Różności Nagroda dla Polaków za kreatywność na XIX Międzynarodowym Konkursie Rzeźby w Śniegu (03-02-2014)
Największy Międzynarodowy Festiwal Lodu i Śniegu na świecie odbywający się w Harbinie (Chiny) wyróżnił polskich artystów nagrodą "Za największą kreatywność" za śnieżną rzeźbę "Objawienie".
Artysta rzeźbiarz i wykładowca ASP w Katowicach Tomasz Koclęga wraz ze swoim zespołem: Bartłomiejem Balą, Piotrem Probą oraz Jarosławem Bagińskim mieli mniej niż cztery dni na przemienienie bloku śniegu o wymiarach 4x3x3m w dzieło sztuki.
- Rzeźbienie w takim materiale, z ograniczeniem czasowym przypomina hybrydę sportu ze sztuką, niebezpieczną mieszankę wzmożonego wysiłku i kontemplacji - podsumował Bartłomiej Bala.
- Rzeczywiście konkursy tego typu to swoisty mariaż sztuki i sportów ekstremalnych. Bez zgranego, rozumiejącego się zespołu nie można nic osiągnąć. Oprócz projektu i idei, które trzeba umieć zrealizować w ekstremalnie trudnych warunkach, najważniejsza staje się umiejętność pracy w zespole. Tylko dzięki wspólnemu zaangażowaniu wszystkich członków zespołu możliwy był nasz wspólny sukces - mówi z kolei Tomasz Koclęga.
Poza ograniczeniem czasowym artyści musieli radzić sobie także z silnym mrozem, o tej porze roku w najdalej wysuniętej na północny-wschód prowincji temperatury regularnie spadają do -35°C.
17 zespołów z 11 krajów wzięło udział w 19 Międzynarodowym Konkursie Rzeźby w Śniegu. Oprócz Polaków umiejętności swoje zaprezentowali także artyści z Chin, Korei Płd., Nowej Zelandii, Australii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Rosji i Szwajcarii. Polska była po raz pierwszy reprezentowana na tej imprezie, budząc uznanie odwiedzających i przyciągając zainteresowanie mediów.
Dzieło sztuki stworzone przez Tomasza Koclęgę i jego zespół wyróżnia się na tle innych rzeźb Festiwalu.
Koncepcja Koclęgi zakładała realizacje rzeźby przedstawiającej wbitą z wielką siłą, obróconą do góry nogami, ludzką głowę. Masywna, ale zarazem dynamiczna głowa, przypomina meteoryt, który uderzył w Ziemię. Kojarzy się również z menhirem. Z tyłu głowy wspina się na nią człowiek, który niczym alpinista próbuje zdobyć szczyt. Jest to symboliczne nawiązanie do ludzkich zdolności przezwyciężania wszelkich ograniczeń, odzwierciedlające postęp naszej cywilizacji.