Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.015.988 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wiedzieć, czy skutkiem ciepłych burz, ale u nas coraz więcej bałwanów."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Efektywne ścieżki komercjalizacji wiedzy – podsumowanie konferencji (20-05-2014)

Jak najwydajniej przekształcać osiągnięcia naukowe w komercyjne produkty przydatne dla przemysłu i każdego człowieka? Nad rozwiązaniami umożliwiającymi efektywny transfer wiedzy dyskutowano w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, gdzie właśnie zakończyła się konferencja "Platforma Komercjalizacji Wiedzy".

Konkretne przykłady rozwiązań sprzyjających efektywnemu transferowi osiągnięć naukowych do przemysłu zaprezentowano podczas konferencji "Platforma Komercjalizacji Wiedzy", która odbyła się w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauki (IChF PAN) w Warszawie. Konferencję zrealizowano dzięki środkom europejskiego grantu NOBLESSE.

Uczestnicy konferencji "Platforma Komercjalizacji Wiedzy" dyskutowali w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie o problemach związanych z transferem osiągnięć naukowych do przemysłu. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski)
1. Uczestnicy konferencji "Platforma Komercjalizacji Wiedzy" dyskutowali w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie o problemach związanych z transferem osiągnięć naukowych do przemysłu. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski)

"Rolą instytutów naukowych nie jest zakładanie i prowadzenie spółek typu spin-off. Instytuty powinny być przede wszystkim odpowiedzialne za wytworzenie kreatywnej atmosfery, w której sami twórcy wiedzy będą chcieli zakładać spin-offy", podkreślił podczas otwarcia konferencji prof. dr hab. Robert Hołyst, dyrektor IChF PAN.

W trakcie konferencji omówiono m.in. funkcjonowanie Korpusu Innowacji - zespołu w IChF PAN zajmującego się oceną projektów aplikacyjnych przedstawianych przez naukowców i przetwarzaniem ich w wykonalny model biznesowy, sprofilowany adekwatnie do potrzeb konkretnego inwestora.

"Korpus Innowacji ma wspomóc zarówno naukowców naszego instytutu, jak i potencjalnych inwestorów. Tym ostatnim znacznie łatwiej przecież podejmować decyzje, gdy widzą gotowe koncepcje biznesowe", stwierdziła Agnieszka Tadrzak z IChF PAN.

Podczas konferencji omówiono m.in. działania i osiągnięcia spin-offów, które powstały w IChF PAN po nowelizacji ustawy w 2010 roku, umożliwiającej instytutom Polskiej Akademii Nauk udział w spółkach komercjalizujących wynalazki. Scope Fluidics, pierwszy spin-off w strukturach PAN po nowelizacji, zajmuje się budową analizatora przeznaczonego do analizy od kilku do kilkunastu parametrów biochemicznych krwi lub innego płynu ustrojowego pacjenta. Trwa wdrożenie aparatu do produkcji, w nieodległej przyszłości zostanie on wprowadzony do obrotu przez firmę Cormay. Niewielkie rozmiary, łatwość obsługi, krótki czas realizacji badania i niska cena powodują, że przyrząd będzie mógł trafić nie tylko do małych klinik, ale nawet do indywidualnych gabinetów lekarskich.

"W trakcie prac prowadzonych w Scope Fluidics opracowaliśmy innowacyjne metody matematyczne prowadzenia cyfrowych oznaczeń diagnostycznych. W celu dalszego rozwoju tych technik powstała nowa spółka", mówił dr hab. Piotr Garstecki, dyrektor zarządzający Curiosity Diagnostics. Ten nowy spin-off zatrudnia obecnie grupę inżynierów i biochemików, którzy koncentrują się na opracowaniu prototypowych urządzeń diagnostycznych i laboratoryjnych. Działaniom zespołu przyglądają się już kilka globalnych firm specjalizujących się w produkcji aparatury diagnostycznej.

W trakcie konferencji wielokrotnie podkreślano, jak wielką rolę w rozwoju spółek technologicznych odgrywa stymulujące środowisko i jak ważne dla budowania kultury przedsiębiorczości akademickiej są działania podobne do podejmowanych przez Instytut Chemii Fizycznej PAN na rzecz budowy parków naukowych w Warszawie.

Konferencję "Platforma Komercjalizacji Wiedzy" zakończyła sesja posterowa.

Źródło: Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365