Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.564.117 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 443 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Mam podobny do Lukrecjusza pogląd na religię. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niezliczonych nieszczęść dla gatunku ludzkiego".
Nowinki i ciekawostki naukowe

Dzień Nanotechnologii w Instytucie Fizyki PAN (20-03-2011)
Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk zaprasza do udziału w Dniu Nanotechnologii. Impreza odbędzie się w poniedziałek, 28. marca, w budynku IF PAN przy Al. Lotników 32/46 w Warszawie (Budynek I, Sala D). Ponizej zamieszczamy program Dnia Nanotechnologii: 16:30 - Wprowadzenie - prof. Tomasz Wojtowicz 16:35 - Wytwarzanie struktur niskowymiarowych - dr Piotr Wojnar 16:55 - Szyfrowanie kwantowe przy pomocy sztucznych atomów - dr Łukasz Kłopotowski 17:15 - Zmniejszanie wymiarów struktur - mgr Magdalena Czapkiewicz 17:30 Zwiedzanie laboratoriów: MBE - dr Elżbieta ..(jeszcze 163)»

Mózg uważa, że sztuczna trzecia ręka jest prawdziwa (12-03-2011)
Czy myśleliście kiedyś o posiadaniu trzeciej ręki? Szwedzcy badacze odkryli sposób przekonania ludzi, że posiadają dodatkową kończynę. W kontrolowanych warunkach laboratoryjnych naukowcom udało się zmylić uczestników, tak aby uwierzyli, że proteza ręki stanowi część ich ciała. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE. Badanie było współfinansowane ze środków grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council, ERC) w ramach unijnego Siódmego Programu Ramowego (7PR). Naukowcy prowadzący badania nad mózgiem od dawna uważają, że nasze postrzeganie ciała jest ograniczone wrodzonym planem jego budowy, możliwe jest więc odczuwanie ..(jeszcze 4438)»

Tydzień Mózgu 2011 w Racjonaliście (10-03-2011)
Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week, BAW) jest kampanią o zasięgu globalnym, organizowaną w celu podniesienia świadomości społecznej dotyczącej mózgu, a także postępów w badaniach nad mózgiem i płynących z nich wielorakich korzyści. Co roku w marcu w ramach BAW organizacje z całego świata, w tym uczelnie wyższe, szpitale, szkoły, agencje rządowe i profesjonalne stowarzyszenia, jednoczą się w całotygodniowych obchodach, w których centrum znajduje się ludzki mózg i układ nerwowy. W czasie trwania BAW partnerzy kampanii organizują liczne wydarzenia w celach edukacyjnych, jak również z zamiarem zainteresowania ludzi z wszystkich grup wiekowych problematyką badań ..(jeszcze 2774)»

Re:generacja w Centrum Nauki Kopernik (05-03-2011)
W Centrum Nauki Kopernik powstała kolejna interaktywna ekspozycja pod nazwą "RE:generacja". W jej uroczystym otwarciu w dniu 3 marca brała udział minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka. "Ministerstwo Nauki jest dumne, że jako partner - wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Miastem Stołecznym Warszawa - może uczestniczyć w jednym z największych i najbardziej popularnych projektów naukowych w Polsce" - powiedziała minister Kudrycka podczas ceremonii otwarcia galerii finansowanej ze środków przekazanych przez MNiSW. Do końca 2010 roku Ministerstwo Nauki przekazało Centrum niemal 66,7 mln złotych, w tym roku jest to już 6,5 mln złotych. ..(jeszcze 1203)»

Inauguracja Narodowego Centrum Nauki w Krakowie (04-03-2011)
Dzisiaj w Krakowie odbyły się uroczystości otwarcia Narodowego Centrum Nauki. Wzięli w nich udział premier Donald Tusk oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. Na czele Rady Narodowego Centrum Nauki stanął prof. Michał Karoński, a nowo powołanyn dyrektorem Centrum został prof. Andrzej Jajszczyk. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele polskiej nauki a także władz państwowych i lokalnych m.in. prof. Maciej Żylicz, doradca Prezydenta RP i szef Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. Wiesław Banyś, ..(jeszcze 1711)»

Charytatywny lodołamacz przebija szlaki dla uczelni bez barier (04-03-2011)
80 000 zł na stypendia dla niepełnosprawnych studentów oraz wyposażenie do pracowni tyfloinformatycznej o wartości 120 000 zł - to efekt tylko trzech ostatnich Bali Charytatywnych Rektora Politechniki Wrocławskiej. W najbliższą sobotę, 5 marca o godz. 20.00 (wybrzeże Wyspiańskiego 27, bud. A-1) rozpocznie się dziewiąty już bal. Dochód z niego po raz kolejny zasili fundusz stypendialny niepełnosprawnych studentów. Na tegoroczną licytację wystawionych zostanie 30 przedmiotów - prac autorstwa m.in.: studentów Akademii Sztuk Pięknych i Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wrocławska uczelnia techniczna konsekwentnie wdraża ideę ..(jeszcze 1121)»

Europejska Rada ds. Badań Naukowych wybiera bazę Scopus (19-02-2011)
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) zdecydowała się na SciVerse Scopus. Scopus to największa baza abstraktowo-indeksowa literatury recenzowanej, która jako jedyna zawiera informacje na temat sztuki i nauk humanistycznych. SciVerse Scopus pomoże ERC monitorować i nagradzać pracę naukowców na całym świecie. ERC działa w ramach 7 Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technologicznego (Seventh Framework Programme) w dziedzinie badań naukowych. Przez najbliższe 4 lata konsultanci ERC będą korzystać z danych dostarczanych przez SciVerse Scopus, które w połączeniu z systemem informacji badawczej umożliwiają monitorowanie projektów badawczych ..(jeszcze 4794)»

Naukowcy z Quebecu dołączają do "Era-Net Neuron" (28-01-2011)
Naukowcy z Quebecu dołączyli do dwóch projektów finansowanych w ramach inicjatywy NEURON (Sieć europejskiego finansowania badań neurologicznych), działania koordynacyjnego finansowanego ze schematu ERA-NET Szóstego Programu Ramowego (6PR). Przedstawiciele Fonds de la recherche en santé du Québec (FRSQ) - fundacji, która przystąpiła do inicjatywy NEURON w 2009 r. - twierdzą, że współpraca z europejskimi partnerami skutecznie przyczynia się do zyskiwania przez tę kanadyjską prowincję silniejszej pozycji w dziedzinie badań nad zdrowiem psychicznym. Projekty ubiegające ..(jeszcze 3935)»

Nagroda Crafoorda dla prof. Ilkka Hanski z Finlandii (25-01-2011)
Ilkka Hanski, Helsinki, styczeń 2009. Fot. Teemu Rajala, Wikimedia CommonsIlkka Hanski, ekolog z Uniwersytetu Helsińskiego, którego prace są współfinansowane ze środków unijnych, otrzymał nagrodę Crafoorda w dziedzinie bionauk za rok 2011 "za pionierskie badania nad wpływem zmian przestrzennych na dynamikę populacji roślin i zwierząt". Nagroda Crafoorda o wartości 4 mln koron szwedzkich (około 446 tys. euro) jest przyznawana co roku naukowcom, specjalizującym się w dziedzinach, które nie są objęte nagrodami Nobla, takich jak astronomia i matematyka, nauki o Ziemi oraz bionauki. ..(jeszcze 3559)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26249 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365