Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.083.604 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 489 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) do jakiego stopnia [ludzie] gotowi są usprawiedliwiać zło ze względu na jakiekolwiek wartości ideologiczne? Ci, co sądzą, że granic takich nie da się określić, lub którzy po prostu nie godzą się na ich określenie, są - we właściwym sensie tego słowa - duchowymi spadkobiercami Hitlera.

Dodaj swój komentarz…
Anna Salman   2 na 2
"... sfera duchowości to
tyle samo, co dziedzina myśli mętnej ponad miarę
."
Nareszcie ktoś nazwał rzecz po imieniu.
Może kiedyś wróci szacunek do filozofii, jako nauki i przestanie być mylona z ględzeniem o różnych "absolutach" i "transcendencjach".
Autor: Anna Salman  Dodano: 24-07-2013
Reklama
sinapis - Pierwsza przyczyna
Może bym i nie przeczytał do końca, ale wpadło mi w oko zdanie o pomieszczeniu filozofii na styku nauki i sztuki. Jak się okazuje, i filozofowie czasem znają swoje miejsce.
Autor: sinapis  Dodano: 24-07-2013
Czesław Szymoniak
"Świat prawdopodobnie istniał i będzie istnieć w nieskończoność, bo
taka jest jego istota"


Gwoli ścisłości:

Jeśli przez świat rozumieć Wszechswiat(y) to zapewne tak.
Jednakowoz jezeli przez świat rozumieć ziemski glob z ludźmi, fauną i florą co zdaje sie bylo sugestią autora to raczej nie a nawet powiedziałbym na pewno nie. Astrofizyka wskazuje na  to że nastapią daleko idące przemiany ewolucyjne Słonca, ktore prawdopodobnie położą kres wyższym  formom życia w  układzie słonecznym. To w odleglej przyszłosci a w blizszej nieokreslonej może nastąpić katastrofalna kolizja Ziemi z innym obiektem kosmicznym dużych rozmiarów.
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 24-07-2013
PiotrM2011 - @Czesław Szymoniak
1) Ja odebrałem określenie autora "świat" jako synonim "wszechświat".
2) "Wszechświat", z samej swej definicji - wszak ma przedrostek "wszech" - wyklucza istnienie czegoś takiego jak "wszechświatY".
3) Zamieszanie w nazewnictwie wynika stąd, że łacińskie "universum", przekalkowane na język angielski jako "universe", stosunkowo niedawno zaczęło tracić swoje pierwotne znaczenie i żyć niezależnie jako nazwa własna "obserwowalnej części wszechświata". Dlatego też możliwe stało się utworzenie neologizmu "multiverse".
4) W języku polskim ten proces zmiany znaczenia nie zaszedł, prawdopodobnie z powodu nieco innej wizji rzeczywistości w filozofii kontynentalnej a anglosaskiej. Wydaje mi się, że my unikamy tworzenia nowych wyrazów, gdy zmieniają się nasze poglądy, co dany wyraz oznacza (nie zaś sam przedmiot przecież), natomiast oni to robią (na marginesie: stąd się też chyba wzięła political correctness). Prawdopodobnie wynika to ze skrajnego logocentryzmu, a ten znów wyrósł z kultury protestanckiej opartej o zasadę sola scriptura. Na marginesie: proszę zauważyć, że istnieje w języku polskim wyraz "wszechrzecz", mało popularny, nie mający chyba odpowiednika w języku angielskim, a moim zdaniem najlepszy do rozważań filozoficznych i kosmologicznych.
Autor: PiotrM2011  Dodano: 25-07-2013
PiotrM2011 - @Anna Salman
Z tego co mi udało się zrozumieć, to "absolut" i "transcendencja" jest dopełnieniem rzeczywistości o jej przeciwieństwo. Jak to mam rozumieć, bóg raczy wiedzieć ;)
Autor: PiotrM2011  Dodano: 25-07-2013
Hodża
Fachowo przeprowadzony wywiad - osobiście zainteresował mnie książką prof. Lipca. Wydobywa z rozmówcy jego poglądy na filozofię i zachęca do dokładniejszego zapoznania się z jego poglądami. Nie zgodzę się natomiast z sugestią "Jak Absolut, to i nieunikniona duchowość.", wypowiedzianą przez prowadzącą wywiad. Wydaje mi się to wynikać ze stereotypu ukształtowanego przez wieki "zagospodarowywania" filozofii przez teologię. Wprawdzie osobiście wątpię w istnienie jakichkolwiek absolutów, ale nawet  domniemanie istnienia takowych nie prowadzi moim zdaniem automatycznie do stwierdzenia istnienia jakiegokolwiek duchowego składnika rzeczywistości.

Autor: Hodża  Dodano: 26-07-2013
Grimar
Może to zabrzmieć jak hejt, ale nawet jakbym za darmo tą książkę miał dostać, to i tak pewnie bym się nie skusił. Znam książki prof. Lipca, ciężko się je czyta i zazwyczaj nie uczą niczego ciekawego (a często wymyślają problematykę na siłę, jak np. "fenomenologię piłki nożnej"), podobnie jak jego wykłady - w których obowiązkowo swego czasu musiałem uczestniczyć - są prowadzone momentami w zabawny sposób, ale niewiele wnoszą do rozwoju słuchacza. Filozofia to piękna rzecz, ale nie koniecznie z prof. Lipcem.
Autor: Grimar  Dodano: 28-07-2013
Szarycz Zbigniew - błąd logiczny
"Świat prawdopodobnie istniał i będzie istnieć w nieskończoność, bo
taka jest jego istota"


Jeżeli mówimy o "istocie" rzeczy, a więc o cesze dogłębnie poznanej, nie możemy używać przysłówka "prawdopodobnie".
Logicznie poprawne jest zdanie: świat istniał i będzie istnieć w nieskończoność, bo taka jest jego istota.

Nota bene, świat, o którym mówi profesor Lipiec, nic nie wie o pojęciu nieskończoności, które jest raczej domeną ludzkiego umysłu, niż przyrody.
 
Antropocentryzm wiecznie żywy, nawet pośród filozofów! - chciałoby się zakrzyknąć.
Autor: Szarycz Zbigniew  Dodano: 29-07-2013

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365