Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty:
Dodaj swój komentarz… Andrzej Koraszewski - Frapujące 6 na 10 Nigdy nie umiałem zrozumieć, dlaczego w miejscach (i w czasach) gdzie otwarte deklarowanie ateizmu grozi wygnaniem lub utratą życia jest tak mało ateistów i skąd się biorą w takich ilościach tam, gdzie nikogo nie interesuje w co wierzysz? Ciekawe, czy nauka kiedyś rozwiąże tę zagadkę?
Autor: Andrzej Koraszewski Dodano: 21-03-2013
Reklama
Maldoror XXIII 2 na 2 To jest zadanie dla amerykańskich naukowców.
rafael 77 - @Andrzej Koraszewski 1 na 3 Przypuszczam,że chodzi tu przede wszystkim o brak rozdziału instytucji religijnych od prawa państwowego,edukacji na wysokim poziomie,najzwyczajniejszy pod słońcem lęk przed odrzuceniem społecznym oraz wynikający z tego czysty komformizm. To wszystko...
Unulfo - Czegoś mi brak! 0 na 2 Autor:
Unulfo Dodano:
21-03-2013 Stanisław Pietrzyk - Sprostowanie Przytoczony fragment "Boga urojonego" R. Dawkinsa jest wyrwany z kontekstu. Całość brzmi: "Hipoteza Boga mówi, że elementem rzeczywistości, którą zamieszkujemy, jest też pewien ponadnaturalny byt, który stworzył Wszechświat i - tak przynajmniej utrzymują liczne wersje tej hipotezy - nadal go kreuje, a nawet dokonuje bieżących interwencji w jego kształt poprzez cuda stanowiące czasowe pogwałcenie rządzących nim, a w innych sytuacjach nienaruszalnych praw." Nie jest to więc w żadnym wypadku hipoteza Richarda Dawkinsa a tylko jedna z istniejących, teistycznych hipotez, którą Dawkins przedstawił.
Michał Jakub Wagner - re sprostowanie Dawkins formułuje tę hipotezę sam i akurat definicje którą przytoczyłem w artykule, potraktowałem jako rozwinięcie tej ze strony 58, potraktowanie definicji ze strony 94 jako rozwinięcia wydaje się uzasadnione zwłaszcza biorąc pod uwagę to iż w przeciwnym razie cały jego argument przeciw NOMIE, gdzie formułuje po raz drugi hipotezę nie miał by większego sensu. Dlatego też nie wydaje mi się by cytat był wyjęty z kontekstu - słówko "mówi" w przytoczonym przez Pana cytacie nie sugeruje że Dawkins odnosi się do jakiejś cudzej hipotezy, a do swojej własnej którą sformułował na potrzeby książki na początku rozdziału
Stanisław Pietrzyk - jeszcze raz Hipoteza Boga nie jest hipotezą R. Dawkinsa. Na str.58 upraszcza On istniejącą(e) hipotezę na potrzeby konfrontacji z opinią przeciwstawną. Jest to więc tylko hipoteza robocza i nie sformułował jej Dawkins. Istniała ona od tak dawna, że jej początków należy szukać w zamierzchłej przeszłości, a z tego co mi wiadomo, Dawkinsa jeszcze na świecie nie było,więc z pewnością nie był jej twórcą. On ją tylko przytoczył. Poza tym z fragmentu "- tak przynajmniej utrzymują liczne wersje tej hipotezy - " wynika, że jest to hipoteza przytoczona. Poza tym ja nie studiowałem filozofii chrześcijańskiej, w dodatku w tak renomowanej uczelni, jak Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Stąd pewnie u mnie brak umiejętności właściwej interpretacji czytanego tekstu.
Michał Jakub Wagner - re jeszcze raz Bardzo dziękuje za argument ad personam - pokazał Pan klasę. Nie wiem czy Pan rozumie co ja w ogóle napisałem, nie twierdzę że Dawkins wymyślił Boga, nie twierdzę że wymyślił teorię że Bóg istniej - a że sformułował to twierdzenie w takiej a nie innej formie. Jeżeli nawet ta idea od dawna istniała, to on ją w taki a nie inny sposób zwerbalizował, co nie jest takie oczywiste - bo idea bóstwa może być przedstawiona w różny sposób, o czym zresztą piszę. Tak to jest hipoteza robocza - tak została ona sformułowana na potrzeby polemiki z wierzącymi, nie twierdzę że było inaczej. Używając słów "sformułowanej przez Dawkinsa" miałem właśnie to na myśli, użyłem skrótu myślowego, na tyle oczywistego że nie myślałem że będę musiał z kimś o tym dyskutować. Jeżeli jeszcze Pan nie rozumie o co mi chodziło to nie mamy o czym dyskutować.
Michał Jakub Wagner - zresztą Przytaczam cytat z Boga Urojonego, jeżeli ktoś ma wątpliwości o co mi chodziło pisząc "sformułowaną przez Dawkinsa hipotezę boga" , on powinien wszystko rozjaśnić: Tak więc nie będę tu zajmował się jakimikolwiek szczególnymi kwalifikacjami Jahwe, Jezusa, Allaha, ani żadnego innego konkretnego boga, choćby Baala, Zeusa czy Wotana. Sformułuję Hipotezę Boga znacznie ostrożniej: istnieje nadludzka, nadnaturalna inteligencja, która w zamierzony sposób zaprojektowała i stworzyła Wszechświat i wszystko, co w nim istnieje, w tym również nas. Celem mojej książki jest obrona przeciwstawnej opinii: jakakolwiek twórcza inteligencja, wystarczająco złożona, by cokolwiek zaprojektować, może powstać wyłącznie jako produkt końcowy rozbudowanego procesu stopniowej ewolucji.
Pokazuj komentarze od najnowszego Aby dodać komentarz, należy się zalogować Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto.. Reklama