Jeden z najstarszych ośrodków gospodarczych w średniowiecznej Rusi w rejonie Nowogrodu w zachodniej Rosji badali wspólnie z rosyjskimi partnerami studenci z Zakładu Archeologii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.
Polacy dołączyli do ekspedycji archeologicznej na stanowisku archeologicznym w mieście Staraya Russa, kierowanej przez Elenę Vładimirowną Toropową wraz z zespołem badawczym z Państwowego Uniwersytetu Nowogrodzkiego im. Jarosława Mądrego. Miasto Staraya Russa, nazywane również do XVI wieku "Rusa", było największym średniowiecznym ośrodkiem handlowym i gospodarczym w regionie południowej części jeziora Ilmen.
Fot. M. Przysiężna - Pizarska
"Badania archeologiczne odbywały się w historycznym centrum miasta, w wykopie, gdzie głębokość warstw kulturowych sięgała około 6 m. Pozyskane w trakcie badań zabytki archeologiczne z nowogrodzkiej ziemi stanowią unikalne źródło wiedzy o przeszłości regionu" - mówi PAP dr Magdalena Przysiężna - Pizarska, kierowniczka polskiej grupy.
Studenci z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego pracowali z grupach mieszanych wraz ze studentami rosyjskimi z Nowogrodu Wielkiego i ze Smoleńska. W czasie wykopalisk odkryli liczne przedmioty wykonane w średniowieczu z ceramiki, czy z drewna. Znaleziono również kościane przedmioty codziennego użytku, w tym grzebień i okładziny noży oraz tkaniny - filc, wełnę i jedwab. Wśród zabytków metalowych najliczniejszą grupę stanowiły monety.
"Dla wielu studentów była to jedyna okazja, aby zobaczyć niesamowicie zachowane fragmenty zabytków wykonanych ze skóry, w tym elementy szytego ręcznie, ażurowego, wycinanego obuwia. Niecodziennym wydarzeniem było odkrycie przedmiotów ze srebra: pięknie zdobionego pierścienia i srebrnej oprawy, najprawdopodobniej skrzyneczki, w której przetrzymywano ikonę" - opowiada dr Przysiężna - Pizarska.
W tym roku, między 14 a 28 lipca, archeolodzy dotarli do warstw z XIV, XV i XIX wieku. Naukowcy liczą, że w przyszłym sezonie zagłębią się w te powstałe w XI wieku, rzucając tym samym światło na początki tego ważnego ośrodka miejskiego.
PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl |