Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.014.704 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nie wierzę w Boga, ale nie czynię religii z niewiary w Niego. Logicznie jest możliwe, że jakieś odkrycie kiedyś każe mi zmienić zdanie. Ale nie liczę na to.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Badania unijne pokazują, że dzieci mają się dobrze (27-01-2011)

sxc.huWyniki nowych badań unijnych pokazują, że rodzice nie muszą się obawiać, ponieważ ryzyko na jakie narażone są dzieci w Internecie nie jest tak duże, jak mogłoby się wydawać. Odkrycia stanowią dorobek badań EU Kids Online, które zwracają uwagę na dwa ważne zagadnienia: po pierwsze jedynie niewielka grupa młodych ludzi napotyka trudności w Internecie i po drugie, zaledwie ułamek tej grupy odczuł negatywne następstwa tego stanu rzeczy. Badania zostały dofinansowane w ramach programu "Bezpieczniejszy Internet", który propaguje bezpieczniejsze korzystanie z Internetu przez dzieci i młodzież oraz walczy z nielegalnymi lub szkodliwymi treściami i zachowaniami.

Sieć naukowa przeprowadziła badania "EU Kids Online" w 25 krajach europejskich, zwracając uwagę na doświadczenia dzieci w zakresie korzystania z Internetu oraz zagrożeń i bezpieczeństwa z tym związanych. Sieć składa się z ekspertów pracujących pod kierunkiem Londyńskiej Szkoły Ekonomii w Wlk. Brytanii.

Wyniki pokazują, że rodzice i dzieci mają bardziej harmonijne relacje, jeżeli chodzi o korzystanie z Internetu niż oglądanie telewizji. Należy zauważyć jednak, że około 50% rodziców, których dzieci borykały się z problemami w Internecie nie wiedzieli o kłopotach, jakie spotkały ich dzieci.

W sumie w badaniach, które były prowadzone od maja do sierpnia 2010 r., wzięło udział 25140 użytkowników w wieku od 9 do 16 lat wraz z rodzicami. W tym okresie wolontariusze poddawani byli testom w swoich domach.

Naukowcy odkryli, że 93% osób w wieku od 9 do 16 lat łączy się z Internetem co najmniej raz w tygodniu, a 60% łączy się z siecią codziennie lub przez większą część tygodnia. Codziennie spędzają około 90 minut na surfowaniu po Internecie. Około połowa z nich twierdzi, że czuje się swobodniej będąc "sobą" w Internecie, ale ma trudności w relacjach w świecie rzeczywistym. Chłopcy oraz dzieci z rodzin o niskim statusie społeczno-ekonomicznym bardziej skłaniają się do opisywania siebie w ten sposób.

Dzieci z Danii i Szwecji najwcześniej, bo w wieku 7 lat, rozpoczynają korzystanie z Internetu, a za nimi plasują się dzieci z innych, europejskich krajów północnych - 8 lat oraz z Francji - 9 lat.

Wyniki badań pokazują również, że 87% europejskiej młodzieży surfuje po Internecie w domu, 63% w szkole, 53% z kolegami, a 42% z innymi członkami rodziny. Niemal 50% preferuje korzystanie z Internetu w pieleszach sypialni, a 39% woli pomieszczenia ogólnego użytku.

Dane pokazują, że młodzi ludzie angażują się w portale społecznościowe, takie jak Facebook, a ich aktywność intensyfikuje się z wiekiem. Swój profil na portalach społecznościowych ma 81% osób w wieku 15 - 16 lat, 59% w wieku 9 - 16 lat i 26% dzieci w wieku 9 - 10 lat. Niemal jedna czwarta profili jest publiczna, natomiast dziewczęta są bardziej skłonne do prowadzenia profili prywatnych.

Większość dzieci komunikuje się z osobami, które już znają lub które są znajomymi ich znajomych. Odkrycia pokazują, że jedno dziecko na cztery komunikuje się z osobami obcymi za pośrednictwem gier, czatów lub świata wirtualnego.

Jeżeli chodzi o dwa największe problemy związane z Internetem, w obliczu których stają dzieci, eksperci wskazują na nadmierne korzystanie z sieci oraz na dostęp młodych ludzi do szkodliwych treści. Wyniki pokazują, że 21% dzieci w wieku 11 - 16 lat ma kontakt ze szkodliwymi treściami.

Analiza wskazuje, że 12% szkodliwych treści ma związek z nienawistnymi wiadomościami kierowanymi przeciwko określonym grupom, 10% popiera jadłowstręt psychiczny, 7% zachęca do samookaleczania, 7% dotyczy zażywania farmaceutyków, a 5% traktuje na temat samobójstwa. Najmniej dotkniętym przez szkodliwe treści państwem członkowskim UE jest Francja, gdzie zaledwie 14% młodych ludzi ma z nimi kontakt w porównaniu do 21% wszystkich młodych Europejczyków i 43% młodych Czechów i Norwegów.

Dane pokazują, że 23% dzieci w wieku 11 - 16 lat, które miały negatywne doświadczenia trapi brak snu, niepowodzenia w szkole i zaniedbanie przyjaźni. Eksperci twierdzą, że dzieci najbardziej dotknięte problemami internetowymi to mniejszość rzędu 12%.

Wyniki badań również podkreślają, że nauczyciele mogą odegrać rolę doradców, zwłaszcza w stosunku do starszych nastolatków i dzieci z rodzin o niskim statusie społeczno-ekonomicznym.

Badania objęły następujące kraje: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Turcja, Węgry, Wlk. Brytania i Włochy.

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS

Strona Safer Internet (PL)


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365