Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.480.669 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 703 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Dzięki Bogu, siedzę u stóp Darwina i Huxleya.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Potrzeba tylko kilka. Postępy w badaniach nad interfejsem mózg-komputer (07-11-2010)
Wyniki najnowszych badań naukowych wskazują, że jest możliwe manipulowanie obrazami cyfrowymi za pomocą impulsów elektrycznych rejestrowanych w pojedynczych komórkach nerwowych w mózgu. Oznacza to, że w różnych urządzeniach elektronicznych klawiatura czy panel dotykowy może zostać w przyszłości, przynajmniej w niektórych przypadkach, zastąpiony przez interfejs sterowany myślą, a dokładnie aktywność neuronów. Wyniki badań zostały opublikowane w "Nature" w wydaniu z dnia 28 października 2010. Mózgi osób badanych podłączano za pomocą specjalnej aparatury do komputera, na którego monitorze wyświetlano jednocześnie dwa obrazy. Osoby badane mogły wydać komputerowi ..(jeszcze 5608)»

Zróżnicowana rola półkul mózgowych w rozumieniu mowy (06-10-2010)
W klasycznej neuropsychologii za półkulę mózgową związaną z ekspresją i rozumieniem mowy uchodziła głównie półkula lewa. Wyniki współczesnych badań wskazują jednak, że mowa jest procesem o bardziej złożonej lokalizacji mózgowej. Tezę tę wspierają również wyniki eksperymentów, przeprowadzonych z użyciem technik neuroobrazowania, opublikowane w najnowszym wydaniu Proceeding of the National Academy of Sciences (PNAS, October 5, 2010, vol. 107  no. 40  17439-17444). Autorami badań są Mirjana Bozic, Lorraine K. Tyler, David T. Ives, Billi Randallb i William D. Marslen-Wilson, naukowcy pracujący w różnych ośrodkach naukowych w Cambridge (Wielka Brytania) i Paryżu (Francja). Zgodnie ..(jeszcze 2157)»

Skorelowana czasowo-przestrzennie aktywność mózgów stanowi podstawę efektywnej komunikacji (23-08-2010)
Wyniki badań prowadzonych z użyciem metod neuroobrazowania w celu rejestracji aktywności mózgu w trakcie wykonywania zupełnie prozaicznych czynności znowu przyniosły frapujące rezultaty. Tym razem przedmiotem analizy były przebieg i efektywność aktu komunikacji: aktywność mózgów nadawcy i odbiorcy była monitorowana za pomocą funkcjonalnego rezonansu jądrowego (fMRI) w czasie opowiadania i słuchania zwykłej historyjki o tematyce zaczerpniętej z własnego życia osób badanych. Wyniki badań przedstawione zostały online w Proceedings of National Academy of Sciences w artykule "Speaker-listener neural coupling underlies successful communication" (PNAS, August 10, 2010 vol. 107 no. 32 ..(jeszcze 2040)»

Zestresowany mózg samicy (11-08-2010)
Badania przeprowadzone na szczurach wykazały uderzające różnice w neurochemicznym funkcjonowaniu mózgu samców i samic, które rzutują na poziom odporności na stres i zdolności adaptacyjne w trudnych sytuacjach. Być może wyniki tych badań okażą się pomocne w ustaleniu - z zachowaniem całej ostrożności w przenoszeniu wyników badań z gryzoni na ludzi - dlaczego kobiety są znacznie bardziej od mężczyzn narażone na zaburzenia nastroju oraz zaburzenia lękowe. Przeprowadzone badania wskazują, że w przypadku samic szczurów komórki nerwowe znajdujące się w ich mózgach są znacznie bardziej wrażliwe na działanie głównych hormonów stresu. Natomiast neurony w mózgach samców ..(jeszcze 5381)»

Neuroobrazowanie pomocne w przewidywaniu efektów terapii (30-07-2010)
We współczesnej psychiatrii coraz więcej mówi się o potrzebie dostosowania farmakoterapii do potrzeb indywidualnego pacjenta. Być może będzie to możliwe między innymi dzięki szerszemu zastosowaniu technik neuroobrazowania w diagnostyce. Tak przynajmniej sugerują wyniki badań klinicznych przedstawionych na łamach Neuropsychopharmacology (2010 Jun; 35(7):1413-4) oraz omawianych szeroko na stronie internetowej amerykańskiego National Institute of Mental Health. Badania dotyczyły zastosowania eksperymentalnej metody leczenia głębokiej depresji za pomocą ketaminy - substancji, która u niektórych osób może powodować niemal natychmiastowe ustąpienie symptomów. Badanie ..(jeszcze 5257)»

Zalety posiadania dużej głowy (26-07-2010)
Nawet najtęższym umysłom nigdy nie przyszło na myśl, że pomimo bezsprzecznie niewielkich walorów estetycznych, ludzie o dużych głowach mają lepiej. Lepiej zdrowotnie, a konkretnie pro-zdrowotnie. W jednym z czerwcowych numerów Neurology opublikowano doniesienie na temat zależności pomiędzy obwodem głowy, a ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera (AD). Robert Perneczky razem ze swoimi współpracownikami wykazał, że osoby z obwodem głowy powyżej >56cm charakteryzowały się mniejszym postępem zaburzeń procesów kognitywnych w przebiegu AD, w porównaniu do chorych o obwodach głów mniejszych lub równych 56cm. Badaniem objęto 270 pacjentów z rozpoznaną AD, u których poza badaniami oceniającymi ..(jeszcze 1321)»

Rola jąder podkorowych w uczeniu się (25-07-2010)
U ludzi takie proste czynności, jak choćby rzucanie piłką, pisanie na klawiaturze, czy jakakolwiek inna aktywność fizyczna wymagają sprawnej koordynacji bardzo licznych ruchów mięśni, których aktywność musi w dodatku zostać zorganizowana w pewien uporządkowany ciąg, sekwencję. Naukowcom z NIH oraz portugalskiego Instytutu Gulbenkiana w badaniach prowadzonych na myszach laboratoryjnych udało się zidentyfikować aktywność mózgu odpowiedzialną za generowanie sygnałów do rozpoczęcia i zakończenia nowo nabytych sekwencji ruchów. Wyniki badań są dostępne online w lipcowym wydaniu Nature. Te interesujące doniesienia badawcze mogą przyczynić się do lepszego poznania neurofizjologicznego ..(jeszcze 3706)»

Rola substancji białej i mózgowe podłoże procesu uczenia się (22-07-2010)
Mózg zbudowany jest z dwóch rodzajów tkanki: istoty szarej i istoty białej. Naukowcy związani z różnymi dziedzinami neuronauk i zajmujący się problematyką uczenia się i pamięci koncentrowali dotychczas swoją uwagę głównie na roli synaps między neuronami (znajdującymi się w istocie szarej) i w związku z tym przeważnie ignorowali znaczenie tkanki glejowej oraz włókien nerwowych (składających się na istotę białą mózgu) w przebiegu procesów uczenia się i zapamiętywania.
Wyniki badań finansowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka (NICHD) wskazują, że istota biała odgrywa ważniejszą rolę w uczeniu się, niż wcześniej sądzono.

Hamidi: Dr Douglas ..(jeszcze 4617)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26285 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365