Jak najwydajniej przekształcać osiągnięcia naukowe w komercyjne produkty przydatne dla przemysłu i każdego człowieka? Nad rozwiązaniami umożliwiającymi efektywny transfer wiedzy dyskutowano w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, gdzie właśnie zakończyła się konferencja "Platforma Komercjalizacji Wiedzy".
Konkretne przykłady rozwiązań sprzyjających efektywnemu transferowi osiągnięć naukowych do przemysłu zaprezentowano podczas konferencji "Platforma Komercjalizacji Wiedzy", która odbyła się w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauki (IChF PAN) w Warszawie. Konferencję zrealizowano dzięki środkom europejskiego grantu NOBLESSE.
| 1. Uczestnicy konferencji "Platforma Komercjalizacji Wiedzy" dyskutowali w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie o problemach związanych z transferem osiągnięć naukowych do przemysłu. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski) |
"Rolą instytutów naukowych nie jest zakładanie i prowadzenie spółek typu spin-off. Instytuty powinny być przede wszystkim odpowiedzialne za wytworzenie kreatywnej atmosfery, w której sami twórcy wiedzy będą chcieli zakładać spin-offy", podkreślił podczas otwarcia konferencji prof. dr hab. Robert Hołyst, dyrektor IChF PAN.
W trakcie konferencji omówiono m.in. funkcjonowanie Korpusu Innowacji - zespołu w IChF PAN zajmującego się oceną projektów aplikacyjnych przedstawianych przez naukowców i przetwarzaniem ich w wykonalny model biznesowy, sprofilowany adekwatnie do potrzeb konkretnego inwestora.
"Korpus Innowacji ma wspomóc zarówno naukowców naszego instytutu, jak i potencjalnych inwestorów. Tym ostatnim znacznie łatwiej przecież podejmować decyzje, gdy widzą gotowe koncepcje biznesowe", stwierdziła Agnieszka Tadrzak z IChF PAN.
Podczas konferencji omówiono m.in. działania i osiągnięcia spin-offów, które powstały w IChF PAN po nowelizacji ustawy w 2010 roku, umożliwiającej instytutom Polskiej Akademii Nauk udział w spółkach komercjalizujących wynalazki. Scope Fluidics, pierwszy spin-off w strukturach PAN po nowelizacji, zajmuje się budową analizatora przeznaczonego do analizy od kilku do kilkunastu parametrów biochemicznych krwi lub innego płynu ustrojowego pacjenta. Trwa wdrożenie aparatu do produkcji, w nieodległej przyszłości zostanie on wprowadzony do obrotu przez firmę Cormay. Niewielkie rozmiary, łatwość obsługi, krótki czas realizacji badania i niska cena powodują, że przyrząd będzie mógł trafić nie tylko do małych klinik, ale nawet do indywidualnych gabinetów lekarskich.
"W trakcie prac prowadzonych w Scope Fluidics opracowaliśmy innowacyjne metody matematyczne prowadzenia cyfrowych oznaczeń diagnostycznych. W celu dalszego rozwoju tych technik powstała nowa spółka", mówił dr hab. Piotr Garstecki, dyrektor zarządzający Curiosity Diagnostics. Ten nowy spin-off zatrudnia obecnie grupę inżynierów i biochemików, którzy koncentrują się na opracowaniu prototypowych urządzeń diagnostycznych i laboratoryjnych. Działaniom zespołu przyglądają się już kilka globalnych firm specjalizujących się w produkcji aparatury diagnostycznej.
W trakcie konferencji wielokrotnie podkreślano, jak wielką rolę w rozwoju spółek technologicznych odgrywa stymulujące środowisko i jak ważne dla budowania kultury przedsiębiorczości akademickiej są działania podobne do podejmowanych przez Instytut Chemii Fizycznej PAN na rzecz budowy parków naukowych w Warszawie.
Konferencję "Platforma Komercjalizacji Wiedzy" zakończyła sesja posterowa.
Źródło: Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. |