Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.015.712 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Radykalna nowość nauki współczesnej polega właśnie na odrzuceniu wiary, która leży u sedna wszelkich popularnych religii, że siły poruszające gwiazdami i atomami zależą od preferencji ludzkiego serca".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Według OECD potrzebne są większe nakłady na naukę, technologie i innowacje (17-12-2010)

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) twierdzi w swoim najnowszym raporcie rocznym, że członkowie OECD i inne państwa muszą zwiększyć nakłady na naukę, technologie i innowacje (NTI), aby stawić czoło rosnącej konkurencji na świecie i promować długofalowy rozwój. NTI oferuje społeczeństwom potencjał do podejmowania niezliczonych wyzwań, jakie przed nimi stają, takich jak kwestie zdrowotne i zmiany demograficzne. Utrzymanie nakładów inwestycyjnych na NTI ma kluczowe znaczenie.

W raporcie pt. "Science, Technology and Industry Outlook 2010" (''Perspektywy nauki, technologii i przemysłu 2010") podkreślono, że państwa członkowskie OECD raportują zastój w wydatkach na badania naukowe i rozwój (B+R), których roczny wzrost spadł z ponad 4% w ostatnich latach do 3,1% w 2008 r. Liczba patentów wzrosła o ponad 2% w okresie 1995 - 2008, aczkolwiek wzrost osłabił się w ostatnich latach i liczba patentów z obszaru OECD spadła w 2008 r. Liczba zastrzeżonych znaków towarowych również zmalała o 20%. Raport sugeruje, że wzrost jakości wywołał spadek liczby patentów. Przedsiębiorstwa mogą również decydować się na inne sposoby ochrony swojej bazy wiedzy, takie jak oparte na współpracy mechanizmy informacji naukowej.

Zostały one zmuszone do ograniczenia swoich wysiłków na rzecz utrzymania innowacyjnej działalności, a handel i inwestycje zagraniczne niekorzystnie odbiły się na globalnych łańcuchach wartości. To z kolei zahamowało techniczną wiedzę ekspercką przedsiębiorstw i rozpoznanie przez nie rynku.

Niemniej OECD wskazuje również na pewne pozytywne wyniki. Pomimo kryzysu, który pustoszył światową gospodarkę w ciągu ostatnich dwóch lat, wiele państw informuje o gwałtownym wzroście wydatków. Korea Południowa, Niemcy, Szwecja i USA wręcz pobudziły swoją długofalową innowację poprzez zwiększenie wydatków na publiczne badania naukowe. Co więcej, wszyscy członkowie OECD, poza USA, raportują wzrost liczby artykułów naukowych w latach 1998 - 2008.

Raport wskazuje również, w jaki sposób wschodzące gospodarki utrzymują wzrost nakładów na B+R. Rosja na przykład informuje, że jej nakłady na B+R w 2008 r. były równe 2% łącznych nakładów OECD, co jest niemal równe udziałom Kanady i Włoch.

"Nakłady na naukę i technologię to inwestowanie w przyszłość" - mówi Sekretarz Generalny OECD Angel Gurr¡a. "W czasach konsolidacji fiskalnej kraje muszą starannie ważyć długofalowy wpływ ograniczenia nakładów na naukę i technologię. Istnieje również konieczność zwiększenia skuteczności tych nakładów. Powinny funkcjonować odpowiednie struktury rządowe, jeżeli państwa mają optymalnie wykorzystywać środki przeznaczane na naukę i technologię."

Zatem w jaki sposób możemy stymulować innowację? Raport OECD wskazuje na wiele kwestii, które wymagają rozwiązania. Rządy powinny na przykład ustanowić nowy, wspólny system zarządzania międzynarodową współpracą w dziedzinie nauki i technologii, aby stawić czoła problemom, które dotykają nas wszystkich, np. zmianie klimatu. Państwa członkowskie powinny również zwiększyć wsparcie polityczne na rozmaitych etapach innowacyjnego łańcucha wartości, takich jak przedsiębiorczość. Raport wskazuje również, że infrastruktura technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) powinna zostać zmodernizowana a dostęp do danych dotyczących publicznych badań naukowych powinien być łatwiejszy. Wreszcie poprawy wymaga koordynacja polityki na szczeblach międzynarodowym, krajowym i regionalnym.

© Unia Europejska 2005-2010

Źródło:
CORDIS


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365