu pod dostatkiem.
Autor: olickaja  Dodano: 10-10-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365